Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Jesteś tym co jesz

Jesteś tym co jesz
You are what you eat! (Jesteś tym, co jesz) powiedział Freddy Krueger w jednej ze scen filmu „Koszmar z ulicy Wiązów”. Chociaż „horror” jako gatunek filmowy pozbawiony zazwyczaj jest moralizatorskich akcentów, to ta fraza wygłoszona przez głównego bohatera paradoksalnie warta jest tego by się przy niej zatrzymać. Zależność pomiędzy jakością spożywanej żywności i funkcjonowaniem ludzkiego organizmu jest niezaprzeczalna i doniosła.

To co jemy wpływa na stan naszego zdrowia, zarówno w perspektywie krótko- jak i długoterminowej. Istnieje wiele chorób dietozależnych, od próchnicy zębów, przez otyłość, dysfunkcje przewodu pokarmowego, po choroby układu krążenia i na niektórych nowotworach kończąc. Biorąc pod uwagę współczesne realia , śmiało można zaryzykować tezę, że gdybyśmy przykładali większą wagę do tego co jemy, szybko zniknąłby problem kadrowy w polskiej służbie zdrowia. Tak duża ilość lekarzy nie byłaby po prostu potrzebna.

Na przełomie ostatnich dziesięcioleci nasza wiedza na temat związku pomiędzy spożywaną żywnością a ryzykiem występowania rozmaitych chorób mocno się poszerzyła. Pojawiły się także nowe zagrożenia związane rosnącą popularnością żywności wysokoprzetworzonej, której „ofiarami” padają ostatni także dzieci. XXI wiek to okres kiedy musimy zwracać uwagę na to co jemy, jeśli chcemy cieszyć się zdrowiem przez długie lata, nie mówiąc już o formie psychofizycznej czy estetyce sylwetki.

Chciałbym zachęcić Cię do poszukiwania elementarnej wiedzy związanej z żywieniem człowieka, a także wprowadzania jej w życie. Nauka o żywieniu dotycząca podstawowych zagadnień związanych z komponowaniem zdrowego jadłospisu jest w dzisiejszych czasach potrzebna, podobnie jak wiedza z zakresu obsługi komputera, a jej praktyczne znaczenie jest doniosłe. Wiele potrzebnych, ale i niezwykle ciekawych wiadomości na temat wpływu rozmaitych zabiegów żywieniowych na zdrowie i kondycję znajdziesz tutaj, na łamach portalu potreningu.pl. Zapraszam do lektury.