- Niemijające po spożyciu płynów uczucie pragnienia z towarzyszącym silnym bólem brzucha, przyspieszonym tętnem, nudnościami, a niekiedy także wymiotami.
Przyczyną mogą być choroby układu pokarmowego, w tym poważne uszkodzenie błony śluzowej żołądka, które wywołane może być przez nadmierne spożycie alkoholu połączonego z lekami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi (głównie z grupy salicylanów). W takiej sytuacji nie ma co czekać na to aż objawy ustąpią same, bezwzględnie konieczna jest pomoc medyczna.
- Niemijające po spożyciu płynów uczucie pragnienia z towarzyszącym częstomoczem, wysuszeniem błon śluzowych i skóry, osłabieniem i problemami z koncentracją.
Najczęstszą przyczyną jest moczówka prosta, schorzenie o nie do końca poznanej etiologii, związane z niedostatecznym wydzielaniem wazopresyny (hormonu antydiuretycznego) przez tylny płat przysadki. Przypadłość ta wymaga konsultacji medycznej i farmakoterapii.
- Utrzymujące się przez dłuższy czas uczucie silnego pragnienia z jednoczesnym zwiększonym apetytem (bez przybierania na wadze), częstszym wydalaniem moczu i ospałością.
Objawy te mogą świadczyć o cukrzycy (niedostatecznej produkcji hormonu - insuliny przez komórki beta trzustki), zwłaszcza jeśli od jakiegoś czasu towarzyszą im problemy skórne, zapalenie błon śluzowych, czyraki, wykwity czy świąd. Oczywiście konieczne jest zasięgnięcie opinii lekarza i w miarę potrzeby wprowadzenie odpowiednich zabiegów farmakologicznych i żywieniowych. Nieleczona cukrzyca może doprowadzić do uszkodzenia ważnych narządów, a nawet – stanowić zagrożenie dla życia.
- Uczucie silnego pragnienia, któremu towarzyszy biegunka.
W zasadzie można powiedzieć, że to nie biegunka, a pragnienie jest okolicznością towarzyszącą. Biegunka wywołana najczęściej zatruciem pokarmowym utrudnia prawidłowe nawodnienie organizmu, co wiąże się z uczuciem pragnienia. Jeśli dolegliwości utrzymują się nie dłużej niż 24h, można podjąć leczenie w warunkach domowych używając dostępnych bez recepty farmaceutyków (węgiel lekarski, nifuroksazyd, loperamid) oraz odpowiednio się nawadniać (można użyć roztworów elektrolitowych takich jak gastrolit). W przypadku kiedy objawy utrzymują się dłużej warto zasięgnąć porady lekarskiej.
- Uczucie silnego pragnienia towarzyszące objawom charakterystycznym dla przeziębienia i grypy.
Przyczyną najprawdopodobniej jest gorączka, z którą wiąże się zwiększona utrata płynów. Należy zmierzyć temperaturę, jeśli jest wyraźnie podwyższona, warto zastosować leki o działaniu przeciwgorączkowym, w razie potrzeby należy skontaktować się z lekarzem. Ważne jest także by właściwie nawadniać organizm pilnując by płyny nie były ani zbyt zimne ani zbyt gorące.
- Inne przyczyny nadmiernego pragnienia
Nieraz zdarza się tak, że uczucie nadmiernego pragnienia związane jest z przyjmowaniem niektórych leków czy suplementów diety (np. tzw. „termogeników”). Również dieta zasobna w białko bądź ostro przyprawiane lub słone potrawy powoduje, że odczuwamy potrzebę intensywnego nawadniania organizmu. Podobnie intensywny trening – zwłaszcza jeśli odbywa się w wysokich temperaturach zwiększa zapotrzebowanie na płyny. Nierzadko też osoby nawadniające się w nieprawidłowy sposób (np. przesłodzonymi napojami czy źródlaną zamiast mineralnej wodą) odczuwają silniejsze pragnienie – co związane jest z brakiem ważnych elektrolitów. Osobną kwestią jest także „syndrom, dnia poprzedniego” czyli tzw. kac pojawiający się następnego dnia po zakrapianej imprezie. Te okoliczności akurat nie wymagają zazwyczaj konsultacji medycznej, a właściwego nawodnienia organizmu.