Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy dieta roślinna wpływa na Twój zapach i życie seksualne?

Czy dieta roślinna wpływa na Twój zapach i życie seksualne?
Jak mówi powiedzenie — jesteś tym, co jesz. A co to oznacza dla tych, którzy wybierają dietę całkowicie pozbawioną mięsa? W niedawnym artykule Psychology Today analizowało niektóre z najdziwniejszych plotek dotyczących diety wegetariańskiej i jej wpływu na zdrowie i życie seksualne.

Inny zapach?

Zapach jest ważny i jest jedną z pierwszych informacji na temat zdrowia i higieny danej osoby. Ponadto zapach człowieka daje nam często podświadome wskazówki, czy dana osoba pociąga nas seksualnie. Badania wykazały, że mężczyźni wolą zapach kobiet podczas owulacji, a kobiety wolą zapach mężczyzn, którzy mają wyższy poziom testosteronu.

Czy nasz zapach może być powiązany z dietą?

Jedno z badań z 2006 roku wykazało, że kobiety oceniły zapach mężczyzn, którzy zrezygnowali z mięsa na okres dwóch tygodni, jako seksowniejszy, przyjemniejszy i mniej intensywny. Inne badanie z 2007 roku, które zostało opublikowane w Chemical Senses polegało na... wąchaniu. Kobiety zostały poddane "ślepemu" testowi zapachów mężczyzn. Zostali oni podzieleni na dwie grupy — mięsożerną oraz roślinożerną. Wszystkich panów poproszono o zrezygnowanie z alkoholu, tytoniu, intensywnie pachnących potraw, niestosowanie dezodorantów i perfum oraz wstrzymanie się od aktywności seksualnej. Było to istotne, żeby żadne czynniki zewnętrzne nie wpływały na możliwość zmiany zapachu. Panowie w grupie bezmięsnej spożywali zróżnicowane wegetariańskie posiłki, natomiast pozostali mieli w swoim menu kilka porcji czerwonego mięsa.
Naukowcy zbierali zapachy ciała - jakkolwiek to brzmi. Proces polegał na umieszczeniu wacika pod pachą mężczyzn na 24 godziny, a następnie schowaniu ich w słoiku. Następnie ok. 30 kobiet wąchało zawartość słoików i oceniło w 7-punktowej skali za: seksowność, przyjemność, intensywność. Wyniki były podobne do wcześniej wspomnianego badania. Zapach mężczyzn z dietą wegetariańską był atrakcyjniejszy oraz mniej intensywny.

Kolor skóry

Wraz z zapachem o naszej atrakcyjności świadczy także odcień skóry, który często wskazuje na zdrowie i płodność. Na przykład osoby o zdrowszych i bardziej żywych odcieniach skóry, bez związku z pochodzeniem rasowym, są często uważane za zdrowsze i bardziej atrakcyjne. Czy dieta roślinna sprawia, że Twoja skóra promienieje i tym samym zwiększa Twoje szanse u płci przeciwnej?

W Australijskim badaniu z 2015 roku wykazano, że mężczyźni, którzy jedli więcej warzyw i mniej mięsa, mieli częściej skórę w odcieniu koloru żółtego. Co ciekawe, mieli oni także (według kobiet) przyjemniejszy zapach.

Czy zatem wegetariański styl życia podświadomie sprawia, że jesteśmy atrakcyjniejsi dla płci przeciwnej?

Pomimo kilku wspomnianych eksperymentów nadal jest to zbyt mało na jednoznaczną odpowiedź, jednak nie da się ukryć, że związek między dietą, zapachem ciała a kolorem skóry jest ciekawym tematem badań. Z pewnością jednak spożywanie dużej ilości warzyw i owoców dostarcza nam więcej witamin i minerałów, dzięki czemu jesteśmy zdrowsi, co z pewnością wpływa na naszą atrakcyjność.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.