Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dieta orientalna (niełączenia) – zasady, efekty, jadłospis

Dieta orientalna (niełączenia) – zasady, efekty, jadłospis
Kto z nas nie chciałby upragnionej sylwetki niczym z okładki magazynu fitness? Masz za sobą już starty z wieloma, różnymi dietami, ale ostatecznie w żadnej nie udało Ci się wytrwać? Być może z pomocą przychodzi dieta orientalna, której potrawy znajdą niejednego miłośnika. Co się za nią kryje? Sprawdźcie sami!

Na czym polega dieta orientalna (niełączenia)?

Dieta orientalna swoje pochodzenie odnajduje na Dalekim Wschodzie i została opracowana przez doktora Haya, której założenia opierają się na filozofii Yin-Yang. Jest to kolejne menu bazujące na azjatyckich założeniach harmonii, jaką symbolizują. Japonia wyróżnia się długowiecznością w społeczeństwie. Przyczyną tego jest nie tylko japoński styl życia, ale bogata dieta w substancje odżywcze, witaminy i minerały. Na japońskich ulicach rzadko kiedy spotyka się osobę otyłą, dokładnie 3% kobiet zmaga się tam z otyłością. Pytanie aż samo ciśnie się na usta; jak oni to robią? Japończycy w swojej diecie skupiają się na jej jakości, a nie ilości. W ich menu nie występuje wysoko przetworzona żywności, tłuste potrawy i dania odgrzewane w mikrofalówce. Musi być świeżo i naturalnie. Sama dieta nie należy do wysokokalorycznych przez wysoką ilość produktów niewskazanych w trakcie jej stosowania. 

Dieta orientalna (niełączenia) - zasady

Zasady diety orientalnej (niełączenia)Filozofia opiera się na zachowaniu równowagi w życiu, ale i jedzeniu. Nawiązuje to do odpowiedniego rozdzielenia rodzajów produktów: białkowych, węglowodanowych i neutralnych (zaliczają się do nich pokarmy pełnomleczne, grzyby, orzechy, oleje i przyprawy). Te pierwsze najlepiej spożywać z warzywami i owocami. Druga pozycja absolutnie nie może być łączona z białkami, szczególnie w godzinach wieczornych. Natomiast te ostatnie dowolnie można łączyć z resztą pozycji. Program żywieniowy z Dalekiego Wschodu nie wymaga od nas liczenia kalorii i odmierzania przyjmowanych posiłków. Ponadto, w trakcie spożywania obiadu bądź kolacji dopuszczalne jest, w granicach rozsądku, wypicie lampki czerwonego wina lub piwa, które nie tylko ma za zadanie wspomóc układ trawienny, ale działać rozluźniająco i odprężająco. Istotną zasadą dla diety orientalnej jest konieczność konsumowania pokarmów w sposób powolny i dokładny - każdy kęs powinno się celebrować, tym samym unikając ryzyka przejedzenia. Menu orientalne wymaga konieczności zakupu produktów takich jak: kiełki, tofu sojowe, grzyby chińskie, makaron sojowe, orientalne przyprawy, olej sezamowy, sos rybny i sojowy. Dzienne spożycie.

Dieta orientalna (niełączenia) - przykładowe posiłki

Jadłospis w diecie został ułożony w taki sposób, aby nie łączyć ze sobą produktów węglowodanowych z białkowymi. Kaloryczność w ciągu dnia nie może przekroczyć ok. 1000 kcal. Poniżej skomponowany jadłospis jest wyłącznie przykładem, dlatego też gramatura produktów nie została zawarta celowo. 

Jadłospis - dzień 1

  • śniadanie: mały jogurt ze świeżymi owocami
  • II śniadanie: sok pomidorowy i nerkowce
  • obiad: gotowany na parze dorsz ze szparagami
  • kolacja: warzywne risotto na oleju sezamowym

Jadłospis - dzień 2

  • śniadanie: grillowane tofu z kiełkami rzodkiewki
  • II śniadanie: sok buraczany z selerem naciowym
  • obiad: tatar z łososia z sosem sojowym i porem
  • kolacja: zapiekany ryż z jabłkiem i cynamonem

Jadłospis - dzień 3

  • śniadanie: sałatka z kurczaka z brzoskwinią 
  • II śniadanie: sok marchewkowo-jabłkowy
  • obiad: kurczak curry z kalafiorem 
  • kolacja: makaron sojowy z suszonymi pomidorami i figą

