Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Dlaczego gazy mają brzydki zapach?

Dlaczego gazy mają brzydki zapach?
Na skróty:
  1. Dieta
  2. Zaparcia
Mniejsze lub większe problemy gastryczne dotykają niemal każdego. Część z nich może nam naprawdę utrudnić życie w społeczeństwie. Gazy, bo o nich mowa są jednymi z tych niedogodności.

Czy wiesz, że przeciętny człowiek wypuszcza gazy około 14 razy dziennie? A co, jeśli dochodzą do tego dolegliwości, które potęgują problem?

Często śmiejemy się, że te ciche i niewinne gazy to tak naprawdę śmiercionośne narzędzie pod względem zapachu. Inne z kolei, być może łagodniejsze w zapachu, ale za to tak głośne, że nie da się ukryć od kogo pochodzą. 

Niezależnie jednak od tego, jakie te gazy są, to z pewnością wolałbyś ich uniknąć - szczególnie w towarzystwie. Co sprawia, że mają tak brzydki zapach? Poniżej przedstawiamy czynniki, które mają wpływ na jego intensywność.

Dieta

Najczęstszym winowajcą gazów o bardzo intensywnym zapachu jest dieta. Istnieją produkty, które w szczególny sposób mogą nam uprzykrzyć życie, a o to one..

Warzywa kapustne

Należą do nich brokuły, brukselka, kalafior, jarmuż i wszelkiego rodzaju kapusty. I choć pod względem wartości odżywczych są doskonałym dodatkiem do diety, to w nadmiarze mogą powodować silne gazy. Tak jak w przypadku każdego czynnika, tutaj również rolę odgrywają indywidualne predyspozycje i ilość zjedzonego warzywa.

Rośliny strączkowe

Są bardzo smaczne, ale ze względu na dużą zawartość błonnika i rafinozy stanowią produkt bardzo niebezpieczny, jeśli chodzi o powodowanie gazów. Nie każdy tak reaguje, ale jeśli rzadko spożywasz fasolkę i nagle zjesz dużą jej porcję, to możesz być pewien tych dolegliwości. Strączki należy wprowadzać stopniowo do diety, żeby organizm mógł się przyzwyczaić i nauczyć je trawić.

Siarka

Siarka to ważny minerał  występujący w naszym ciele. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale jest także winowajcą, jeśli chodzi o powstawanie gazów. 

Pokarmy bogate w siarkę obejmują: mięso, ryby, nabiał, cebulę i czosnek. 

Dieta bogata w siarkę jest zdrowa, ale wiąże się z występowanie gazów. Jeśli dotyka Cię ten problem, możesz spróbować ograniczyć nieco konsumpcje tych produktów.

Nagłe przeładowanie białkami

Większość ludzi nie ma problemu z dużą ilością białka w diecie. O ile normalna ilość białka nie powoduje problemów, to szybko dostarczona zbyt duża porcja produktów białkowych nasila wytwarzanie siarkowodoru. I w tym momencie, gazy o silnym, brzydkim zapachu zapewne  się pojawią. Utrzymuj stały, wysoki udział białka w diecie, ale jego ilość zwiększaj stopniowo.

Alkohol

Karą za nadmiar alkoholu jest kac. I jakby tego było mało, picie alkoholu może spowodować, że Twoje gazy będą bardziej intensywne niż zwykle. Nadmiar drożdży i węglowodanów znajdujących się np. w piwie, może nie zostać odpowiednio strawiony i zaczyna fermentować. Problem ten może wystąpić nie tylko po piwie, ale także po innych alkoholach. Wino niekiedy zawiera siarkę, a jak wiadomo, produkty w nią bogate także sprzyjają powstawaniu gazów.

Zaparcia

Jeżeli cierpisz na zaparcia, wówczas treści pokarmowe zalegające w Twoim układzie pokarmowym zwyczajnie fermentują. Prowadzi to do powstawania wzdęć i sprawia, że gazy mają jeszcze bardziej uciążliwy zapach.

Podsumowanie

Wzdęcia i gazy to normalna rzecz. Zwykle krępująca i nieprzyjemna, ale wystarczy przyjrzeć się trochę swojej diecie. Prawdopodobnie już drobne zmiany na Twoim talerzu sprawią, że problem będzie trochę lżejszy.