Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

„Dieta” – nie skazuj się na porażkę!

„Dieta” –  nie skazuj się na porażkę!
W powszechnym rozumieniu słowo dieta przypisane jest do nietypowego i ograniczonego w czasie sposobu odżywiania, które ma pomóc nam uzyskać mniej otłuszczoną sylwetkę. Tymczasem dieta to dosłownie sposób odżywiania, a więc można zaryzykować stwierdzenie, że każdy z nas jest w trakcie stosowania diety – z tym, że w różnym stopniu dopasowanej do potrzeb i możliwości organizmu. Mało tego, szereg błędów powielanych przez nasze całe życie w związku ze sposobem odżywiania, ma charakter bardzo powszechny – niezależnie od tego . Oto najczęstsze z nich.

Większe poświęcenie = lepszy efekt?

W niektórych przypadkach faktycznie mogłoby tak być, zasadniczo jednak „poświęcenie” większości osób pragnących odmienić swój wygląd, wiąże się z narzuceniem trudnych do udźwignięcia i zrealizowania w praktyce ograniczeń żywieniowych. Drastyczne cięcia kalorii i spożywanie głodowych racji pokarmowych, monotonne i niesmaczne jedzenie, to najczęstsze sposoby, które mają pomóc „szybko i cudownie” odmienić zaniedbaną sylwetkę, a które najczęściej przynoszą skutki odwrotne do zamierzonych. Jeżeli ktoś faktycznie czuje się mocno zmobilizowany i chce w sposób jak najefektywniejszy zadziałać w kierunku poprawy estetyki sylwetki, zdrowia i samopoczucia, powinien przemyśleć swój sposób działania, aby niepotrzebnie nie podcinać sobie skrzydeł i nie utrudniać całego przedsięwzięcia. Dobrym pierwszy krokiem, stanowiącym naprawdę spore poświęcenie dla wielu osób będzie detoks od słodyczy. Tego typu poświęcenie może faktycznie przynieść wymierne skutki – pod warunkiem, iż sposób odżywiania będzie racjonalnie zbilansowany.

Poczucie winy i samoudręka – nieodzowne elementy „bycia na diecie”?

Wbrew powszechnym wyobrażeniom skuteczność zabiegów żywieniowych ukierunkowanych na osiągnięcie konkretnego celu, w znacznym stopniu uzależniona jest od naszego sposobu myślenia i nastawienia do życia. Postępowanie wg zasady „wszystko albo nic” prowadzi często do frustracji, a proste dietetyczne potknięcia doprowadzają całe przedsięwzięcie do totalnego rozkładu. Zamiast działać konstruktywnie i wyciągać wnioski z popełnionych błędów, ulegamy działaniu negatywnych emocji i wprowadzamy nerwową atmosferę, podkopując poczucie własnej skuteczności i w ostateczności rezygnując z podjętych starań. Warto sobie zapamiętać, iż zmiana nawyków żywieniowych nie jest rzeczą prostą. Wymaga czasu i utrwalania pewnych zachowań oraz sposobu myślenia – dlatego też mówi się o wypracowywaniu zdrowych nawyków,a praca jak wiadomo związana jest z pewnym wysiłkiem. Dlatego też nie należy się zniechęcać i działać pomimo występowania rozmaitych trudności czy przeciwności losu.

Sezonowe zmiany dają trwały efekt?

Trudno oczekiwać, iż chwilowa przerwa w konsekwentnym „zapuszczaniu” sylwetki i zdrowia, w postaci kilkutygodniowego praktykowania przemyślanego menu i podejmowania regularnej aktywności fizycznej odniosła trwały skutek. Zaniechanie wspomnianych przed chwilą czynności (sposób odżywiania adekwatny do potrzeb organizmu + wysiłek fizyczny) i powrót do starych przyzwyczajeń z całą pewnością wywoła „stare” problemy. Trudno oczekiwać, aby te same metody (siedząco-leżący tryb życia i menu składające się wyłącznie z kiepskiej jakości produktów żywnościowych) przyniosło odmienne efekty. Tylko trwała zmiana przyzwyczajeń żywieniowych i trybu życia pozwoli na bezproblemowe utrzymanie wypracowanych nierzadko w pocie czoła rezultatów.

Podsumowanie

Zmiana dotychczasowego sposobu odżywiania to poważna decyzja – skutki nieprzemyślanych działań w tym zakresie nie dość, że stanowić będą kubeł zimnej wody dla naszych ambicji, to dodatkowo mogą niekorzystnie odbić się na zdrowiu i wyglądzie. Dlatego zdecydowanie nie warto ryzykować i powielać standardowych błędów.