Mówi się nieraz, iż młodość jest po to aby móc popełniać błędy. Stwierdzenie to kryje w sobie sporo racji o ile jednak z popełnianych błędów wyciągamy konstruktywne wnioski. Niestety wiele nieprawidłowych wzorców i nawyków dotyczących odżywiania zostaje utrwalonych właśnie w czasach szkolnych. Bezkarne łamanie zasad zdrowego odżywiania procentować może nie tylko w odległej przyszłości chorobami układu krążenia czy też zaburzeniami odżywiania, ale nierzadko niesie za sobą negatywne skutki „tu” i „teraz”. Są takie błędy, których popełniać po prostu nie warto, są nimi – błędy żywieniowe. Poniżej lista tych najczęstszych:
Wiara w reklamę
Wiele osób (należy szczerze przyznać, że również takich co mają więcej niż „naście” lat), bezkrytycznie zawierza marketingowym, lansowanym w mediach informacjom na temat wyjątkowych walorów reklamowanych produktów. I tak pieczywo posmarowane masłem czekoladowym jawi się jako doskonały sposób na pełnowartościowe śniadanie (podobnie jak kolorowe płatki z mlekiem), owocowe jogurty stanowią pożądany element zdrowej diety a wszystko co ma dodatek zbóż stanowi najlepszą alternatywę dla niezdrowych przekąsek. Tymczasem prawda jest zupełnie inna, dlatego od samego początku należy starać się weryfikować prawdziwość zasłyszanych informacji by nie dać się zrobić w przysłowiowe „jajo”. Reklama kłamie – koniec i kropka, nie ma co w nie wierzyć.
Odchudzanie na własną rękę
Nastolatki posiadają tendencję do poszukiwania spektakularnych rozwiązań. Dlatego wszelkie problemy z nadmierną masą ciała rozwiązywane są w sposób dość drastyczny – poprzez ograniczanie spożywania pokarmu. Kilkudniowe głodówki nie tylko, że zawsze kończą się niepowodzeniem, ale także frustracją i wyniszczeniem organizmu oraz murowanym efektem jo-jo. W skrajnych wypadkach dochodzi do rozwoju poważnych zaburzeń żywieniowych. Jeżeli zatem nie jesteś zadowolona lub zadowolony ze swojego wyglądu i zależy Ci na pozbyciu się zbędnego balastu – poszukuj metod skutecznych, nie narażających zdrowia na szwank. Najlepiej będzie jeśli porozmawiasz o tym z kimś, kto się na tym zna, np. z dietetykiem.
Niezdrowe przekąski
Paczka chipsów na przerwie, baton na podwieczorek i tabliczka czekolady wieczorem przed telewizorem – tego typu przekąski dominują w jadłospisie przeciętnego nastolatka. Oprócz tego należy pamiętać o kolorowych napojach czy sokach owocowych. Taki sposób odżywiania niemalże gwarantuje problemy z nadmierną tkanką tłuszczową oraz rozwój wielu groźnych chorób Zamiast typowych łakoci, wybieraj np. owoce, świeże warzywa, nieprażone i niesolone orzechy, czekoladę zawierającą minimum 70% kakao – dzięki temu unikniesz wielu problemów, nie tylko tych zdrowotnych, ale także tych dotyczących wyglądu i kondycji fizycznej.
Przygoda z weganizmem
W życiu niemal każdego młodego człowieka pojawia się zainteresowanie weganizmem. Emanacją tego typu pomysłów jest często skrajnie nieprawidłowo zbilansowany jadłospis, deficytowy w wiele niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. Jeżeli chcesz zrezygnować z produktów pochodzenia zwierzęcego w swoim menu, wiedz że wybierasz trudną drogę. Weganizm wymaga znajomości potrzeb swojego organizmu i takiego komponowania posiłków, aby zapewnić sobie optymalną podaż białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin i składników mineralnych. Przypadkowy dobór produktów żywnościowych, zazwyczaj doprowadza do poważnych konsekwencji zdrowotnych i pogorszenia kondycji psychofizycznej. Warto również podkreślić iż multiwitaminy czy inne preparaty niekoniecznie rozwiązują kwestii niedoborów. Warto wiedzieć, że aby zostać weganinem nie wystarczy po prostu nie jeść produktów pochodzenia zwierzęcego.
Podsumowanie
Decyzje dotyczące odżywiania, które podejmiesz dziś będą miały wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie zarówno teraz jak i w późniejszych latach. Jeżeli chcesz cieszyć się dobrą formą fizyczną, estetycznym wyglądem zwracaj uwagę na to co pojawia się na Twoim talerzu, a także staraj się być na bieżąco z tematyką dotyczącą zdrowego odżywiania. Wiele ciekawych i wartościowych artykułów dotyczących tego zagadnienia pojawia się na portalu PoTreningu.pl.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.