Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego po alkoholu chce się jeść?

Dlaczego po alkoholu chce się jeść?
Cały miesiąc wytrwale trenujesz, pilnujesz diety i w ramach nagrody dajesz się namówić na wypad na piwo lub coś mocniejszego. Jesteś przekonany, że po jednym shocie Twoja dieta nie podupadnie. Jednak kilka kolejek później łapie Cię żarłoczny głód i tracisz kontrolę nad swoją dietą. Rzucasz się na chipsy, orzeszki i przypominasz sobie, że nie jadłeś kolacji (bo przecież piwo miało być zamiast kolacji) i zamawiasz pizzę.

Dlaczego po alkoholu czujemy "ssanie" w żołądku?

Wpływ na hormony

Alkohol może wpływać na hormony związane z uczuciem sytości. Wypity alkohol może hamować działanie leptyny (hormonu hamującego apetyt) i glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1; hormonu hamującego przyjmowanie pokarmu). Alkohol zmniejsza nasze zahamowania i osłabia samokontrolę także, jeśli chodzi o dokonywanie zdrowych wyborów żywieniowych.

Alkohol stymuluje komórki mózgu

Alkohol stymuluje komórki mózguNiektóre badania sugerują, że alkohol może stymulować komórki nerwowe w podwzgórzu mózgu, które zwiększają apetyt. Według jednego z badań neurony w mózgu, które są aktywowane przez faktyczny głód, mogą być stymulowane alkoholem.

Badania na zwierzętach pokazują, że niezależnie od innych czynników, kiedy alkohol stymuluje podwzgórze mózgu, może to wywołać gwałtowny wzrost apetytu i prowadzić do przejadania się.

Niektóre napoje alkoholowe mogą obniżać cukier we krwi

Większa ilość alkoholu może również obniżyć poziom cukru we krwi, a to powoduje większą ochotę na cukier i węglowodany. Mowa głównie o napojach alkoholowych bez węglowodanów.

Picie alkoholu może osłabić zdolność wątroby do uwalniania odpowiedniej ilości zmagazynowanej glukozy do krwi, aby utrzymać jej stabilny poziom we krwi. Osoby z cukrzycą są bardziej narażone na niski poziom cukru we krwi podczas spożywania alkoholu, szczególnie kiedy piją na pusty żołądek.

Podsumowując

Zastanów się, dy następnym razem zdecydujesz się na alkohol zamiast kolacji. Lepiej będzie zjeść przed wyjściem na piwo i unikać miejsc, które w swoim menu mają smażone, ciężkostrawne posiłki. Co więcej, kiedy jesteś na diecie, warto medytować. Medytacja poprawia nasze zdolności samokontroli oraz uczy dokonywania mądrych wyborów.

Źródła: https://edition.cnn.com/2018/08/17/health/why-alcohol-causes-munchies-food-drayer/index.html

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.