Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

7 wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania dla wegetarian

7 wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania dla wegetarian
Wydawałoby się, że dieta wegetariańska z założenia jest zdrowa. W końcu opiera się na jedzeniu dużej ilości warzyw i owoców. Niestety, ale nie jest to wyznacznik i nawet wegetarianie mogą popełniać szereg dietetycznych błędów lub po prostu nie wiedzieć jak wykorzystać potencjał diety roślinnej. Poniższe wskazówki, dotyczą tak naprawdę każdego, zarówno wegetarian, jak i osób jedzących mięso. Każdy może z nich skorzystać.

Jedz ciemnozielone warzywa kilka razy w tygodniu

Warzywa o ciemnozielonej barwie to bomba wartości odżywczych. Zawierają m.in. wapń i żelazo, dwa minerały, których często brakuje w diecie wegetarian. Jeżeli za nimi nie przepadasz, możesz spróbować przemycać je np. do koktajli albo sałatek. Szpinak czy jarmuż nie będą już Ci straszne.

Uzupełnij dietę o suplementację witaminy B12

Niektórzy wegetarianie jedzą nabiał i jajka i nie muszą się za bardzo martwić o niedobory B12. Natomiast ci, którzy unikają tych grup produktów, a także weganie powinni zachować ostrożność i upewnić się, że dostarczają sobie tę witaminę np. poprzez suplementację, lub produkty, które zostały wzbogacone.

Zadbaj o nawodnienie

Niestety, ale bardzo dużo ludzi nie pije odpowiedniej ilości wody. Miej zawsze przy sobie butelkę z wodą, a najlepiej zainwestuj w taką z filtrem, którą można ciągle napełniać. Picie wody smakowej (bez kalorii) pomaga też niekiedy zapobiegać zachciankom na słodkie, zanim się pojawią. Ponadto, orzeźwia umysł i sprawia, że pracujemy wydajniej. Jeżeli nie lubisz samej wody, spróbuj dodać kawałek cytryny, lub garść borówek, żeby uzyskać lepszy smak.

Jedz co najmniej jeden surowy owoc lub warzywo dziennie

Surowe warzywa i owoce mogą dostarczać więcej witamin i minerałów. Obróbka cieplna może sprawić, że zawartość składników odżywczych spada (lub zwiększa się, w zależności od metody przyrządzania i rodzaju pokarmu). Surowe jabłka lub marchewki to także sposób na prostą i wartościową przekąskę.

Zmniejsz spożycie rafinowanego cukru

Jeśli dbasz o linię i swoje zdrowie, to powinieneś usunąć ze swojego menu słodycze. A jeżeli bardzo potrzebujesz czegoś na słodko, wówczas wykorzystaj zdrowsze zamienniki cukru np. stewię, ksylitol, erytrol i inne. Podobnie, postaraj się unikać przetworzonej żywności.

Jedz kolorowo

Już wiesz, że warto jeść zielone warzywa, ale nie oznacza to, że należy unikać innych. Wręcz przeciwnie! Mając tęczę na talerzu, zapewniamy sobie cały wachlarz witamin i minerałów. Oczywiście nie musisz robić za każdym razem dania składającego się ze wszystkich kolorów tęczy. Po prostu jedz różnorodnie, stawiaj na sezonowe warzywa i owoce i staraj się korzystać ze wszystkich, jakie są dostępne.

Podsumowanie

Jak widzisz, nie musisz robić wiele, żeby lekko podrasować swoją dietę. Wprowadzając drobne zmiany, możesz zadbać o swoje zdrowie i lepsze samopoczucie. Powyższe wskazówki oparte są o zwyczaje żywieniowe wegetarian, ale jak już pewnie zauważyłeś, każdy może z nich skorzystać i każdemu wyjdą one na dobre.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.