Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy cheat meal może popsuć dietę?

Czy cheat meal może popsuć dietę?
Jedzenie oprócz tego, że jest koniecznością, jest też dla większości ludzi czymś bardzo przyjemnym, dostarczającym wielu doznań dla zmysłów. Często celebrujemy specjalne okazje właśnie przy jedzeniu, a także wręczamy innym słodkie upominki. Żywność i jej konsumpcja to integralne części ludzkiej egzystencji. Jeśli jesteś z jakiegoś powodu na diecie, zapewne tęsknisz za słodką rozpustą bez limitu. Na szczęście, aby ułatwić trzymanie się jakiejkolwiek diety, z pomocą przychodzi cheat meal. Niestety to właśnie on, a raczej brak kontroli nad nim, może sprawić, że efekty nie będą widoczne. Jak zatem mądrze zaplanować sobie spożywanie cheat meal?

Czym jest cheat meal?

Przestrzeganie restrykcyjnej diety może prowadzić do uczucia pewnej pustki i głodu. Łaknienie jest często wywoływane przez świadomość, że nie możesz jeść pewnych rzeczy. Na przykład, jeśli Twoja dieta zakazuje cukru, możesz wkrótce mieć ochotę na coś słodkiego. Jest to jeden z powodów, dla których tak trudno jest utrzymać się na diecie. Na początku możesz mieć dużo chęci i silnej woli, ale w końcu nadejdzie taki moment, że najdzie Cię ochota na coś niedozwolonego. I tu właśnie z pomocą przychodzi cheat meal.

Tak zwane oszukane posiłki umożliwiają spożywanie pokarmów, które są zwykle zakazane w Twojej diecie. Zapewniają krótkie „wakacje kulinarne”, dzięki czemu możesz cieszyć się posiłkiem bez poczucia winy, zanim wrócisz do swojego planu żywieniowego. Mają one głównie charakter psychologiczny i często przywracają radość z jedzenia. Mogą skutecznie ułatwić przestrzeganie diety na dłuższą metę.

Kiedy cheat meal może zrujnować Twoją dietę?

Chociaż okazjonalny cheat meal może pomóc Ci szybciej osiągnąć cele, to niestety, może też być również powodem, dla którego nie zobaczysz oczekiwanych rezultatów. Oszukany posiłek to taki, podczas którego możesz zjeść niektóre produkty, które nie są dozwolone w Twojej diecie. Jednak wiele osób zamienia to, co powinno być oszustwem o rozsądnej wielkości w wielkie obżarstwo, przejadając się do granic możliwości. W dodatku możesz zniweczyć swoje postępy, oszukując zbyt często.

Im częściej oszukujesz, tym większe są szanse, że zlikwidujesz deficyt kalorii, a nawet stworzysz jej nadwyżkę. Wielu znanych kulturystów, strongmanów i hollywoodzkich gwiazdorów nawet chwali się swoim obżarstwem, publikując zdjęcia i filmiki z cheat meal czy cheat day w mediach społecznościowych. Ale nie tędy droga...

Cheat meal – jak zrobić to dobrze?

Zaplanuj swoje cheat posiłki

Jeśli nie planujesz z wyprzedzeniem swojego cheat meal, jest znacznie bardziej prawdopodobne, że będziesz oszukiwać częściej, niż powinieneś. Zamiast tego wybierz dzień i porę na ten posiłek, a świadomość i zaplanowanie tej kwestii pozwoli Ci uniknąć odstępstw. Zdecyduj, że sobotnie kolacje to będzie Twój cheat meal. W pozostałe dni jedz zgodnie z planem.

Nie zamieniaj cheat meal w cheat weekend!

Najgorszy czas na cheat meal to piątek wieczorem. To sprawia, że ​​zbyt łatwo jest zmienić to, co powinno być pojedynczym posiłkiem, w weekendową ucztę. Pamiętaj, im większe oszustwo, tym większe prawdopodobieństwo, że zrezygnujesz z kolejnego tygodnia zdrowego odżywiania.

Oszukuj, ale nie objadaj się

Istnieje ogromna różnica między satysfakcjonującym cheat meal'em a objadaniem się fast foodami. Po tygodniu zdrowego odżywiania możesz odczuwać chęć na zjedzenie dużej ilości słodyczy albo wielkiej pizzy czy podwójnego burgera w zestawie. Zjedz z umiarem, a Twój żołądek Ci podziękuje.

Nie przechowuj w domu niezdrowego jedzenia

Nie rób zapasów smakołyków, bo w chwilach słabości łatwo możesz ulec pokusie. Kiedy nadejdzie czas na cheat meal po prostu wyjdź do sklepu i kup to, co sobie wcześniej zaplanujesz.

Dostosuj cheat meal do swoich celów

Wiele osób chce wiedzieć, jak często może pozwolić sobie na małe grzeszki w swojej diecie. Niektórzy myślą, że można to robić co tydzień, ale częstotliwość cheat meal zależy od tego, jaki masz cel, ile kilogramów do zrzucenia i czy potrafisz się kontrolować. Nawet dobrze zaplanowany cheat meal może sprawić, że trzymanie się diety będzie trudniejsze, niż jest to konieczne.

Wróć na właściwe tory

Często zdarza się, że cheat meat zamienia się w cheat day. Upewnij się, że następny posiłek po rozpuście będzie zgodny z Twoją dietą. Im szybciej wrócisz do swoich nawyków, tym lepiej.

Na zakończenie

Niestety, aby kontrolować masę ciała i wyglądać w miarę szczupło, większość ludzi musi pilnować tego, co je. Wiąże się to często z pewnymi nawykami żywieniowymi, które nazywane są po prostu zdrowym odżywianiem albo zdrową dietą. Cheat meal zapewnia psychologiczną przerwę nie tylko od restrykcyjnych diet, ale też od codziennych nawyków. Zdrowe odżywianie nie powinno być postrzegane jako kara. Jedz z umiarem i bez poczucia, że ​​musisz nagradzać się niezdrowym jedzeniem tylko dlatego, że wytrzymałeś/aś tydzień na diecie. Niech cheat meal będzie od czasu do czasu smacznym urozmaiceniem w Twoim menu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.