Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy zdrowa dieta może zrównoważyć negatywne skutki otyłości?

Czy zdrowa dieta może zrównoważyć negatywne skutki otyłości?
Otyłość jest głównym czynnikiem ryzyka wielu schorzeń, w tym chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2 i niektórych postaci raka. Najlepszym sposobem na złagodzenie tego ryzyka jest utrata wagi i powrót do zdrowego poziomu tkanki tłuszczowej. Jednak nie każdy może osiągnąć prawidłową masę ciała. Niektórym stan zdrowia oraz stosowane leki mogą utrudniać utratę wagi i redukcję tkanki tłuszczowej.

Nadwaga i otyłość niosą za sobą wiele negatywnych skutków zdrowotnych. Czy zatem czynniki związane ze stylem życia, szczególnie zdrowa dieta, mogą zrównoważyć szkodliwe skutki otyłości? Okazuje się, że tak.

Czy zdrowa dieta rekompensuje obciążenie organizmu związane z nadwagą?

Naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji przyjrzeli się nawykom żywieniowym ponad 79 000 dorosłych. Każdemu badanemu przyznali punktację na podstawie tego, jak ściśle przestrzegali diety śródziemnomorskiej, którą specjaliści ds. zdrowia nazywają jedną z najzdrowszych na świecie.

Obserwując badanych przez 21 lat, naukowcy porównali wskaźniki śmiertelności tych osób, z tym jak ściśle przestrzegały one diety śródziemnomorskiej.

Biorąc pod uwagę dodatkowy czynnik - masę ciała - stosowanie diety śródziemnomorskiej częściowo zmieniło związek między otyłością a chorobami układu krążenia. Osoby otyłe, które przestrzegały diety śródziemnomorskiej, miały mniejsze ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia, niż osoby otyłe, które nie stosowały diety śródziemnomorskiej.

W rzeczywistości osoby otyłe, które wzorowały swoją dietę na zasadach odżywiania śródziemnomorskiego, miały współczynnik śmiertelności podobny do osób o normalnej wadze, które stosowały tę samą dietę. Ponadto, nawet osoby które nie miały nadwagi, ale nie stosowały zbyt zdrowej diety, miały wyższą śmiertelność.

Jak podkreślają naukowcy, dieta śródziemnomorska może nie zrównoważyć całkowicie zagrożeń zdrowotnych wynikających z otyłości, ale obniża szansę na wczesną śmierć osób otyłych i osób o normalnej wadze. Oczywiście nadal lepszą opcją dla osób otyłych jest utrata masy ciała, ale na szczęście dieta śródziemnomorska oprócz tego, że jest zdrowa i odżywcza, to również sprzyja uzyskaniu i utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Czym jest dieta śródziemnomorska?

Dieta śródziemnomorska jest wzorowana na zwyczajach żywieniowych ludzi mieszkających nad brzegami Morza Śródziemnego. Jest to styl odżywiania, w którym przeważają ryby i produkty pochodzenia roślinnego, w tym owoce, warzywa, rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste.

Preferowany tłuszcz pochodzi z jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak orzechy i oliwa z oliwek. Ludzie mieszkający w tych częściach świata stosują dietę bogatą w błonnik, która ogranicza cukier oraz czerwone i przetworzone mięso.

Badania pokazują, że dieta śródziemnomorska może przynosić korzyści związane z długowiecznością, osobom w każdym wieku, każdej rasy i płci. Ponadto dieta śródziemnomorska może zmniejszyć ryzyko problemów zdrowotnych, m.in. chorób serca, nadciśnienia, cukrzycy,

Podsumowanie

Osoby z nadwagą lub otyłością narażone są na ryzyko powikłań zdrowotnych spowodowanych nadmiarem tkanki tłuszczowej. W pierwszej kolejności powinny one stracić nadprogramowe kilogramy, ale nie zawsze jest to możliwe.

Czasami problemy zdrowotne lub leki mogą to bardzo utrudniać. Zdrowa dieta sama w sobie może zrekompensować częściowo negatywne skutki nadwagi czy otyłości. Warto zastosować dietę śródziemnomorską, która uznawana jest za jedną z najzdrowszych diet.

W zasadzie lepiej brzmi, że jest to sposób odżywiania. Dostarcza ona wielu wartościowych produktów, dzięki czemu wpływa pozytywnie na zdrowie wszystkich osób, zarówno tych z nadwagą, jak i prawidłową masą ciała.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.