Świeże zioła są dużo bardziej aromatyczne niż ich suszone odpowiedniki. Świeże, aromatyczne liście i pędy ziół są niezastąpione w kuchni. Kupowanie pęczku szczypiorku czy natki pietruszki jest z kolei nie tylko mało ekonomiczne, ale również mało praktyczne. Trzymane bez wody szybko więdną, tracą witaminy i antyoksydanty.
Rozwiązaniem jest więc uprawa ziół w domowych doniczkach. Ich uprawa nie jest wymagająca. Większość z nich daje plony przez cały rok, nie potrzebuje dużych doniczek i nie atakują ich choroby i szkodniki.
Jakie zioła warto uprawiać w domu?
W domowej kuchni uprawiać możemy wiele różnych ziół, od szczypiorku zaczynając, na oregano kończąc. Na początek warto wybrać kilka ziół, po które najczęściej sięgamy w czasie gotowania. Pamiętać powinniśmy jednak, że nie każda roślina poradzi sobie na kuchennym parapecie.
Poniżej przedstawiam kilka propozycji, które idealnie nadadzą się do domowej uprawy.
Szczypiorek
Szczypior jest bogatym źródłem witamin i minerałów. Znajdziemy w nim witaminę C, B1, B2, karoten, kwas foliowy. Ma charakterystyczny ostry smak. Działa pobudzająco na apetyt.
Najlepiej spożywać go na surowo. Zachowuje wówczas najwięcej właściwości. Idealnie sprawdzi się jako dodatek do jajecznicy, omleta czy na kanapce z pomidorem.
Bazylia
Bazylia stanowi niezastąpiony składnik dań kuchni śródziemnomorskiej. Świeże liście bazylii mają charakterystyczny, wyrazisty smak. Dodaje się je do sałatek i zup – zwłaszcza pomidorowych.
Bazylia wspomaga trawienie, wykazuje również działanie przeciwdepresyjne, zmniejszające nadpobudliwość i poprawiające nastrój.
Pietruszka
Natka pietruszki działa moczopędnie, łagodzi nerwobóle, jest bogata w żelazo oraz w witaminę C. Natka pietruszki poprawia również trawienie.
Stanowi idealną bazę do przygotowania pietruszkowego pesto, stanowi również ciekawy dodatek do zielonych szejków oraz do sałatek.
Mięta
Mięta jest niezwykle aromatyczna i odświeżająca. Mięta pieprzowa świetnie sprawdza się w zaburzeniach trawienia, nudnościach, niestrawności oraz kolkach jelitowych. Listki mięty można dodawać do wody czy też lemoniady – świetnie ugasi pragnienie w trakcie upałów.
Listki mięty świetnie komponują się również z deserami, twarożkami, sałatkami, a także z jagnięciną.
Rozmaryn
Mieszkańcy krajów śródziemnomorskich uznawali rozmaryn za symbol miłości i wierności. Rozmaryn posiada właściwości przeciwcukrzycowe, wykazuje działanie wiruso i bakteriobójcze. Łagodzi również bóle żołądka i wspomaga leczenie chorób jelit.
Rozmaryn charakteryzuje mocny, korzenny zapach oraz delikatnie gorzki smak.
Stanowi element kuchni śródziemnomorskiej, wzmacniający smak potraw takich jak dania z drobiem, jagnięciną, rybami, dania ryżowe, warzywne oraz zupy.
Tymianek
Tymianek poprawia kondycję włosów, jest niezastąpiony przy niestrawnościach i wzdęciach. Wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dzięki czemu sprawdza się w leczeniu trądziku oraz kaszlu. Nie zaleca się stosowania tymianku kobietom w ciąży.
Tymianku nie należy spożywać w nadmiarze ze względu na zawarty w nim tymol, który w większych ilościach jest trujący.
Tymianek charakteryzuje się gorzkawym smakiem. Stosowany jest najczęściej w daniach z dziczyzny, drobiu i ryb. Świetnie komponuje się z czosnkiem, cebulą i liściem laurowym.
Szałwia
W mitologii greckiej szałwia była symbolem zdrowia i długowieczności. Obecnie szałwia zalecana jest w przypadku nieżytu żołądka, biegunki, bólu brzucha, nudności, wymiotów, schorzeń skórnych, nocnych potów, niemiłego zapachu z ust, chorób alergicznych.
Szałwia świetnie sprawdza się w przypadku stanów zapalnych, np. gardła lub dziąseł.
Szałwia może być stosowana również na powstrzymanie laktacji.
Oregano
Składniki oregano mogą działać przeciwcukrzycowo, mogą także zapobiegać utlenianiu się lipidów.
Oregano zwiększa wydzielanie śliny, soku żołądkowego oraz żółci, dzięki czemu może być stosowane jako środek poprawiający trawienie.
Olejek pozyskiwany z oregano wykazuje działanie zbliżone do antybiotyków.
Oregano świetnie sprawdza się jako dodatek do wypieku pieczywa, idealnie komponuje się również z marynowanymi warzywami, cukinią, bakłażanem, pieczonym mięsem oraz rybami.
Estragon
Estragon stanowi podstawę do produkcji aromatycznych octów. Liście wraz z łodygami stosuje się także w procesie kiszenia ogórków oraz kapusty. Dodatek estragonu świetnie zastępuje w daniach sól. Estragon idealnie komponuje się zarówno z drobiem, rybami, dziczyzną, cielęciną, owocami morza, zupami, daniami wegetariańskimi.
Dodatek estragonu wpływa na poprawę trawienia. Zwalcza on między innymi brak apetytu, wspomaga produkcję soków żołądkowych oraz uzupełnia braki witaminy A. Estragon jest w niewielkim stopniu moczopędny.