Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Chia fresca

Nasiona chia znane są nam nie od dziś. Dzięki swojej wartości odżywczej znalazły miejsce w diecie zwolenników zdrowego odżywiania. Docenione zostały również przez kulinarnych estetów, bowiem ziarenka te dają szerokie możliwości tworzenia spektakularnych deserów.

Dla miłośników szałwii hiszpańskiej mamy dobrą wiadomość, ponieważ coraz większej popularności nabiera specyficzny napój przygotowywany na jej bazie. Mowa o chia fresca, napoju plemienia Tarahumara, zamieszkującego stan Chihuahua w Meksyku. Napój znany jest również pod nazwą iskiate, lemoniada meksykańska czy napój biegaczy. Ostatnia nawiązuje właśnie do plemienia Tarahumara, słynącego z niezwykłej wytrzymałości w biegu.

Chia fresca to połączenie nasion chia, soku z limonki, wody mineralnej i opcjonalnie słodzika lub innego „dosładzacza”, np. miodu lub syropu klonowego. Jest to idealna opcja na lato, gdzie w trakcie trwania upałów potrzebujemy większego nawodnienia organizmu. Nasionka szałwii hiszpańskiej pochłaniają bardzo duże ilości wody, nawet 9-krotność swojej objętości, zatem zdecydowanie ułatwią uzupełnianie wody zarówno w wysokich temperaturach, jak i w okresie wzmożonego wysiłku, pełniąc wówczas rolę izotonika. Chia fresca jest świetną alternatywą dla osób, które dzień zaczynają od szklanki wody z cytryną w celu poprawy metabolizmu i motoryki przewodu pokarmowego. Jako naturalny dopalacz gwarantuje natychmiastowy zastrzyk energii przed treningiem lub rano zamiast kawy.

Bogactwo wartości odżywczych, takich jak kwasy omega-3, omega-6, białko, wapń, żelazo, cynk, błonnik i przeciwutleniacze, wpływa na rozwój masy mięśniowej, obniża poziom cholesterolu, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca.

Jak przyrządzić chia fresca?

Do przygotowania napoju potrzebujemy:

  • 1 łyżka nasion chia
  • 200-250 ml wody mineralnej
  • 1 łyżeczka soku z limonki
  • łyżeczka syropu klonowego lub podobna ilość innej substancji słodzącej (opcjonalnie)

Nasionka należy wsypać do szklanki lub słoika, dodać sok z limonki i ewentualnie dosładzacz, następnie zalać wodą. Wszystkie składniki należy ze sobą połączyć energicznie mieszając. Tak przygotowany napój odstawić na kilka minut i gotowe. W ramach urozmaicenia można dodać kawałki świeżych owoców i listki mięty.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.