Czy wiesz, że przeciętny człowiek wypuszcza gazy około 14 razy dziennie? A co, jeśli dochodzą do tego dolegliwości, które potęgują problem?
Często śmiejemy się, że te ciche i niewinne gazy to tak naprawdę śmiercionośne narzędzie pod względem zapachu. Inne z kolei, być może łagodniejsze w zapachu, ale za to tak głośne, że nie da się ukryć od kogo pochodzą.
Niezależnie jednak od tego, jakie te gazy są, to z pewnością wolałbyś ich uniknąć - szczególnie w towarzystwie. Co sprawia, że mają tak brzydki zapach? Poniżej przedstawiamy czynniki, które mają wpływ na jego intensywność.
Dieta
Najczęstszym winowajcą gazów o bardzo intensywnym zapachu jest dieta. Istnieją produkty, które w szczególny sposób mogą nam uprzykrzyć życie, a o to one..
Warzywa kapustne
Należą do nich brokuły, brukselka, kalafior, jarmuż i wszelkiego rodzaju kapusty. I choć pod względem wartości odżywczych są doskonałym dodatkiem do diety, to w nadmiarze mogą powodować silne gazy. Tak jak w przypadku każdego czynnika, tutaj również rolę odgrywają indywidualne predyspozycje i ilość zjedzonego warzywa.
Rośliny strączkowe
Są bardzo smaczne, ale ze względu na dużą zawartość błonnika i rafinozy stanowią produkt bardzo niebezpieczny, jeśli chodzi o powodowanie gazów. Nie każdy tak reaguje, ale jeśli rzadko spożywasz fasolkę i nagle zjesz dużą jej porcję, to możesz być pewien tych dolegliwości. Strączki należy wprowadzać stopniowo do diety, żeby organizm mógł się przyzwyczaić i nauczyć je trawić.
Siarka
Siarka to ważny minerał występujący w naszym ciele. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale jest także winowajcą, jeśli chodzi o powstawanie gazów.
Pokarmy bogate w siarkę obejmują: mięso, ryby, nabiał, cebulę i czosnek.
Dieta bogata w siarkę jest zdrowa, ale wiąże się z występowanie gazów. Jeśli dotyka Cię ten problem, możesz spróbować ograniczyć nieco konsumpcje tych produktów.
Nagłe przeładowanie białkami
Większość ludzi nie ma problemu z dużą ilością białka w diecie. O ile normalna ilość białka nie powoduje problemów, to szybko dostarczona zbyt duża porcja produktów białkowych nasila wytwarzanie siarkowodoru. I w tym momencie, gazy o silnym, brzydkim zapachu zapewne się pojawią. Utrzymuj stały, wysoki udział białka w diecie, ale jego ilość zwiększaj stopniowo.
Alkohol
Karą za nadmiar alkoholu jest kac. I jakby tego było mało, picie alkoholu może spowodować, że Twoje gazy będą bardziej intensywne niż zwykle. Nadmiar drożdży i węglowodanów znajdujących się np. w piwie, może nie zostać odpowiednio strawiony i zaczyna fermentować. Problem ten może wystąpić nie tylko po piwie, ale także po innych alkoholach. Wino niekiedy zawiera siarkę, a jak wiadomo, produkty w nią bogate także sprzyjają powstawaniu gazów.