50% RABATU NA PLANY Z KODEM: NOWYROK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co zamiast energetyków — co pić w przerwie od kofeiny?

Co zamiast energetyków — co pić w przerwie od kofeiny?
Energetyki, to dość popularne napoje dla wszystkich, którzy potrzebują szybkiego doładowania. Korzystają z tego sportowcy, kierowcy, wiele osób, które muszą pracować od wczesnych (lub do późnych) godzin. Nie są najzdrowszą opcją, ale często pomagają przetrwać trudniejszy czas. Ich minusem z pewnością jest duża ilość cukru i sztuczne dodatki aromatyzujące. Ponadto ten wyczekiwany skok energii jest niestety krótkotrwały, a wielokrotna dawka kofeiny może być zbyt wysoka dla wrażliwych osób, powodując drżenie, niepokój i inne nieprzyjemne skutki uboczne.

Energetyki — tak, ale z umiarem!

Energetyki, to dość popularne napoje dla wszystkich, którzy potrzebują szybkiego doładowania. Korzystają z tego sportowcy, kierowcy, wiele osób, które muszą pracować od wczesnych (lub do późnych) godzin. Nie są najzdrowszą opcją, ale często pomagają przetrwać trudniejszy czas. Ich minusem z pewnością jest duża ilość cukru i sztuczne dodatki aromatyzujące. Ponadto ten wyczekiwany skok energii jest niestety krótkotrwały, a dawka kofeiny może być zbyt wysoka dla wrażliwych osób, powodując drżenie, niepokój i inne nieprzyjemne skutki uboczne.

Dość istotny minus jest też taki, że są one mocno reklamowane, przez co sięga po nie wiele osób nieletnich. Na szczęście od jakiegoś czasu wprowadzono zakaz sprzedaży tych napojów osobom poniżej 18. roku życia, co nieco ograniczyło im ich dostępność.

Ogólnie rzecz biorąc, napoje energetyczne nie są złe, jeśli spożywamy je sporadycznie. Mogą naprawdę uratować niejedną sytuację. Trzeba natomiast mieć świadomość, że nie powinny stanowić stałego elementu naszego dnia, głównie ze względu na cukier, sztuczne dodatki i dość dużą dawkę kofeiny. Czy istnieją jakieś zdrowsze alternatywy? Coś dla poszukiwaczy energii, ale z lepszym składem?

Zdrowe napoje, które dodadzą Ci energii

Woda — najlepszy sposób na ugaszenie pragnienia

Czy wiesz, że brak nawodnienia negatywnie wpływa na poziom energii i nastrój? Badania pokazują, że nawet łagodne odwodnienie może pozbawić Cię energii, motywacji i zdolności do koncentracji. Tak więc pozostawanie nawodnionym, nawet jeśli oznacza picie zwykłej wody, pomoże Ci przywrócić energię, gdy jej zabraknie. Zwróć również uwagę na kolor swojego moczu, jako wskaźnik nawodnienia. Nie powinien być ciemniejszy niż jasnosłomkowy, jeśli jesteś dobrze nawodniony.

Nie lubisz wody? Może nie trafiłeś na swój smak. Często w zależności od producenta, smak wody znacząco się różni. Ponadto możesz do nich dodać świeże owoce lub warzywa np. kawałki cytryny, limonki, borówek, truskawek, ogórka zielonego. Nie zmieni to wody w słodki sok, ale nada posmaku, który może zmienić Twoje nastawienie.

Zielona herbata — naturalny wzmacniacz energii

Jednym z najbardziej godnych konkurentów napojów energetycznych jest zielona herbata, napój, który możesz pić na gorąco lub na zimno. Umiarkowana ilość kofeiny w zielonej herbacie (mniej niż w kawie i czarnej herbacie) wystarczy, aby dać Ci zastrzyk energii, ale nie na tyle, aby poczuć się niespokojnym.

Ponadto zielona herbata jest bogata w antyoksydacyjne katechiny i ma potencjalne korzyści zdrowotne. Badania pokazują, że katechiny w zielonej herbacie subtelnie zwiększają podstawową przemianę materii w krótkim okresie czasu oraz zwiększają czujność i funkcje mózgu. Zielona herbata zawiera również aminokwas zwany teaniną, który pomaga Ci lepiej się skupić w „spokojny” sposób.

Jaką herbatę wybrać — w torebkach, sypką czy może gotową w butelce? Najlepszą opcją będzie zdecydowanie sypka do zaparzania. Butelkowana zielona herbata zawiera mniej przeciwutleniaczy niż parzona, a badania pokazują, że niektóre nie zawierają ich prawie wcale. Aby uzyskać dodatkowy zastrzyk energii, spróbuj zielonej herbaty matcha. Jest wytwarzana z drobno zmielonych liści zielonej herbaty i zawiera jeszcze silniejsze działanie antyoksydacyjne.

Woda kokosowa — naturalny napój sportowy

Tropikalny owoc kokosa jest pełen elektrolitów, takich jak potas i magnez, które są potrzebne do prawidłowego nawodnienia oraz funkcjonowania układu nerwowego i mięśni. Eksperci twierdzą nawet, że woda kokosowa z odrobiną soli jest świetnym napojem uzupełniającym elektrolity w trakcie, jak i po treningu. Brzmi jak doskonały zamiennik innych napojów.

