Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Bazylia wpływa na wydzielanie ważnego hormonu - insuliny

Bazylia wpływa na wydzielanie ważnego hormonu - insuliny
Bazylia to roślina z pochodząca z Indii, znana przede wszystkim ze względu na swoje zastosowanie kulinarne. Szczególnie ceniona jest w kuchni włoskiej i tajskiej. Bazylia to m.in. składnik Pesto- charakterystycznego, zielonego sosu pochodzącego z Genui. Jak się okazuje, roślina ta posiada też wiele innych ciekawych właściwości pro-zdrowotnych, szczególnie cennych dla osób aktywnych fizycznie i pracujących nad estetyką sylwetki.

Badania przeprowadzone na hodowlach komórkowych, a także próby wykonane na zwierzętach i nieliczne póki co – na ludziach, wykazały, że bazylia wykazuje potencjał hipoglikemizujący. Oznacza to, że może obniżać podwyższony poziom „cukru” we krwi, występujący zarówno po posiłku jak i mierzony rano na czczo. Innymi słowy można powiedzieć, że bazylia ma działanie „przeciwcukrzycowe”. Co to oznacza dla sportowców?

Wiele wskazuje na to, że substancje aktywne zawarte w tej przyprawie, wpływają na sekrecję insuliny przez komórki beta trzustki, a także poprawiają wrażliwość tkanek na jej działanie. Insulina to bardzo ważny hormon odgrywający bardzo ważną rolę w metabolizmie węglowodanów, aminokwasów i tłuszczy. Poprawa gospodarki insulinowej powoduje m.in. lepszy wychwyt składników odżywczych i kreatyny przez komórki mięśniowe, a także mniejsze ryzyko „otłuszczenia” przy spożywaniu nadprogramowych kalorii.

Nie po raz pierwszy okazuje się, że popularna przyprawa, ma do zaoferowania coś więcej niż tylko smak i aromat.

Prevention of insulin resistance by ingesting aqueous extract of Ocimum sanctum to fructose-fed rats. Reddy SS, Karuna R, Baskar R, Saralakumari D.

Extract of Ocimum canum lowers blood glucose and facilitates insulin release by isolated pancreatic beta-islet cells. Nyarko AK, Asare-Anane H, Ofosuhene M, Addy ME.

Ocimum sanctum leaf extracts stimulate insulin secretion from perfused pancreas, isolated islets and clonal pancreatic beta-cells. Hannan JM, Marenah L, Ali L, Rokeya B, Flatt PR, Abdel-Wahab YH.