IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak zielona herbata wpływa na zdrowie jamy ustnej? Korzyści, które mogą Cię zaskoczyć

Jak zielona herbata wpływa na zdrowie jamy ustnej? Korzyści, które mogą Cię zaskoczyć
Kiedy myślisz o zdrowiu jamy ustnej, to z pewnością w pierwszej kolejności pojawiają się tematy związane z higieną, czyli szczotkowaniem zębów, doborem odpowiedniej szczoteczki i pasty, unikanie cukru w diecie itp. A czy wiesz, że zielona herbata również może przynieść pewne korzyści?

Jak zielona herbata wpływa na zdrowie jamy ustnej?

Choć znana jest głównie ze swojego subtelnego trawiastego smaku oraz potencjalnych skutków zdrowotnych takich jak wspomaganie metabolizmu wątroby, oczyszczanie organizmu czy nawet pomoc w zrzucaniu zbędnych kilogramów, to okazuje się, że może ona także korzystnie wpływać na dziąsła i zdrowie jamy ustnej. Związki zawarte w zielonej herbacie pomagają zwalczać choroby dziąseł, próchnicę zębów, nieświeży oddech, a nawet być przydatna w zapobieganiu nowotworom jamy ustnej.

Zielona herbata i rola przeciwutleniaczy w zdrowiu jamy ustnej

Zielona herbata zawdzięcza wiele grupie przeciwutleniaczy zwanych polifenolami — zdecydowaną gwiazdą jest tutaj galusan epigallokatechiny-3 (EGCG — organiczny związek chemiczny z grupy flawonoidów). Związki te neutralizują niestabilne cząsteczki, które mogą uszkadzać komórki i wywoływać stany zapalne. Stosowany w zdrowiu jamy ustnej EGCG może pomóc zapobiegać i leczyć różne schorzenia poprzez łagodzenie stanów zapalnych, które są częstą przyczyną chorób takich jak paradontoza, ale również zakażenia dziąseł. Są także główną przyczyną utraty zębów.

Polifenole zielonej herbaty wykazują również działanie przeciwdrobnoustrojowe przeciwko niektórym bakteriom jamy ustnej. Hamując replikację bakterii zaangażowanych w próchnicę zębów i choroby dziąseł, związki te pomagają utrzymać zdrową równowagę mikrobiologiczną i zapobiegać infekcjom.

Czy zielona herbata zwalcza halitozę?

Zdolność zielonej herbaty do niszczenia bakterii może również odświeżać oddech. Nieświeży oddech, znany w medycynie jako halitoza, jest często powodowany przez lotne związki siarki, które są uwalniane podczas metabolizmu bakterii w jamie ustnej.

Zielona herbata zawiera związki polifenolowe i inne składniki, które pomagają neutralizować związki siarki poprzez bezpośrednie interakcje chemiczne.

Polifenole wiążą się z gazami lotnymi i neutralizują je, eliminując źródło nieświeżego oddechu. Niektóre badania pokazują, że płukanie gardła zieloną herbatą może zmniejszyć ten nieprzyjemny zapach z ust w ciągu kilku minut!

Jak działają polifenole w zielonej herbacie? Naukowcy uważają, że zielona herbata może również hamować bakterie, takie jak Fusobacterium nucleatum, które wytwarzają lotne związki siarki. Poprzez zmniejszenie obciążenia bakteryjnego i aktywności, zielona herbata może zatrzymać halitozę u jej źródła.

Zwalczanie związków siarki w celu zmniejszenia nieświeżego oddechu

Połączenie bezpośredniej neutralizacji związków siarki i zahamowania wzrostu bakterii daje zielonej herbacie możliwość niemal natychmiastowego, jak i długotrwałego usunięcia brzydkiego zapachu z jamy ustnej.

