Papryka dostępna jest przez cały rok, doskonale smakuje na surowo, jako dodatek do sałatek i surówek, można ją również dodawać do dań mięsnych czy sosów przygotowywanych na ciepło, grillować, piec, smażyć, marynować... Papryka nadaje potrawom niepowtarzalny aromat, smak i wygląd. Jakie walory odżywcze posiada i na jakie korzyści zdrowotne można liczyć w związku z jej regularną konsumpcją?
Redukowanie tkanki tłuszczowej
Substancja o nazwie kapsaicyna dodawana jest powszechnie do preparatów ułatwiających pozbywanie się zbędnych ilości tkanki tłuszczowej, z racji tego iż nasila proces termogenezy (zwiększa produkcję ciepła, potęgując wydatek energetyczny). Warto wiedzieć, iż związek ten naturalnie występuje w ostrych odmianach papryki (chili), dlatego amatorzy pikantnych potraw mogą liczyć na dodatkowe wspomaganie zabiegów ukierunkowanych na pozbycie się zbędnych ilości tkanki tłuszczowej. Wszystkie gatunki papryk stanowią źródło także innych substancji wspomagających procesy odchudzania, tj. błonnik, składniki mineralne takie jak potas czy witaminy.
Jak pokazują badania populacyjne, regularna konsumpcja papryki może wiązać się z mniejszym ryzykiem zachorowania na Parkinsona. Osoby jedzące paprykę minimum 2 razy w tygodniu, istotnie rzadziej chorowały na to schorzenie – w porównaniu z osobnikami nie spożywającymi papryki w ogóle lub rzadziej niż raz w tygodniu. Ten zaskakujący potencjał papryki wynika prawdopodobnie z zawartości substancji, posiadającej skądinąd złą reputację, a mianowicie nikotyny. Wstępnie wykluczono również, że ogólne spożycie innych warzyw ma jakikolwiek wpływ na rozwój choroby Parkinsona – znaczenie może mieć wyłącznie ilość spożywanych papryk!
Utrzymywanie układu krążęnia w dobrej kondycji
Włączenie papryki do codziennego menu pomaga regulować poziom poszczególnych lipoprotein we krwi, zapobiegając tym samym chorobom serca i układu krążenia. Odpowiada za ten fakt nie tylko zawartość błonnika rozpuszczalnego (zwiększenie jego podaży w diecie posiada udokumentowany pozytywny wpływ na poziom cholesterolu), ale również bogactwo związków posiadających właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Szczególne znaczenie w profilaktyce chorób krążenia ma zawartość likopenu, potasu, witaminy C, a także występującej w ostrych odmianach kapsaicyny.
Zmniejszenie ryzyka raka piersi
Wyniki badań przedstawione w 2009 roku w Journal of Cancer, wskazują, iż kobiety, które spożywają przynajmniej 2 porcje warzyw bogatych w karotenoidy dziennie, istotnie rzadziej chorują na nowotwory piersi. Jak wiadomo papryka jest doskonałym źródłem karotenoidów, dlatego panie powinny koniecznie włączyć je do jadłospisu – zwłaszcza te zbliżające się do menopauzy. Warto również podkreślić, iż przeciwnowotworowy potencjał papryki i innych warzyw bogatych w karotenoidy nie ogranicza się wyłącznie do zapobiegania rakowi piersi – także m.in. rakowi prostaty, co powinno zainteresować z kolei panów.
Podsumowanie
Uwzględnienie papryki w codziennym jadłospisie to bardzo mądra decyzja, która pomoże utrzymać organizm w dobrej formie. Bogactwo składników o działaniu prozdrowotnym a także niewątpliwe walory smakowe pomogą wzbogacić spożywane na co dzień posiłki. Profilaktyka wielu powszechnie występujących schorzeń i dolegliwości zaczyna się właśnie od tego co znajduje się na talerzu – warto zatem aby regularnie pojawiała się na nim papryka.
Źródła:
usan Searles Nielsen, Gary M. Franklin, W.T. Longstreth Jr, Phillip D. Swanson and Harvey Checkoway. Nicotine from Edible Solanaceae and Risk of Parkinson Disease. Annals of Neurology, May 9, 2013 DOI: 10.1002/ana.23884
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.