Dietę z pewnością można nazwać elementem stylu życia, jednak niekiedy przybiera ona formy wręcz filozofii. Jednym ze sposobów żywienia, które można umieścić w tego typu ramach, jest „czyste jedzenie”, które ma wyraźnie określone zasady i przypisuje się mu wyraźnie określone właściwości prozdrowotne. Zakłada komponowanie posiłków na bazie produktów nieprzetworzonych oraz niskoprzetworzonych bez uwzględnienia preferencji smakowych i „zachcianek” w kierunku produktów o wysokim stopniu przetworzenia oraz niezależnie od dnia, czy specjalnych okazji.
“Clean eating” czyli jedzenie „czysto”
Dietą „czystą” można nazwać taką, w której spożywane produkty spożywcze cechują się wysoką gęstością odżywczą oraz poziomem przetworzenia tylko niezbędnym do sprawnego strawienia danego pokarmu. Dieta taka zatem powinna składać się ze świeżych oraz parowanych/gotowanych/duszonych/pieczonych owoców, warzyw, orzechów, nasion, czy mięs i ryb oraz jaj. Z przetworów dopuszczalne mogą być kiszonki, czy świeżo wyciskane soki.
Jedząc „czysto” zawsze rezygnuje się ze wszelkich dodatków do żywności, takich jak cukier i inne substancje słodzące, a także konserwanty, barwniki i zagęstniki. Niekiedy rezygnuje się nawet z mąk, makaronów, białego ryżu, dżemów, czy sosów. Absolutnie wyklucza się słodycze, słone przekąski, napoje słodzone i alkoholowe, a także szeroko pojęty fast-food.
Korzyści jedzenia „czysto”
Jedząc „czysto” z pewnością bardzo łatwo jest prawidłowo zbilansować swoje jadłospisy. Uwzględniając w codziennej rutynie kuchennej tylko produkty o wysokiej gęstości odżywczej i niskim stopniu przetworzenia nie powinno być problemu, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na wszelkie substancje odżywcze. Dieta taka zapewnia podaż niezbędnych aminokwasów (z dobrze przyswajalnych źródeł białek), węglowodanów złożonych (ze źródeł wysokobłonnikowych), odpowiednią proporcję nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych (ze źródeł roślinnych i zwierzęcych), a także witaminy (rozpuszczalne w tłuszczach i w wodzie) i składniki mineralne (z uwzględnieniem elektrolitów i innych makroelementów oraz mikroelementów).
Wady jedzenia „czysto”
Rezygnacja ze smaków (produktów przetworzonych), które dotychczas sprawiały największą przyjemność nie zawsze będzie korzystna. Oczywiście nie każda osoba faworyzuje smakowo fast-foody, czy słodycze, jednak u osób, które te produkty lubią, rezygnacja z nich może mieć negatywne skutki względem „trzymania” diety. Całkowite usunięcie z jadłospisów produktów lubianych zwiększa prawdopodobieństwo „odpuszczenia” sobie tego typu sposobu żywienia.
Ponadto spożywanie diety w 100% „czystej” może niekiedy prowadzić do m.in. nadmiaru błonnika, co przełożyć się może na zaburzenia żołądkowo-jelitowe. W wielu przypadkach lepiej może się sprawdzić stosunek 90% jedzenia „czystego”, do 10% jedzenia przetworzonego (niekiedy nawet 80:20). Dotyczy to głównie osób aktywnych fizycznie w formie rekreacyjnej, a także sportowców, którzy dzięki wysokiemu poziomowi aktywności mają wyższe zapotrzebowanie na energię i mogą sobie pozwolić na produkty nieco mniej gęste odżywczo.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.