Oprócz oczyszczania cuchnących związków siarki, zielona herbata pozostawia również przyjemne, miętowe, świeże uczucie w ustach. Związki takie jak salicylan metylu, organiczny ester występujący naturalnie w liściach zielonej herbaty, aktywują receptory chłodu w ustach. Dzięki temu usta wydają się chłodne i lekko miętowe.

Podsumowując, niszcząc związki powodujące nieprzyjemny zapach z ust i pozostawiając czysty, miętowy smak, filiżanka zielonej herbaty może być właśnie tym, czego potrzebujesz, aby odświeżyć swój oddech. Zaparzanie mocnego naparu lub płukanie gardła schłodzoną zieloną herbatą może fajnym sposobem na odświeżenie.

Korzystanie z korzyści zdrowotnych zielonej herbaty dla jamy ustnej

Oto wskazówki, jak wykorzystać korzyści zdrowotne zielonej herbaty dla jamy ustnej w naturalny sposób:

  • Aby uwolnić jak najwięcej polifenoli, zaparz liście herbaty w gorącej (niewrzącej) wodzie przez kilka minut (wystarczą dwie do trzech minut). Pozwoli to w pełni zaparzyć się korzystnym związkom herbaty. Lekko ostudź przed wypiciem
  • Wybierz herbatę wysokiej jakości. Szukaj całych liści lub wysokiej jakości torebek herbaty. Herbaty niższej jakości często zawierają połamane liście i mniej przeciwutleniaczy. Jeśli to możliwe, wybieraj również herbaty organiczne
  • Zamień poranny kubek kawy lub czarnej herbaty na zieloną herbatę. Zastąpienie tych ciemnych napoi orzeźwiającą, zieloną herbatą to łatwy sposób na włączenie jej do swojej rutyny. Pamiętaj tylko o zawartości kofeiny. Wbrew pozorom w zielonej herbacie też znajdują się jej pewne ilości. Jeśli jesteś dość wrażliwy, wówczas kontroluj ilość wypijanej zielonej herbaty
  • Nie zaparzaj zielonej herbaty zbyt długo, ponieważ mogą się wydzielić garbniki, które mają właściwości przebarwiające zęby. Dwie lub trzy minuty są wystarczające
  • Pij zieloną herbatę bez dodatków takich jak cukier, który sprzyja powstawaniu bakterii w jamie ustnej, a przy okazji dodaje zbędnych kalorii
  • Nie tylko pij herbatę zieloną, ale spróbuj też nią także przepłukać usta. Potrzymaj ją chwilę w jamie ustnej, aby wniknęła w dziąsła, szczeliny zębowe i inne tkanki jamy ustnej. Pomaga to dostarczyć przeciwutleniacze tam, gdzie są potrzebne, aby uzyskać maksymalne korzyści
  • Połącz picie zielonej herbaty ze zdrowymi nawykami. Dobra pielęgnacja jamy ustnej optymalizuje właściwości zapobiegawcze zielonej herbaty. Dokładnie szczotkuj i nitkuj ​​zęby, rzuć palenie i ogranicz do minimum słodkie, kwaśne i barwiące jedzenie

Pij zieloną herbatę dla zdrowia jamy ustnej

Chociaż wciąż potrzeba większej ilości badań, codzienne wypicie filiżanki lub dwóch wysokiej jakości zielonej herbaty w połączeniu ze zdrowym stylem życia mogą pomóc wzmocnić ochronę jamy ustnej. Oczywiście nie jest to działanie doraźne, a długoterminowe.

Bądź cierpliwy, ponieważ skumulowane efekty mogą stać się widoczne w postaci mocniejszych dziąseł i jaśniejszego uśmiechu dopiero po kilku miesiącach. Nie zapomnij również regularnie odwiedzać swojego dentysty, który spojrzy swoim fachowym okiem na Twoje zęby i dziąsła i doradzi, jeśli będzie wymagane dodatkowe leczenie.

Źródła: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30534164/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21538850/ https://www.nature.com/articles/sj.bdj.2010.436 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35136758/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23055579/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20543791/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.