Szukaj marek wody kokosowej, które wykorzystują młode, zielone kokosy. Unikaj tych, które zawierają dodany cukier lub sztuczne słodziki i aromaty. Pamiętaj, że woda kokosowa nadal zawiera naturalne cukry, więc pij ją z umiarem (nie traktuj przypadkiem jak wody).

Yerba Mate — południowoamerykański sekret

Ten ciekawy napój pochodzi z liści ostrokrzewu i zapewnia zastrzyk energii za pomocą kofeiny, teofiliny i teobrominy. Związki te działają w harmonii, aby zapewnić Ci płynny, stały przypływ energii bez przerażającego spadku, jaki może dać kawa czy energetyki. Ponadto zawiera przeciwutleniacze.

Jak zrobić yerba mate? Jeśli chcesz autentycznego doświadczenia, będziesz potrzebować specjalnej tykwy i metalowej słomki zwanej bombillą. Napełnij tykwę w około dwóch trzecich pojemności naczynia liśćmi yerba mate. Dodaj gorącej (niewrzącej) wody. Popijaj napar przez bombillę, uzupełniając wodą w razie potrzeby.

Herbaty ziołowe — kojące i energetyzujące

Napary ziołowe bezkofeinowe mają wszystko – przeciwutleniacze i związki, które pomagają zwalczać stany zapalne. Ponadto nie zawierają kofeiny, tak jak jest to w przypadku kawy, czarnej i zielonej herbaty. Kiedy popijasz herbatę ziołową, otrzymujesz subtelny i bardziej zrównoważony zastrzyk energii bez skutków ubocznych takich jak drgawki czy niepokój.

Dobrymi opcjami są herbata miętowa lub imbirowa – pij je na gorąco lub na zimno. A kiedy potrzebujesz się zrelaksować, przejdź na herbatę rumiankową lub lawendową, znaną ze swoich uspokajających właściwości.

Aby przygotować herbatę ziołową, zaparz torebkę lub liście herbaty w gorącej wodzie przez 5-10 minut, a następnie odcedź i ciesz się napojem. Możesz pić herbatę ziołową na gorąco lub na zimno, a nawet mieszać ją z innymi składnikami, takimi jak sok z cytryny lub miód, aby dodać smaku i więcej witaminy C.

Kombucha — probiotyczny zastrzyk energii

Dlaczego nie połączyć przyjaznych jelitom probiotyków z zastrzykiem energii? Kombucha to bogaty w probiotyki fermentowany napój herbaciany. Zawiera także witaminy z grupy B, które również odpowiadają za nasze samopoczucie. Kombuchę możesz kupić, ale uważaj na dodatki, takie jak cukier. Możesz ją także zrobić w domu, ściśle trzymając się instrukcji. Znajdziesz je m.in. tutaj.

Ruch to najlepszy zastrzyk energii

Skupiliśmy się na różnych napojach, które zapewnią Ci nawodnienie i dodadzą energii. Jest jednak jeszcze coś, co z pewnością Cię pobudzi — ćwiczenia! Jeśli siedzisz i się uczysz lub pracujesz, to zrób co jakiś czas przerwę, aby pobudzić krążenie. To może być kilka pajacyków lub przysiadów w miejscu, ale także krótki spacer czy trucht. Już nawet kilka minut wystarczy, żeby Twój umysł wrócił na właściwe tory.

A jeśli mowa o długoterminowych skutkach, to upewnij się, że wykonujesz co najmniej 30 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności przez większość dni w tygodniu. Może to obejmować takie czynności jak szybki marsz, jazda na rowerze, pływanie lub taniec.

Jeśli masz mało czasu, wybierz się na 10-minutowy spacer lub wykonaj kilka szybkich ćwiczeń rozciągających, aby pobudzić ciało i umysł. I pamiętaj, kluczem jest wybieranie aktywności, które lubisz i które pasują do Twojego stylu życia.

Podsumowanie

Napoje energetyczne mogą wydawać się szybkim rozwiązaniem na walkę ze zmęczeniem, ale mogą mieć skutki uboczne, jeśli są stosowane w zbyt dużych ilościach. Jeśli cenisz swoje zdrowie, lepiej stawiać na bardziej naturalne rozwiązania, a tzw. energetyki zostawić sobie na skrajne sytuacje.

Nie zapomnij też o podstawach. Trwały wysoki poziom energii pochodzi ze zrównoważonego stylu życia, który obejmuje odpowiednią ilość snu, radzenie sobie ze stresem, dobre odżywianie i bycie aktywnym fizycznie. Równowaga to podstawa.

Źródła: https://www.healthline.com/nutrition/top-10-evidence-based-health-benefits-of-green-tea https://edition.cnn.com/2023/10/23/business/panera-lawsuit-charged-lemonade-death/index.html https://www.healthline.com/nutrition/8-benefits-of-kombucha-tea https://www.healthline.com/nutrition/8-benefits-of-yerba-mate https://www.medicalnewstoday.com/articles/318394

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.