Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Chcesz wyglądać młodziej? Zrezygnuj ze słodyczy!

Zła wiadomość dla fanów ciasteczek, batoników, czekoladek i innych słodkości: wysoki ich udział w menu sprzyja starzeniu się organizmu, a osoby, które mają wysoki poziom cukru we krwi – wyglądają starzej. Niestety zależność tą potwierdzają coraz to nowsze badania i obserwacje i raczej nie ma co się łudzić, że okaże się ona nieprawdziwa.

Regularne spożywanie słodyczy może przyczyniać się do zaburzenia gospodarki insulinowej i podwyższenia poziomu glukozy we krwi. Wysoki poziom cukru natomiast sprzyja glikacji białek – procesowi w którym zmienia się ich struktura i funkcja (innymi słowy struktury białkowe, takie jak choćby włókna kolagenowe ulegają degeneracji). Skutki tego znakomicie widoczne są na skórze, która traci na elastyczności i jędrności, pojawiają się zmarszczki, a także – pryszcze i zaskórniki. Pogarsza się także wygląd włosów i paznokci.

Wysoki poziom cukru we krwi sprzyja także generowaniu reaktywnych form tlenu. Co istotne dieta osób lubujących się w słodyczach często uboga jest w warzywa i owoce, będące naturalnym źródłem przeciwutleniaczy. I tak oto nie dość, że zajadając się słodkościami zwiększamy proces glikacji białek w przebiegu, którego dochodzi do szybkiego ich zużycia, to jeszcze wystawiamy komórki na działanie wolnych rodników i pozbawiamy je skutecznej ochrony.

Dość ciekawe wnioski przyniosły obserwacje holenderskich naukowców, dotyczące subiektywnego postrzegania wieku osób z wyższym lub niższym poposiłkowym poziomem glukozy we krwi. W badaniu wzięło udział 539 uczestników, których fotografie twarzy zostały przedstawione grupie 60-ciu sędziów, którzy ocenić mieli wiek badanych. Okazało się, że eksperci zdecydowanie zawyżali wiek osób z podwyższoną glikemią. Myślę, że wynik tego eksperymentu powinien skłonić do refleksji.

Wnioski: choć okazjonalne zjedzenie kilku kostek czekolady oczywiście grzechem nie jest, to regularne zajadanie się słodkościami przyczynia się do pogorszenia zarówno estetyki ciała i sylwetki jak i naszego zdrowia. Jeżeli należysz do osób, które nie wyobrażają sobie dnia bez paczki ciastek czy butelki słodzonego napoju, to od dziś masz nową motywację: albo zmienisz nawyki żywieniowe albo zestarzejesz się szybciej. Jeśli nie wiesz jak zerwać ze słodkim nałogiem polecam artykuł: Jak zerwać ze słodkim nałogiem.

Źródła: Aging (Albany NY). 2011 Jan;3(1):55-62.Polymorphisms associated with type 2 diabetes in familial longevity: The Leiden Longevity Study.Mooijaart SP, van Heemst D, Noordam R, Rozing MP, Wijsman CA, de Craen AJ, Westendorp RG, Beekman M, Slagboom PE.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.