Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego warto gotować na parze?

Dlaczego warto gotować na parze?
Zdrowe gotowanie jest nieodłącznym elementem zdrowego stylu życia. A jak wiadomo spośród wszystkich metod obróbki termicznej najbardziej polecaną jest gotowanie na parze. Z jakich powodów dietetycy i lekarze zachęcają do przygotowywania w ten sposób posiłków i czy naprawdę warto inwestować w profesjonalne urządzenia do parowania?

Dlaczego parowanie, a nie smażenie?

Chociaż wszyscy wiemy, że smażenie nie jest najzdrowszym sposobem na przygotowywanie posiłków, to tak naprawdę niewiele osób zdaję sobie sprawę dlaczego tak jest. Przede wszystkim tłuszcze używane jako medium smażalnicze w wysokich temperaturach ulegają termooksydatywnym przemianom, których produktem ubocznym są substancje o wybitnie rakotwórczym potencjale. Dodatkowo do smażenia bardzo często wybieramy nieodpowiednie tłuszcze, które się do tego po prostu nie nadają (np. olej słonecznikowy, sojowy, olej z pestek winogron). Ten sposób przygotowywania posiłków cieszy się dużą popularnością ze względu na walory smakowe – warto jednak wiedzieć , że brązowa chrupiąca skórka posiada także właściwości rakotwórcze, zwłaszcza jeśli jest zbyt brązowa. Poza tym, wszelkie produkty smażone – w odróżnieniu od tych parowanych, są ciężkostrawne (mogą podrażniać przewód pokarmowy), a także z racji wysokich temperatur charakteryzują się obniżoną wartością odżywczą (zawierają mniej witamin, składników mineralnych i innych związków o charakterze nieenergetycznym) przy jednoczesnej zwiększonej podaży energii.

Dlaczego parowanie, a nie pieczenie?

Pieczenie jest zdecydowanie zdrowszym sposobem przygotowywania posiłków niż smażenie, ale również nie pozbawionym wad. Z racji tego iż nie wymaga stosowania dodatkowych ilości tłuszczu, dania w ten sposób przygotowane w mniejszym stopniu zawierają szkodliwe produkty przemian termooksydatywnych. Poza tym potrawu pieczone nie są tak bardzo ciężkostrawne jak te smażone. Nie mniej jednak straty składników odżywczych też są stosunkowo duże. Pieczenie mięs czy ryb w temperaturze powyżej 150 stopni również wiąże się z powstaniem trujących związków, takich jak pochodne pirydyny, chinoliny i chinoksaliny, posiadających silne właściwości kancerogenne. Inna kwestia to właściwości organoleptyczne przygotowywanych potraw, które często są przesuszone lub twarde. 

Dlaczego parowanie, a nie gotowanie w wodzie?

Gotując w wodzie wybieramy opcję korzystniejszą od smażenia lub pieczenia – z pewnością przyjaźniejszą dla przewodu pokarmowego oraz naszej sylwetki. Nie mniej jednak istotną różnicą pomiędzy gotowaniem w wodzie a na parze, są straty witamin i składników mineralnych. Poza tym smak dań gotowanych w wodzie znacznie odbiega od idealnego – bywa mdły i mało wyrazisty.

Dlaczego gotowanie na parze?

Poza zachowaniem największej ilości składników mineralnych i witamin w porównaniu z innymi sposobami obróbki termicznej, gotowanie na parze wyróżnia smak i zdolność do wydobywania naturalnych aromatów przygotowywanych potraw. Dodatkowo dania są delikatne i soczyste – szczególnie smaczne są parowane ryby, owoce morza i warzywa. Przy odrobinie wprawy kulinarnej i wyobraźni może się okazać, że na parze można wykonać niemal każdą potrawę – zaczynając od zupy na jajecznicy i bigosie kończąc. Poza tym wcale nie potrzeba kupować od razu wymyślnych i drogich urządzeń – wystarczy wkładka do zwykłego garnka z przykrywką. Najbardziej prowizoryczną wersję otrzymamy, wkładając do garnka metalowy durszlak.

Podsumowanie

Wielu osobom wydaje się, że dania przygotowywane na parze mają jeden istotny mankament – są jałowe i niesmaczne. Warto jednak podkreślić, iż twierdzą tak osoby, które nie potrafią za bardzo gotować. Dodatkowo poza niezwykłą lekkością i aromatem dań gotowanych na parze szczególną zaletą takiej obróbki pokarmów jest bogactwo składników odżywczych. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.