Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy benzoesan sodu (E211) jest bezpieczny?

Czy benzoesan sodu (E211) jest bezpieczny?
Wszelkie dodatki do żywności budzą nieustanne kontrowersje. Poszukiwacze teorii spiskowych często wysuwają absurdalne zarzuty pod kątem słodzików, konserwantów czy barwników. W części mitów tkwi ziarnko prawdy. Na ile prawdziwe są sugestie dotyczące szkodliwości benzoesanu sodu?

Niestety, w czasach gdy dopuszczano do obrotu liczne dodatki do żywności, w tym np. E211 (benzoesan sodu), nie mieliśmy do dyspozycji obecnej technologii, metod analitycznych, komputerów, a to dawało więcej możliwości mniej uczciwym producentom.

Obecnie, popularne napoje (np. typu cola) mogą dostarczać od 112 do 146 mg benzoesanu w litrze (czyli tuż poniżej regulacyjnej granicy 150 mg/l). Z kolei gotowe sałatki, zemulgowane sosy i dressingi mogą dostarczać od 500 do 850 mg w kilogramie wyrobu.

Niewielkie ilości benzoesanu powstają w jelitach. Ponadto można go znaleźć w wielu rodzajach jagód i produktach mlecznych. Benzoesan może powstawać z kwasu hipurowego, naturalnie występującego w mleku i formować się podczas dojrzewania sera.

Benzen może występować naturalnie w niewielkich ilościach w wielu owocach, w tym w: mango, żurawinie, suszonych śliwkach, śliwkach i malinach moroszkach, a także w sokach owocowych z naturalnie występującymi kwasami: benzoesowym i askorbinowym.

Poza tym ciągle mamy kontakt z benzenem w atmosferze. Średnio większość ludzi wdycha codziennie 220 μg benzenu ze spalin, podczas gdy palacze papierosów mogą być narażeni na ekspozycję 7900 μg dziennie.

Benzen w napojach

Od lat 90. XX wieku organizacje zajmujące się bezpieczeństwem żywności, przeprowadzały badania w celu określenia stężenia benzenu w napojach detalicznych. Wiele firm zareagowało na ten problem, zmieniając skład produktów, które zawierały benzen - np. stosując sorbinian potasu zamiast benzoesanu sodu lub całkowicie eliminując środek konserwujący.

Inne problemy z benzoesanem sodu

E211 może wywoływać reakcje alergiczne oraz wpływać na funkcje poznawcze. Potwierdzono kilka przypadków dzieci z alergią na benzoesany. Wielu naukowców wykazało, że E211 może być czynnikiem przyczyniającym się do nadpobudliwości u dzieci. Ponadto wzrasta użycie benzoesanu w kosmetykach, co wcale nie jest dobre. Istnieje  możliwość, że duże dawki E211 spowodują niedobory glicyny, co może mieć wpływ na biochemię mózgu.

Bać się benzoesan sodu?

Nie, jeśli spożywany go mniej  niż 5 mg na każdy kg masy ciała dziennie. ( np 2-3 litry napoju typu cola)

Unikać?

Zdecydowanie tak. Zdecydowanie tak. Należy też ograniczyć wysokoprzetworzone, „śmieciowe” produkty, które cechują się dużą zawartością cukrów prostych (glukozy, fruktozy), sacharozy lub syropu glukozowo-fruktozowego, kiepskich tłuszczów (np. oleju palmowego), konserwantów i innych niepożądanych składników konserwujących. W małych ilościach E211 wydaje się być nieszkodliwy, jednak nie wiemy, jakie jest jego długofalowe oddziaływanie na zdrowie.

Podsumowanie

Benzen jest potencjalnie bardzo szkodliwy. Jednak jest mało prawdopodobne, aby znikome ilości benzenu w napojach bezalkoholowych prowadziły do znaczących skutków ubocznych u większości ludzi. Większym problemem jest skażenie środowiska.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.