Fenkuł do gatunek dwuletniej rośliny, zaliczany do rodziny selerowatych. Występuje dziko w strefie śródziemnomorskiej oraz w Pakistanie, Iranie, Afganistanie. Kupieckie podróże przyczyniły się do rozpowszechnienia tej smacznej rośliny poza obszarami rodzimego występowania. Uprawiany jest w Australii, Nowej Zelandii, Meksyku, Stanach Zjednoczonych oraz Środkowej i Południowej Ameryce. W Polsce uprawiany jest rzadko.
Koper włoski to świetne warzywo dla amatorów kuchennych eksperymentów. Można z nim zrobić wszystko: jeść na surowo, smażyć, gotować, piec, dusić, grillować, a nawet podać w formie konfitury.
Fenkuł charakteryzuje się anyżkowatym posmakiem. Traci go jednak w ciepłych daniach. Jeśli nie przepadacie więc za smakiem anyżu wypróbujcie fenkuł na ciepło. Wielbiciele korzennych smaków będą zachwyceni fenkułem na surowo.
Przydatne w kuchni są niemal wszystkie części tej rośliny, nie tylko bulwa. Gałązki, przypominające koperek, mogą posłużyć jako dekoracja dania, łodygi natomiast doskonale wzbogacą smak zup. Koper włoski to wyborny dodatek do sałatek lub makaronów. Można go podsmażyć na oliwie z czosnkiem lub poddusić na sklarowanym maśle z odrobiną przypraw. W tej wersji wyśmienicie smakuje nawet solo!
Liście kopru są używane głównie w kuchni francuskiej i włoskiej w sosach do ryb i w połączeniu z majonezem. We Włoszech fenkuł jest również używany do przyprawiania pieczeni wieprzowej i pikantnych kiełbasek. Liście kopru włoskiego tradycyjnie uznawane są za jedne z najlepiej pasujących ziół do potraw z ryb.
Fenkuł jest używany również do podkreślenia smaku pieczywa, ciast i słodyczy. Znajdziemy go również w chińskiej mieszance przypraw pięciu smaków i w niektórych mieszankach curry.
Koper włoski jest nie tylko smaczny, ale i zdrowy.
Średniej wielkości fenkuł pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Warzywo to jest też cennym źródłem błonnika. Fenkuł zawiera także olejki eteryczne, związki białkowe, flawonoidy – przeciwutleniacze zwalczające wolne rodniki oraz olej tłusty.
W koprze włoskim znajdziemy też potas, który obniża wysokie ciśnienie krwi i chroni przed uszkodzeniami naczyń krwionośnych. Już jedno warzywo pokrywa dzienne zapotrzebowanie na potas w 50 proc. W składzie kopru włoskiego są również witaminy z grupy B – zwłaszcza B1 i kwas foliowy oraz witamina A. Inne cenne pierwiastki obecne w fenkule to magnez, fosfor i wapń.
Dzięki tak bogatemu wnętrzu koper włoski wspomaga układ odpornościowy, neutralizuje wolne rodniki oraz obniża ciśnienie krwi.
Przy tym wszystkim koper ma też niewiele kalorii. W 100 gramach tego warzywa znajduje się 27 kcal, 2,5g białka, 0,2g tłuszczu, 3,4g węglowodanów. W 100g kopru włoskiego znajdują się 3 gramy błonnika.
Przy zakupie warto pamiętać, aby wybierać okazy, które mają twardą jasną bulwę, zielone pędy i charakterystyczny aromat anyżu.
Jeśli już kupicie fenkuł na początek musicie go umyć. Następnie odcinamy nać oraz spód warzywa. Po czym pozbywamy się jego zewnętrznych liści. Po przekrojeniu fenkuła na pół, wycinamy głąb, podobnie jak w kapuście. To co zrobicie z nim dalej, zależy od tego, do czego planujecie go wykorzystać.
Proponuję użyć go jako dodatek do surówki lub obłożyć nim rybę i upiec w piekarniku. Świetnie sprawdzi się również jako składnik zupy krem.
Jeśli szukacie ciekawych warzyw, które pomogą urozmaicić wasze menu, zachęcam do eksperymentów. Fenkuł jest jedną z ciekawych propozycji, która może wpłynąć na uatrakcyjnienie diety.