Otyłość wśród dzieci związana jest z występowaniem poważnych konsekwencji zdrowotnych a także stanowi źródło problemów społecznych i emocjonalnych. Nadmiar tkanki tłuszczowej u dzieci zwiększa ryzyko występowania wielu chorób w życiu dorosłym, takich jak choćby dolegliwości związane z pogorszeniem kondycji układu krążenia, cukrzyca typu drugiego, a nawet nowotwory czy depresja. Dlaczego zatem pomimo tak poważnych zagrożeń rodzice pozwalają, aby ich dzieci z każdym kolejnym rokiem nabierały dodatkowych kilogramów zbędnej tkanki tłuszczowej?
Ignorowanie problemu
Wielu dorosłych nie zdaje sobie sprawy z tego, że ponosi odpowiedzialność za problemy z masą ciała własnych dzieci. Zazwyczaj osoby te usprawiedliwiają się, wskazując na predyspozycje genetyczne jako główny powód nadmiernego przybierania na wadze – nie zauważając przy tym związku pomiędzy jedzeniem ogromnych ilości słodyczy, chipsów czy frytek. Owszem, badania naukowe potwierdzają, iż pewne predyspozycje związane ze zwiększoną tendencją do przybierania na wadze mogą być dziedziczne. Wskazuje się także na prawidłowość, iż otyli rodzice mają statystycznie częściej otyłe dzieci. Jednak oprócz czynników genetycznych bardzo duże znaczenie dla zachowania właściwej masy ciała posiada styl życia oraz nawyki żywieniowe.
Pulchne policzki oznaką zdrowia?
Okrągła buzia i pełne policzki postrzegane są przez wielu rodziców jako oznaka zdrowia, natomiast dzieci szczupłe kojarzą się z niedożywieniem i skłonnością do „łapania” różnego typu chorób oraz infekcji. Tymczasem jak wskazują badania, dzieci posiadające zbyt duże ilości tkanki tłuszczowej są selektywnie niedożywione. Karmione czekoladą, chipsami i białym pieczywem z margaryną i dżemem nie są w stanie zapewnić swojemu organizmowi niezbędnych do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania składników odżywczych. Nadmiar rafinowanych cukrów, niezdrowych tłuszczów czy soli wpływa negatywnie na metaboliczną równowagę ustroju, pogłębiając problemy związane z nadmierną masą ciała. Dziecko z nadwagą czy otyłością nie powinno być postrzegane jako okaz zdrowia i dożywienia – w większości przypadków wynika z zaniedbania przez rodziców podstawowych kwestii związanych ze zdrowym odżywianiem i właściwym stylem życia.
Brak wiedzy
Gdy rodzice próbują na własną rękę rozwiązać problem związany z nadmierną masą ciała u swoich pociech, często stosują te same praktyki, które również w przypadku dorosłych osób skazane są na porażkę. Najbardziej popularne jest ograniczenie ilości spożywanych przez dziecko pokarmów, czyli przykładowo na śniadanie zamiast 2 kromek chleba z masłem czekoladowym i szklanki napoju jabłkowego, dziecko otrzyma tylko jedną kromkę pieczywa z czekoladą, a do picia słodzony jogurt owocowy lub mleko smakowe. Tego typu postępowanie nie rozwiązuje problemu, a może tylko pogorszyć sytuację – dziecko będzie głodne i sfrustrowane. Główny nacisk należy kłaść na jakość spożywanych produktów, a nie tylko na ich ilość! Dodatkowo warto wprowadzić zmiany do trybu życia dziecka – siedzenie godzinami przed komputerem czy telewizorem nie sprzyja poprawie kondycji zdrowotnej. Rodzic jednak zamiast „kazać” coś zrobić, powinien zachęcać do podjęcia aktywności – również wspólnej. W innym przypadku dziecko może odczuwać, iż jest karane za to, że jest grube i nie spełnia rodzicielskich oczekiwań.
Brak kontroli
Znaczna część rodziców, uważa, iż nie jest w stanie kontrolować tego, co spożywa ich dziecko, kiedy przebywa w szkole czy na zajęciach pozalekcyjnych. Należy jednak podkreślić, iż badania wskazują, że bardzo dużo dzieci przychodzi do szkoły bez zjedzenia wcześniej w domu śniadania, a na drugie śniadanie dostaje słodycze, słodkie napoje lub inne mało wartościowe przekąski. Dzieci dostają także pieniądze, aby móc samodzielnie decydować o swoim szkolnym posiłku – nietrudno przewidzieć, co na taki posiłek będzie się składało… Nie można zatem mówić o braku kontroli, gdy dzieci tylko powielają schematy żywieniowe zaprezentowane im przez rodziców.
Podsumowanie
Problem nadwagi i otyłości wśród dzieci nie posiada prostego rozwiązania, a rodzice nie zawsze mogą liczyć na profesjonalne wsparcie. Kwestią podstawową jest podejście rodziców, którzy zamiast akceptować błędne nawyki żywieniowe i siedzący tryb życia swoich pociech powinni kłaść większy nacisk na jakość spożywanych pokarmów oraz aktywność fizyczną. A jak to zrobić najskuteczniej? Świecić przykładem! Dzieci mają skłonność do naśladowania zachowania dorosłych, co mądrzy rodzice powinni umiejętnie wykorzystać w realizowaniu założeń zdrowej diety. Warto przy tym weryfikować źródła posiadanej wiedzy i w razie konieczności konsultować się z dietetykiem i psychologiem.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.