Jadłospis mleczny, jak sama nazwa wskazuje, jest oparty na produktach mlecznych. Można sięgać też po inne składniki, jednak należy pamiętać o jednej zasadzie — za każdym razem wolno zjeść jedynie połowę tego, co spożywa się zazwyczaj. Takie menu pozwala zrzucić zbędne kilogramy w zaledwie tydzień.
Na czym polega dieta mleczna?
Dieta mleczna powinna trwać od 7 do 10 dni, ponieważ jeśli stosuje się ją przez dłuższy czas, istnieje ryzyko, że do organizmu nie zostaną dostarczone wszystkie niezbędne substancje odżywcze. Można ją powtarzać co miesiąc, aż do uzyskania upragnionych efektów. Ten jadłospis ma na celu ograniczenie codziennego przyjmowania węglowodanów oraz tłuszczy, ponieważ ich nadmierna spożywana ilość powoduje zwolnienie metabolizmu, a w efekcie odkładanie się tłuszczu w niepożądanych miejscach.
Dieta mleczna – zasady
Ten model odżywiania w pierwszych 4 dniach zakłada jedzenie i picie wyłącznie mleka i lekkich jogurtów, kefirów czy odtłuszczonych serów twarogowych. Jadłospis można urozmaicić o miód oraz kakao, które wzmacniają organizm. Przez pozostały okres trwania diety włącza się do niej warzywa i owoce o niskiej zawartości cukrów oraz chude mięso czy ryby. Jednak w dalszym ciągu jeden posiłek powinien być w pełni mleczny. Trzeba też pamiętać o odpowiednim nawadnianiu.
Dieta mleczna – przykładowe posiłki
Jadłospis w diecie został ułożony w taki sposób, aby jego podstawą było mleko. Poniższe menu przygotowane zostało dla przykładu i należy pamiętać, że nie jest dietą zbilansowaną, czyli taką, która z jedzenia dostarcza zróżnicowane bogactwo wartości odżywczych.
Diety jednoskładnikowe nie są zbilansowane, dlatego poniżej w tabeli sporządzono wykaz niekorzyści, jakie mogą wynikać z jej stosowania.
Wady
Zalety
ryzyko wystąpienia efektu jo-jo
bogactwo źródła wapnia
niski poziom dostarczanej energii z pokarmów
krótki okres stosowania
monotonność
łatwość przygotowania posiłków
nadmiar mleka zaburza wchłanianie wapnia
odpowiednia dla osób w różnym przedziale wiekowym
Kuracja odchudzająca bazująca na mleku ma swoje zalety, ale - jak każda kontrowersyjna dieta - ma też wiele poważnych wad.
Dieta mleczna – efekty jakich możemy się spodziewać
Mleczna kuracja należy do form odchudzania stosowanych krótkoterminowo. Zrzucenie zbędnych kilogramów oscyluje w przedziale 1-3 kg w ciągu 7 dniu. Zaletą tej diety jest ponowna możliwość wcielenia jej w życie po upływie miesiąca. Stosując taką formę odchudzania w postaci diet bazujących na jednym produkcie, należy liczyć się z wystąpieniem efektu jo-jo.
W związku z tym, jeśli chce się zredukować masę ciała, lepiej skorzystać z pomocy dietetyka, który układa dietę dostosowaną do potrzeb klienta. Nie ma w niej niesmacznych składników ani tych wywołujących alergie. Dzięki temu odchudzanie jest skuteczne i przyjemne. Zapoznaj się z ofertą pod tym adresem: https://potreningu.pl/plan
Czy warto przejść na dietę Andersona?
Mleczne menu nie jest odpowiednie dla osób mających alergię na laktozę. Pojawiają się również głosy, że nadmiar białego napoju w organizmie podnosi poziom złego cholesterolu, który może doprowadzić do miażdżycy. Z kolei zbyt duży deficyt kaloryczny może skutkować efektem jo-jo. Z racji tego, że dieta mleczna należy do niskokalorycznych, możemy spodziewać się efektu po jej zastosowaniu, ale warto pamiętać, że nie jest to dieta stosowana w okresie długofalowym. Dzięki bogactwu białka, jakie jest dostarczane w tej formie kuracji, nie pozostawia po sobie szkód po jej zastosowaniu, ale należy mieć na uwadze fakt, że nadmierna ilość mleka skutkuje ograniczeniem wchłaniania wapnia i obciąża narządy wewnętrzne - nerki i wątrobę.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.