Doktor Charles Clark zasłynął w świecie jako twórca rewolucyjnego sposobu odżywiania, który nie tylko pozwala schudnąć, lecz także jest bezpieczny dla zdrowia. Czy rzeczywiście dieta wysokobiałkowa stworzona przez amerykańskiego lekarza spełnia wszystkie wymienione wyżej kryteria? W czym tkwi sekret jej popularności?
Na czym polega dieta Charlesa Clarka?
Doktor Charles Clark opracował dietę wysokobiałkową. Jej podstawę stanowią produkty białkowe, które wypierają z menu pokarmy bogate w tłuszcze i węglowodany. W związku z tym jej zasady są stosunkowo podobne jak w przypadku diety Atkinsa czy Dukana, choć jej twórca zapewnia, że jest ona mniej restrykcyjna i zdrowsza niż kuracje odchudzające wspomnianych dietetyków.
Dieta Charlesa Clarka - zasady
Podstawą przywołanego modelu odżywiania są białka. W pierwszej fazie odchudzania należy ograniczyć spożycie węglowodanów – od 40 do 60 g na dobę – i wyeliminować z jadłospisu produkty zawierające w swoim składzie cukry proste, między innymi: białą mąkę, ryż, makaron, ciasta i wszelkiego rodzaju słodycze. W codziennym menu powinny pojawić się natomiast ryby, drób, owoce morza, chuda wołowina, jaja, sery, jogurty naturalne twarogi, masło, śmietana i oliwa. Dieta Charlesa Clarka dopuszcza również spożywanie warzyw i owoców o niskim indeksie glikemicznym.
Celem drugiego etapu odchudzania jest ustabilizowanie i utrzymanie uzyskanej masy ciała. Po osiągnięciu pożądanej wagi można stopniowo zwiększać poziom węglowodanów w diecie, monitorować reakcje organizmu i na ich podstawie ustalić optymalną ilość danego składnika dla konkretnej jednostki.
Dieta Charlesa Clarka - przykładowe posiłki
Jadłospis w diecie został ułożony w taki sposób, aby ograniczyć spożycie węglowodanów i tłuszczy. Bazuje głównie produktach wysokobiałkowych. Przygotowany poniżej jadłospis jest na siedem dni i jest wyłącznie sugestią.
Jadłospis - dzień 1
śniadanie:jajecznica z dwóch jaj, szynką parmeńską, kromka chleba żytniego z masłem
II śniadanie: wędzony łosoś z kwaśną śmietaną
obiadokolacja: pieczona wołowina ze szczypiorkiem
Jadłospis - dzień 2
śniadanie: pieczony dorsz z grillowanym serem szwajcarskim
II śniadanie: omlet z pieczarkami i pomidorem (mąka zbożowa lub żytnia)
obiadokolacja: podudzie z kurczaka z pomidorem i awokado
Jadłospis - dzień 3
śniadanie: smażony boczek z pieczarkami i pomidorem
II śniadanie: kanapka z tuńczykiem w majonezie
obiadokolacja: wołowina w plasterkach z cukinią i ogórkiem
Jadłospis - dzień 4
śniadanie: jajko w majonezie z pomidorem i bazylią
II śniadanie: pierś z kurczaka w papirusie ze szparagami
obiadokolacja: pstrąg z cytryną, kabanosy
Jadłospis - dzień 5
śniadanie: 2 jajka, boczek i pieczarki
II śniadanie: awokado z gorzkim kakao
obiadokolacja: pieczona pierś z indyka z burakiem gotowanym w mundurku
Jadłospis - dzień 6
śniadanie: jajko gotowane, pieczarki i pomidory
II śniadanie: kromka chleba żytniego z awokado i mozzarellą
obiadokolacja: dorsz w sosie pietruszkowym
Jadłospis - dzień 7
śniadanie: omlet z jajek i pieczarek
II śniadanie: sałatka z serem feta i słonecznikiem
obiadokolacja: pieczone skrzydełka kurczaka w kaftanie
Dieta Charlesa Clarka - wady i zalety
Kuracja odchudzająca opracowana przez doktora Charlesa Clarka ma swoje wady i zalety. Przed jej zastosowaniem należy się z nimi zapoznać, które zestawione zostały w poniższej tabeli.
Wady
Zalety
dieta uboga w błonnik może powodować cukrzycę, miażdżycę, otyłość, nadciśnienie tętnicze
niski poziom restrykcyjności
nadmiar białka w organizmie może doprowadzić do kwasicy, a ta z kolei zaburza pracę mózgu
etapowe zrzucanie masy ciała
dłuższy proces spalania tkanki tłuszczowej organizmu
niskie ryzyko wystąpienia efektu jo-jo
Jak oceniasz bilans zysków i strat w kontekście tej diety? Napisz w komentarzu!
Dieta Charlesa Clarka - efekty jakich możemy się spodziewać
Stosując kurację odchudzającą opracowaną przez doktora Charlesa Clarka, możemy spodziewać się zrzucenia 5 kg w ciągu miesiąca. Wynik nie należy do spektakularnych, jednak minimalizuje wystąpienie ryzyka efektu jo-jo. Na jadłospis wysokobiałkowy nie powinny przechodzić osoby borykające się z problemami z wątrobą czy nerkami, gdyż takie menu jest mocno obciążające dla tych organów. Przed zastosowaniem jakiejkolwiek diety, powinniśmy najpierw udać się do lekarza w celu sprawdzenia naszego stanu zdrowia i upewnieniu się, że nic nam nie dolega. Nasi specjaliści przygotują dla was indywidualny plan dietetyczny na podstawie zbilansowanych i zróżnicowanych posiłków. Zapoznaj się z ofertą pod tym adresem: https://potreningu.pl/plan
Czy warto przejść na dietę Charlesa Clarka?
Dieta Charlesa Clarka jest w swoich założeniach bardzo podobna do innej, niezwykle popularnej metody odchudzania opracowanej przez doktora Roberta Atkinsa. Niemniej jednak wydaje się bezpieczniejsza – pozwala na stopniową utratę masy ciała (około 5 kg w ciągu miesiąca), zmniejsza ryzyko wystąpienia efektu jo-jo, nadmiernego obciążenia nerek i zakwaszenia organizmu. Ma jednak też swoje wady – nie dostarcza zalecanych ilości błonnika, przez co może prowadzić do zaparć czy hiperkalcynurii (zwiększonego wydalania wapnia z moczem). Dlatego należy ją stosować wyłącznie w porozumieniu z profesjonalnym dietetykiem, który ułoży indywidualny plan żywieniowy po dokładnej analizie potrzeb i oczekiwań pacjenta.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.