Za mało białka i tłuszczu w diecie
Panie dbające o swoje zdrowie i wygląd bardzo często spożywają za mało wartościowych produktów będących źródłem białka oraz zdrowych tłuszczów. O ile spożywanie kolorowych sałatek posiada może pewne korzyści, to nie można na nich opierać swojej diety. Eliminowanie wszelkich źródeł tłuszczu i ograniczanie spożycie białka niesie za sobą szereg negatywnych skutków. Pełnowartościowe białko pomaga zapanować nad apetytem, sprawia, iż posiłki są bardziej sycące, a ryzyko napadów żarłoczności mniejsze. Podobnie eliminowanie wszelkiego tłuszczu z diety powoduje, iż posiłki są mniej smaczne, a organizm nie otrzymuje optymalnej dawki witamin rozpuszczalnych w tłuszczach czy kwasów tłuszczowych omega 3. Konsekwencje są takie, iż znacznie pogarsza się kondycja skóry, a praca nad sylwetką zostaje utrudniona.
Brak treningu siłowego
Panie na siłowni można najczęściej spotkać w strefie cardio – zajmują bieżnie, orbitreki czy rowerki, w pocie czoła pracując nad pozbyciem się zbędnych kilogramów. Tymczasem o wiele bardziej efektywne jest włączenie dodatkowo treningów z obciążeniem, niż koncentrowanie się wyłącznie na wysiłku o charakterze aerobowym. Kobiety niesłusznie boją się nagłego przyrostu tkanki mięśniowej, zapominając o tym, że mięśnie rosną bardzo powoli i że z dnia na dzień nie da się zmienić w “Shwarzenegerra”. Poza tym, tkanka mięśniowa pomaga nadać kształt sylwetce i zwiększa wydatkowanie energii!
Odchudzanie emocjonalne
Przejadanie stresów statystycznie częściej dotyczy pań niż panów. Dodatkowo kobiety posiadają skłonność do emocjonalnego traktowania jedzenia oraz planów ukierunkowanych na poprawę estetyki sylwetki. Często potknięcia czy drobne niepowodzenia urastają do rangi poważnych problemów. Nierzadko doprowadzają do powstawania wyrzutów sumienia i poczucia winy, co także negatywnie wpływa na efektywność podjętych starań. Warto starać się zachować dystans do siebie i podejmowanych działań oraz ewentualnych potknięć - gdyż one zawsze zdarzać się będą.
Koncentrowanie się na masie ciała
Efekt porannego ważenia decyduje o samopoczuciu jakie będzie paniom towarzyszyć w ciągu całego dnia. Ubytek sensownej ilości kilogramów to powód do radosnej egzaltacji, natomiast stagnacja, a już nie daj boże przyrost masy ciała wzbudzają skrajnie negatywne uczucia. Tymczasem wynik na wadze nie zawsze obrazuje zmiany w kompozycji sylwetki. Warto też pamiętać iż utrata masy ciała nie zachodzi w stałym tempie – ma raczej charakter skokowy. Dlatego nie należy za bardzo przejmować się wynikiem na wadze – zwłaszcza w przypadku podejmowania regularnej aktywności fizycznej.
Skłonność do samooszukiwania się
Wiele pań jest zawiedziona swoimi postępami względem poprawy estetyki sylwetki – zdrowo się odżywia, regularnie chodzi na siłownię, a mimo to obwód pasa jakoś się nie zmniejsza – nawet po kilku tygodniach poświęceń. Tymczasem okazuje się, że paniom bardzo często umykają pewne drobnostki, np. batonik spożyty w biegu na spotkanie biznesowe, kilka kostek czekolady u koleżanki, drink do kolacji, etc. Poza tym (to dotyczy nie tylko pań), dość duże znaczenie ma skłonność do zawyżania intensywności wykonywanego wysiłku. Odczuwany stopień zmęczenia nie musi być adekwatny do ilości energii, jaka została wydatkowana na treningu. I tak zdarza się, że np. podczas regularnych wizyt na siłowni, znaczna część czasu wykorzystywana jest na pogawędki ze znajomą…
Podsumowanie
Wszyscy popełniamy błędy, jednak niektóre z nich wydają się być powiązane z płcią. Panie mają skłonność, do przesadnego ograniczania spożycia tłuszczu i niekiedy także białka, unikania treningu siłowego i emocjonalnego podchodzenia do diety. Co do błędów popełnianych przez mężczyzn natomiast, to weźmiemy je pod lupę w kolejnym artykule.