Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Gdy dokucza Ci nadmierne pragnienie

Jak powszechnie wiadomo nasze ciała składa się głównie z wody, już nawet niewielki jej niedobór w ustroju skutkuje szeregiem negatywnych konsekwencji, a znaczne odwodnienie może mieć wręcz tragiczne konsekwencje. Uczucie pragnienia jest naturalnym sygnałem informującym o tym, że organizm domaga się wody – należy więc je po prostu zaspokoić poprzez odpowiednie spożycie płynów. Nieraz zdarza się jednak, że uczucie ciągłego pragnienia towarzyszy niektórym stanom chorobowym – w takim wypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem. Kiedy możemy mieć powodu do niepokoju?
  • Niemijające po spożyciu płynów uczucie pragnienia z towarzyszącym silnym bólem brzucha,  przyspieszonym tętnem, nudnościami, a niekiedy także wymiotami.

Przyczyną mogą być choroby układu pokarmowego, w tym poważne uszkodzenie błony śluzowej żołądka, które wywołane może być przez nadmierne spożycie alkoholu połączonego z lekami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi (głównie z grupy salicylanów). W takiej sytuacji nie ma co czekać na to aż objawy ustąpią same, bezwzględnie konieczna jest pomoc medyczna.

  • Niemijające po spożyciu płynów uczucie pragnienia z towarzyszącym częstomoczem, wysuszeniem błon śluzowych i skóry, osłabieniem i problemami z koncentracją.

Najczęstszą przyczyną jest moczówka prosta, schorzenie o nie do końca poznanej etiologii, związane z niedostatecznym wydzielaniem wazopresyny (hormonu antydiuretycznego) przez tylny płat przysadki. Przypadłość ta wymaga konsultacji medycznej i farmakoterapii.

  • Utrzymujące się przez dłuższy czas uczucie silnego pragnienia z jednoczesnym zwiększonym apetytem (bez przybierania na wadze), częstszym wydalaniem moczu i ospałością.

Objawy te mogą świadczyć o cukrzycy (niedostatecznej produkcji hormonu - insuliny przez komórki beta trzustki), zwłaszcza jeśli od jakiegoś czasu towarzyszą im problemy skórne, zapalenie błon śluzowych, czyraki, wykwity czy świąd. Oczywiście konieczne jest zasięgnięcie opinii lekarza i w miarę potrzeby wprowadzenie odpowiednich zabiegów farmakologicznych i żywieniowych. Nieleczona cukrzyca może doprowadzić do uszkodzenia ważnych narządów, a nawet – stanowić zagrożenie dla życia.

  • Uczucie silnego pragnienia, któremu towarzyszy biegunka.

W zasadzie można powiedzieć, że to nie biegunka, a pragnienie jest okolicznością towarzyszącą. Biegunka wywołana najczęściej zatruciem pokarmowym utrudnia prawidłowe nawodnienie organizmu, co wiąże się z uczuciem pragnienia. Jeśli dolegliwości utrzymują się nie dłużej niż 24h, można podjąć leczenie w warunkach domowych używając dostępnych bez recepty farmaceutyków (węgiel lekarski, nifuroksazyd, loperamid) oraz odpowiednio się nawadniać (można użyć roztworów elektrolitowych takich jak gastrolit). W przypadku kiedy objawy utrzymują się dłużej warto zasięgnąć porady lekarskiej.

  • Uczucie silnego pragnienia towarzyszące objawom charakterystycznym dla przeziębienia i grypy.

Przyczyną najprawdopodobniej jest gorączka, z którą wiąże się zwiększona utrata płynów. Należy zmierzyć temperaturę, jeśli jest wyraźnie podwyższona, warto zastosować leki o działaniu przeciwgorączkowym, w razie potrzeby należy skontaktować się z lekarzem. Ważne jest także by właściwie nawadniać organizm pilnując by płyny nie były ani zbyt zimne ani zbyt gorące.

  • Inne przyczyny nadmiernego pragnienia

Nieraz zdarza się tak, że uczucie nadmiernego pragnienia związane jest z przyjmowaniem niektórych leków czy suplementów diety (np. tzw. „termogeników”). Również dieta zasobna w białko bądź ostro przyprawiane lub słone potrawy powoduje, że odczuwamy potrzebę intensywnego nawadniania organizmu. Podobnie intensywny trening – zwłaszcza jeśli odbywa się w wysokich temperaturach zwiększa zapotrzebowanie na płyny. Nierzadko też osoby nawadniające się w nieprawidłowy sposób (np. przesłodzonymi napojami czy źródlaną zamiast mineralnej wodą) odczuwają silniejsze pragnienie – co związane jest z brakiem ważnych elektrolitów.  Osobną kwestią jest także „syndrom, dnia poprzedniego” czyli tzw. kac pojawiający się następnego dnia po zakrapianej imprezie. Te okoliczności akurat nie wymagają zazwyczaj konsultacji medycznej, a właściwego nawodnienia organizmu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.