Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Gdy dokucza Ci nadmierne pragnienie

Gdy dokucza Ci nadmierne pragnienie
Jak powszechnie wiadomo nasze ciała składa się głównie z wody, już nawet niewielki jej niedobór w ustroju skutkuje szeregiem negatywnych konsekwencji, a znaczne odwodnienie może mieć wręcz tragiczne konsekwencje. Uczucie pragnienia jest naturalnym sygnałem informującym o tym, że organizm domaga się wody – należy więc je po prostu zaspokoić poprzez odpowiednie spożycie płynów. Nieraz zdarza się jednak, że uczucie ciągłego pragnienia towarzyszy niektórym stanom chorobowym – w takim wypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem. Kiedy możemy mieć powodu do niepokoju?
  • Niemijające po spożyciu płynów uczucie pragnienia z towarzyszącym silnym bólem brzucha,  przyspieszonym tętnem, nudnościami, a niekiedy także wymiotami.

Przyczyną mogą być choroby układu pokarmowego, w tym poważne uszkodzenie błony śluzowej żołądka, które wywołane może być przez nadmierne spożycie alkoholu połączonego z lekami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi (głównie z grupy salicylanów). W takiej sytuacji nie ma co czekać na to aż objawy ustąpią same, bezwzględnie konieczna jest pomoc medyczna.

  • Niemijające po spożyciu płynów uczucie pragnienia z towarzyszącym częstomoczem, wysuszeniem błon śluzowych i skóry, osłabieniem i problemami z koncentracją.

Najczęstszą przyczyną jest moczówka prosta, schorzenie o nie do końca poznanej etiologii, związane z niedostatecznym wydzielaniem wazopresyny (hormonu antydiuretycznego) przez tylny płat przysadki. Przypadłość ta wymaga konsultacji medycznej i farmakoterapii.

  • Utrzymujące się przez dłuższy czas uczucie silnego pragnienia z jednoczesnym zwiększonym apetytem (bez przybierania na wadze), częstszym wydalaniem moczu i ospałością.

Objawy te mogą świadczyć o cukrzycy (niedostatecznej produkcji hormonu - insuliny przez komórki beta trzustki), zwłaszcza jeśli od jakiegoś czasu towarzyszą im problemy skórne, zapalenie błon śluzowych, czyraki, wykwity czy świąd. Oczywiście konieczne jest zasięgnięcie opinii lekarza i w miarę potrzeby wprowadzenie odpowiednich zabiegów farmakologicznych i żywieniowych. Nieleczona cukrzyca może doprowadzić do uszkodzenia ważnych narządów, a nawet – stanowić zagrożenie dla życia.

  • Uczucie silnego pragnienia, któremu towarzyszy biegunka.

W zasadzie można powiedzieć, że to nie biegunka, a pragnienie jest okolicznością towarzyszącą. Biegunka wywołana najczęściej zatruciem pokarmowym utrudnia prawidłowe nawodnienie organizmu, co wiąże się z uczuciem pragnienia. Jeśli dolegliwości utrzymują się nie dłużej niż 24h, można podjąć leczenie w warunkach domowych używając dostępnych bez recepty farmaceutyków (węgiel lekarski, nifuroksazyd, loperamid) oraz odpowiednio się nawadniać (można użyć roztworów elektrolitowych takich jak gastrolit). W przypadku kiedy objawy utrzymują się dłużej warto zasięgnąć porady lekarskiej.

  • Uczucie silnego pragnienia towarzyszące objawom charakterystycznym dla przeziębienia i grypy.

Przyczyną najprawdopodobniej jest gorączka, z którą wiąże się zwiększona utrata płynów. Należy zmierzyć temperaturę, jeśli jest wyraźnie podwyższona, warto zastosować leki o działaniu przeciwgorączkowym, w razie potrzeby należy skontaktować się z lekarzem. Ważne jest także by właściwie nawadniać organizm pilnując by płyny nie były ani zbyt zimne ani zbyt gorące.

  • Inne przyczyny nadmiernego pragnienia

Nieraz zdarza się tak, że uczucie nadmiernego pragnienia związane jest z przyjmowaniem niektórych leków czy suplementów diety (np. tzw. „termogeników”). Również dieta zasobna w białko bądź ostro przyprawiane lub słone potrawy powoduje, że odczuwamy potrzebę intensywnego nawadniania organizmu. Podobnie intensywny trening – zwłaszcza jeśli odbywa się w wysokich temperaturach zwiększa zapotrzebowanie na płyny. Nierzadko też osoby nawadniające się w nieprawidłowy sposób (np. przesłodzonymi napojami czy źródlaną zamiast mineralnej wodą) odczuwają silniejsze pragnienie – co związane jest z brakiem ważnych elektrolitów.  Osobną kwestią jest także „syndrom, dnia poprzedniego” czyli tzw. kac pojawiający się następnego dnia po zakrapianej imprezie. Te okoliczności akurat nie wymagają zazwyczaj konsultacji medycznej, a właściwego nawodnienia organizmu.