Jadłospis - dzień 4

  • śniadanie: jajecznica z grzybami mun i czerwoną papryką
  • II śniadanie: koktajl ze szpinaku, selera naciowego i ogórka
  • obiad: duszone krewetki z czosnkiem i olejem sezamowym
  • kolacja: nadziewane papryczki z ryżem i grzybami

Jadłospis - dzień 5

  • śniadanie: mały jogurt ze świeżymi owocami
  • II śniadanie: sok buraczany z selerem naciowym
  • obiad: tatar z tuńczyka z papryczką chilli i pomidorkami koktajlowymi
  • kolacja: zapiekany banan z ryżem i cynamonem

Jadłospis - dzień 6

  • śniadanie: grillowane tofu z kiełkami rzodkiewki
  • II śniadanie: sok pomidorowy i nerkowce
  • obiad: pieczony okoń z cukinią
  • kolacja: warzywne risotto na oleju sezamowym

Jadłospis - dzień 7

  • śniadanie: sałatka z kurczaka z brzoskwinią
  • II śniadanie: sok marchewkowo-jabłkowy
  • obiad: gotowany na parze dorsz ze szparagami
  • kolacja: warzywne risotto na oleju sezamowym

Dieta orientalna (niełączenia) - wady i zalety 

Możliwość nieliczenia kalorii ani porcji jest wizją nie lada kuszącą. Jednak każdy medal ma dwie strony. W poniższej tabeli zawarto w pigułce zestaw wad i zalet, jakie się za tym kryją.
 

Wady

Zalety

zbyt niska podaż energetyczna - GŁODZENIE organizmu

zrezygnowanie z żywności wysoko przetworzonej odciąża organizm i metabolizm, poprawi jakość i kondycję skóry

zasada niełączenia produktów białkowych i węglowodanowych jest sprzeczna w stosunku do obecnie przyjętych norm żywieniowych Instytutu Żywności i Żywienia

 

cena produktów niezbędnych w menu (tofu, sos sojowy itp.)

 

ilość ograniczonych produktów

 

Podoba Ci się dieta orientalna (niełączenia)? Porozmawiajmy w komentarzach!

Dieta orientalna (niełączenia) - efekty jakich możemy się spodziewać

Stosowanie diety orientalnej przewiduje utratę nawet 2-3 kg w ciągu tygodnia. Ponadto, obiecywane są regeneracja organizmu, zmniejszenie zmęczenia, wzmocnienie odporności i ogólna poprawa samopoczucia. Nie istnieją jednoznaczne potwierdzenia dotyczące skuteczności diety. W internecie można odnaleźć wiele pozytywnych opinii, jednakże samych naocznych przypadków potwierdzających skuteczność już trudniej odnaleźć. Głodzenie organizmu nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem sytuacji tym bardziej że da się to osiągnąć - wystarczy chcieć. Najbezpieczniej jest skonsultować się z lekarzem lub specjalistą z dziedziny żywienia w doborze dla nas odpowiedniej diety. Jeżeli chcecie zmienić sposób odżywiania na zdrowy i lepszy, ale nie wiecie jak się za to zabrać, nasi dietetycy ułożą dla Was w pełni zbilansowany plan dietetyczny dobrany do indywidualnych preferencji. Zapoznaj się z ofertą pod tym adresem: https://potreningu.pl/plan

Czy warto przejść na dietę orientalną (niełączenia)?

Obecnie przyjęte normy żywieniowe wykazane przez Instytut Żywności i Żywienia opierają się na zbilansowanych posiłkach zawierających węglowodany, białka i tłuszcze. Stosowanie diety orientalnej nie jest wskazane dla kogokolwiek, nie ze względu na zasadę niełączenia, tylko z powodu zbyt niskiej podaży energetycznej. Taka ilość kalorii to nie jest nawet podstawowe pokrycie energii, jaką organizm potrzebuje do ogólnego funkcjonowania. To ile kalorii każdy potrzebuje, jest uzależnione od wielu czynników takich jak styl życia, forma wykonywanej pracy, aktywności fizycznej i wielu innym. Przewidywana podaż energetyczna dla diety orientalnej wynoszącej 1000 na dobę nie pokrywa zapotrzebowania nawet małego, rocznego dziecka, gdyż potrzebuje ono ok. 1300. Odchudzanie jest możliwe, jeżeli wykonuje się to z głową. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.