Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jakie są typy głodu? Test i wyjaśnienie

Jakie są typy głodu? Test i wyjaśnienie
Głód to fizjologiczna potrzeba. Każdy musi co jakiś czas uzupełnić zasoby, aby przetrwać i móc funkcjonować (pracować, uczyć się, trenować itp.). Czasami jednak okazuje się, że to, co czujemy, to nie zwykły głód wynikający z rzeczywistych potrzeb energetycznych, ale nasze zachcianki czy też rekompensaty złego nastroju.

Jakie są typy głodu? Test i wyjaśnienie

Dietetycy i eksperci ds. zdrowia często sugerują, że dobrze jest być czasami głodnym. Jest to oznaka sprawnego, aktywnego organizmu. Jednocześnie ważne jest, żeby zidentyfikować swój głód, bo jeśli czujesz go ciągle i cały czas się objadasz, to coś jest nie tak.

Czy można wyróżnić typy głodu? Okazuje się, że tak. Poznajmy je (nazewnictwo celowo uproszczone).

Głód żołądka

To najczęstsza forma głodu. Twój zegar biologiczny mówi Ci właśnie, że wybiła godzina posiłku i powinieneś uzupełnić zasoby.

Głód oczu

Głód oczuOdczuwasz go zwykle wtedy, kiedy jakiś posiłek wygląda wizualnie ciekawie, apetycznie i bardzo zachęcająco. Pojawia się, nawet kiedy jesteś pełny. Jeśli często masz takie uczucie, pracuj nad samokontrolą i staraj się skupić na czymś innym, niż smakowicie wyglądającej babeczce. 

Z pewnością słyszałeś kiedyś słowa, że jemy oczami. To może być skuteczne metoda dla niejadka, którego chcemy zachęcić do jedzenia. Jednak jeśli mimo uczucia pełności rzucasz się po ładnie wyglądającą przekąskę, wówczas prędzej zyskasz dodatkowe kilogramy.

Głód dźwięków

Słyszysz znajome dźwięki np. smażonych kotletów w panierce, chrupiących wafelków lub innych smakołyków. Słysząc te dźwięki, utożsamiasz je z danym produktem i natychmiast odczuwasz chęć jedzenia. Dźwięki wywołują skojarzenia z pysznym smakiem i cała Twoja koncentracja idzie w kierunku lodówki...

Głód zapachu

Nie czujesz głodu, aż tu nagle przechodzisz obok piekarni, która właśnie piecze aromatyczne bułki. Wdychasz zapach i niemal automatycznie pojawia się ochota na taką świeżą, ciepłą bułeczkę. Ten rodzaj głodu także pojawia się znienacka i wcale nie musisz być w porze obiadowej, żeby go poczuć.

Głód przekąskowy

To rodzaj głodu, który pojawia się podczas oglądania telewizji, grania w gry itp. Okazuje się, że chrupanie chipsów lub podjadanie ciasteczek w trakcie oglądania filmu może okazać się nawykiem, bez którego później nie jesteśmy w stanie skupić się na tym, co oglądamy. Ręka sama chodzi, bo w końcu tak dobrze nam się chrupie...

Nocny głód

Nocny głódOdczuwasz głód w środku nocy? Dotyczy to wielu osób, szczególnie jeśli dieta nie dostarcza odpowiedniej ilości kalorii i składników odżywczych. Kiedy organizm ma braki przez cały dzień, wówczas domaga się jedzenia w nocy. Da się to zwalczyć, ale pewnie nie tak szybko. 

Może warto zacząć od zdrowych przekąsek? Miej pod ręką marchewki lub inne warzywa, żeby w razie kolejnego nocnego ataku zapchać się czymś niskokalorycznym.

Głód emocjonalny

Często mówi się: zajadać smutki. Głód emocjonalny to taki rodzaj głodu, w którym w silnych sytuacjach emocjonalnych sięgamy po przekąski, po których odczuwamy ulgę. Po napełnieniu żołądka (najlepiej słodkimi produktami) czujemy ukojenie i ulgę.

