Wiele osób dokonując wyborów żywieniowych, kieruje się intuicją, naśladuje schematy panujące w domu rodzinnym, a także inspiruje się — uwaga — treścią reklam... Konsekwencje są takie, że wbrew oczywistym wyobrażeniom, codzienny sposób odżywiania ewidentnie nie koresponduje z potrzebami organizmu. W związku z tym pojawia się szereg przypadłości i oznak, sugerujących natychmiastową potrzebę zmian:
Sukcesywny wzrost obwodu pasa
Jeżeli obserwujesz, iż z trudem dopinasz się w spodnie, które nosiłeś jeszcze rok temu, pomimo iż waga pokazuje przyrost "zaledwie" dwóch kilogramów, to powinieneś zwracać szczególną uwagę na to co pojawia się na twoim talerzu. Utwierdzanie się w przekonaniu, że przecież „wcale nie jest jeszcze tak źle” jest skrajnie nieodpowiedzialne. Wzrost obwodu pasa to nie tylko problem natury estetycznej, to także zagrożenie zdrowotne. Im większe zatłuszczenia w obrębie centralnej części sylwetki, tym większe ryzyko chorób serca i układu krążenia. Korekta dotychczasowego menu może okazać się zbawienna nie tylko dla urody, ale także dla zdrowia i komfortu życia. Warto pamiętać, iż wbrew oczekiwaniom – problem sam się nie rozwiąże.
Ciągłe zmęczenie i brak energii do działania
Codzienne życie obfituje w stresujące i nerwowe sytuacje, co niewątpliwie osłabia kondycję psychofizyczną organizmu. Problem jest tym większy, im gorzej się odżywiasz.. Fast foody, posiłki spożywane w biegu czy sięganie po przypadkowe produkty żywnościowe uniemożliwia regenerację układu nerwowego oraz całego organizmu, co w konsekwencji prowadzi do osłabienia i permanentnego zmęczenia. Jeżeli chcesz sprawnie funkcjonować w ciągu dnia, w pracy czy w szkole działać na najwyższych obrotach, to powinieneś zwracać większą uwagę na jakość spożywanej żywności. W przeciwnym razie może dojść do kuriozalnej sytuacji, iż będziesz budził się zmęczony, a codzienne zmagania będą coraz trudniejsze do udźwignięcia…
Dyskomfort w przewodzie pokarmowym
Wzdęcia, bóle brzucha, zgaga czy też zaparcia lub biegunki zazwyczaj nie są oznaką tego, iż Twój organizm uległ „uszkodzeniu”. To swojego rodzaju „wołanie o pomoc” i o to, abyś przestał faszerować się przetworzoną, zasobną w cukry rafinowane i puste kalorie żywnością. Większość dolegliwości przewodu pokarmowego jest konsekwencją niewłaściwego sposobu odżywiania. Jeżeli chcesz lepiej się poczuć, zamiast skłaniać się wyłącznie w stronę farmakoterapii, ureguluj kwestie związane z odżywianiem. Zrezygnuj ze „śmieciowego” jedzenia, zwiększ ilość warzyw i owoców w diecie, a także naucz się jeść spokojnie i bez pośpiechu.
Problemy z cerą
Wszelkie skórne dolegliwości zwykliśmy rozwiązywać przy pomocy kosmetyków czy też suplementów diety. Tymczasem wiele dyskomfortów i problemów skórnych może wynikać z niewłaściwego odżywiania. Nadmierne przesuszenie, przedwczesne starzenie skóry, utarta elastyczności czy skłonność do wyprysków mogą wskazywać niewłaściwą dietę. Deficyt składników mineralnych, witamin, zdrowych kwasów tłuszczowych oraz nietolerancja niektórych grup produktów żywnościowych może wywoływać problemy skórne.
Podsumowanie
Brak właściwej diety, dopasowanej do potrzeb i możliwości organizmu objawia się nie tylko zaburzeniem składu ciała i przyrostem tkanki tłuszczowej. Nieprzemyślany jadłospis wpływa także na kondycję psychiczną i fizyczną, doprowadzając do obniżenia komfortu życia, poczucia własnej wartości i przyczyniając się do wzrostu ryzyka wystąpienia wielu poważnych chorób…
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.