Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Aktywność fizyczna podczas ciąży. Dlaczego jest ważna?

Wiele kobiet zachodząc w ciążę zaczyna planować zmiany w swoim życiu. Ciąża to niesamowity czas, w którym faktycznie czasem trzeba przewartościować swoje nawyki i zastanowić się, co jest najważniejsze dla rosnącego maluszka. Jednak jeśli stosujemy zdrową dietę, dbamy o swoje ciało oraz uprawiamy sport, nie warto nic zmieniać, póki czujemy się dobrze. Objadanie się, leżenie na kanapie i oglądanie seriali? Nie, to nie jest dobry sposób na spędzenie 9 miesięcy w ciąży!

Sport w ciąży

Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna! Jeśli ciąża nie jest zagrożona i wszystko przebiega normalnie, warto pozostać przy naszych stałych treningach i nie rezygnować ze sportu. Oczywiście możemy się spotkać z zaleceniami przewrażliwionych lekarzy, którzy zabraniają kobietom ćwiczyć, pływać bądź jeździć na rowerze podczas ciąży. Wszystko to wiąże się z potencjalnymi zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać (zagrożona ciąża, niebezpieczne infekcje intymne czy upadek), jednak racjonalne podejście do sportu w tym okresie może nam przynieść wiele korzyści. Warto obserwować swój organizm, czasem zmniejszyć tempo czy ilość ćwiczeń, trenować pod okiem osób, które mogą zasugerować odpowiedni trening dla przyszłych mam, jednak nie warto rezygnować ze sportu tylko dlatego, że jesteśmy w ciąży.

Aktywność fizyczna a poród

Dzięki odpowiednim ćwiczeniom przygotujemy się do porodu, który jest ogromnym wysiłkiem, często porównywalnym do przebiegnięcia maratonu. Podczas 10 godzinnego porodu można spalić nawet 10 tysięcy kalorii! Dlatego potrzebna jest nam siła, kondycja i odpowiednie przygotowanie tych partii ciała, które będą brały aktywny udział podczas pierwszego i drugiego etapu. Wzmocnienie mięśni nóg, sprawi, że będziemy mogły dłużej wytrzymać w trudnych pozycjach. Silne mięśnie brzucha lepiej regenerują się po porodzie, wzmocniony mięsień poprzeczny brzucha uchroni nas przed wysiłkowym nietrzymaniem moczu czy wypadaniem miednicy.   Warto przygotować się do pozycji porodowych takich jak np. kucanie. Nie jest to łatwa pozycja, wytrzymanie w niej kilku godzin może być problematyczne, ale jest bardzo przydatna podczas parcia.

Wiele kobiet źle wspomina swój poród, jednak podczas 40 tygodni ciąży nie zrobiły nic, żeby się przygotować. Przekonanie, że kobiety od wieków rodzą, nie przygotowując się specjalnie do porodu, jest tylko częściowo prawdziwe. Odpowiednie przygotowanie do tego ważnego momentu może skrócić czas porodu naturalnego, ograniczyć komplikacje czy dodatkowe interwencje medyczne (znieczulenie, nacięcie krocza itp.) oraz pozwoli dużo szybciej dojść do siebie po porodzie.

Aktywne kobiety mają lepsze doświadczenia porodowe i częściej rodzą naturalnie.

Najkorzystniejsze aktywności fizyczne?

Spacery, basen, jazda na rowerze, joga czy pilates. Korzystaj z każdej aktywności fizycznej, która sprawia Ci przyjemności i podniesie poziom hormonów szczęścia. Dobre dotlenienie organizmu będzie dodatkową korzyścią. Pomoże łatwiej zasnąć podczas bezsennych nocy, które  zdarzają się coraz częściej w 3 trymestrze ciąży. Jeśli uprawiałaś jakiś sport przed ciążą, kontynuuj treningi, biorąc pod uwagę swoje możliwości. Jeśli przed ciążą nie byłaś aktywna, nie rzucaj się na głęboką wodę, gdyż w takich przypadku możesz zaszkodzić dziecku. Warto skonsultować z trenerem, jaka aktywność w tym przypadku będzie najkorzystniejsza. Prócz ćwiczeń warto zadbać o prawidłowy oddech, który również jest bardzo ważny podczas porodu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.