Głód wywołany stresem

To prawie ten sam mechanizm co głód emocjonalny. Stres w pracy, szkole, w domu... Za każdym razem, gdy go odczuwasz, sięgasz po jedzenie w większej ilości? Tak, to właśnie głód wywołany stresem kieruje Cię ciągle do lodówki.

Głód z nudów

Taki głód pojawia się zazwyczaj, gdy siedzisz i się nudzisz, przeglądasz media społecznościowe, oglądasz dwudziesty odcinek serialu lub bezmyślnie kręcisz się po domu. Nie czujesz prawdziwego głodu, ale coś byś zjadł. A jak już weźmiesz do ręki kubełek frytek, to jesz i jesz, bo zawsze to jakieś zajęcie. A może lepiej pójść na spacer...

Jak rozpoznać rodzaj głodu?

Jak widzisz różne są typy głodu i większość z nich wcale nie oznacza, że Twój organizm potrzebuje jedzenia, żeby przetrwać. Kilka z tych typów może być wrogiem Twojej wagi. 

Czy da się oszacować, jaki jest Twój typ albo jak silny jest głód?

Może spróbować oprzeć się na skali głodu. Pomoże Ci ona rozróżniać fizyczny głód, od tego który tkwi tylko w Twojej głowie. Kiedy zaczynasz czuć, że chcesz coś zjeść, oceń swój głód w skali od 1 do 10, gdzie 1 oznacza głód, a 10 przejedzenie. Ocena 5 lub 6 oznacza, że czujesz się komfortowo - ani zbyt głodny, ani pełny.

Skala głodu

  1. Głodujący, brak energii, zawroty głowy
  2. Bardzo głodny, złe samopoczucie, mało energii, burczenie w brzuchu
  3. Dość głodny, trochę burczy w brzuchu
  4. Zaczynasz czuć się trochę głodny
  5. Jesteś zadowolony - ani głodny, ani pełny
  6. Czujesz lekkie uczucie wypełnienia żołądka, dość komfortowo
  7. Odrobinę zbyt pełny
  8. Czujesz się przepełniony
  9. Bardzo przepełniony, boli brzuch
  10. Tak pełny, że czujesz się chory

Dzięki tej przykładowej skali ocenisz, jak bardzo chęć zjedzenia czegokolwiek zależna jest od fizycznych potrzeb a jak bardzo od potrzeb psychicznych. Jeśli chcesz coś zjeść, a Twój żołądek mówi, że jest pełny, to znaczy, że powód Twojego głodu wynika z emocji, stresu, nudów itp. Taka skala pomoże Ci zapanować nad bezmyślnym podjadaniem, ale oczywiście dużo jeszcze zależy od Twojej głowy. Sam musisz poskromić swojego emocjonalnego głodomora.

Analiza mentalna

Możesz też dokonać mentalnej analizy.

Jeśli czujesz głód, zadaj sobie następujące pytania:

  • Jakie emocje czujesz?
  • Czy jesteś znudzony, niespokojny lub smutny?
  • Kiedy ostatnio jadłeś posiłek lub przekąskę?
  • Czy odczuwasz oznaki prawdziwego głodu, nawet jeśli są to wczesne oznaki?

Odpowiadając sobie na te pytania, będzie Ci łatwiej oszacować, jaki to rodzaj głodu.

Podsumowanie

To, że czujemy głód, nie musi wcale oznaczać, że organizm ma za mało energii i musi dostać nową dawkę, by móc przetrwać. Postaraj się powstrzymać od jedzenia i najpierw przeanalizuj skalę oraz źródło głodu. Dopiero wtedy podejmij decyzję, czy jeść, czy nie. Pamiętaj też, że jeśli jesteś naprawdę bardzo głodny, to nie ma sensu się powstrzymywać od jedzenia. Zjedz wówczas zdrowy posiłek lub zdrową przekąskę. Staraj się jednak zachować stałą ilość posiłków i nie podjadaj pomiędzy nimi.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.