Granaty – uważane za mistyczny symbol powodzenia, płodności i obfitości, charakteryzuje wysoki potencjał prozdrowotny. Niezwykłe bogactwo związków fenolowych sprawia, iż granaty i ich przetwory stanowią wdzięczny obiekt badań naukowych, jako punkt wyjścia do opracowania preparatów poprawiających wrażliwość insulinową, działających przeciwnowotworowo i przeciwstarzeniowo.
Pomidorowy kurczak z granatem i orzechami włoskimi
Danie jest łatwe do przygotowania i nie wymaga ani specjalnie wyszukanych dodatków ani też specjalnie zaawansowanych umiejętności.
Składniki:
- 150 g piersi z kurczaka
- 2 małe owoce granatu
- Ząbek czosnku
- Pół średniej cebuli
- 200g pomidorów z puszki
- 2-3 łyżki pokrojonej natki pietruszki (można także dodać mięty i kolendry)
- Sok z połowy limonki
- 30g orzechów włoskich
- 200g pomidorów z puszki
- 1 łyżka koncentratu pomidorowego
- 1-2 łyżki oliwy z oliwek
Pieprz, sól
Przygotowanie: pokrojone mięso należy podsmażyć na patelni, wraz z dodatkiem pokrojonej cebuli oraz rozgniecionego czosnku. Po około 10 minutach dodaj do mięsa pomidory oraz koncentrat pomidorowy, zamieszaj i gotuj na wolnym ogniu przez jeszcze około 10 minut. Na koniec, gdy mięso będzie już miękkie należy dolać sok wyciśnięty z granatów oraz natkę pietruszki. Po wymieszaniu i uzyskaniu odpowiedniej konsystencji danie należy przełożyć na talerz i posypać pokruszonymi orzechami.
Salsa z granatów
Salsa, czyli sos na zimno przygotowany z drobno pokrojonych warzyw lub owoców, to danie pochodzące z Meksyku, szczególnie polecane miłośnikom pikantnych potraw. W wersji z granatów doskonale nadaje się jako dodatek do mięs – drobiu, jagnięciny, a także do ryb.
Składniki:
- 1 granat
- 1-2 ząbki czosnku
- 1-2 łyżki natki z pietruszki
- 1-2 czerwone papryczki chilli
- 1 4 łyżki oliwy z oliwek pierwszego tłoczenia
- Pieprz, sól
Przygotowanie: umyty granat przekrój na pół. Bezpośrednio nad miseczką lub salaterką wybierz pestki ze środka owocu. Rzeczą normalną jest, że jednocześnie wypłynie dużo soku, a część pestek ulegnie „uszkodzeniu”. Ważne jest tylko, aby wnętrzności z granatu nie znalazły się poza przygotowanym naczyniem. Następnie do miseczki należy dodać posiekaną natkę pietruszki, drobno pokrojoną paprykę chilli, przeciśnięty przez praskę czosnek oraz oliwę z oliwek. Po zmieszaniu całość należy przyprawić pieprzem i solą.
Sos winegret z granatów
Bardzo ciekawa alternatywa dla tradycyjnego sosu winegret, który wykorzystywany jest do różnego typu sałatek ze świeżych warzyw, tj. pomidory, sałata, ogórki, papryka, etc. Dobrze komponuje się także z gotowanymi brokułami.
Składniki:
- Granat
- Sok z ćwiartki małej cytryny
- 1 ząbek czosnku
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- Pieprz, szczypta soli
Przygotowanie: Umyty granat należy przekroić na pół. Z jednej części należy wycisnąć sok, a następnie zmieszać z pozostałymi składnikami. Pestkami wybranymi z drugiej połowy posyp przygotowaną sałatkę.
Podsumowanie
Warto czasem pokusić się o odrobinę egzotyki na talerzu. Granaty choć nie są specjalnie popularnym owocem w Polsce, to coraz częściej pojawiają się w supermarketach i sklepikach z warzywami. Owoce te nie tylko ze względu na walory kulinarne, ale również wartość odżywczą i prozdrowotną stanowić mogą niezwykle wartościowy element diety.