To co jemy wpływa na stan naszego zdrowia, zarówno w perspektywie krótko- jak i długoterminowej. Istnieje wiele chorób dietozależnych, od próchnicy zębów, przez otyłość, dysfunkcje przewodu pokarmowego, po choroby układu krążenia i na niektórych nowotworach kończąc. Biorąc pod uwagę współczesne realia, śmiało można zaryzykować tezę, że gdybyśmy przykładali większą wagę do tego, co jemy, szybko zniknąłby problem kadrowy w polskiej służbie zdrowia. Tak duża ilość lekarzy nie byłaby po prostu potrzebna.
Na przełomie ostatnich dziesięcioleci nasza wiedza na temat związku pomiędzy spożywaną żywnością a ryzykiem występowania rozmaitych chorób mocno się poszerzyła. Pojawiły się także nowe zagrożenia związane rosnącą popularnością żywności wysokoprzetworzonej, której „ofiarami” padają ostatni także dzieci. XXI wiek to okres, kiedy musimy zwracać uwagę na to, co jemy, jeśli chcemy cieszyć się zdrowiem przez długie lata, nie mówiąc już o formie psychofizycznej czy estetyce sylwetki.
Chciałbym zachęcić Cię do poszukiwania elementarnej wiedzy związanej z żywieniem człowieka, a także wprowadzania jej w życie. Nauka o żywieniu dotycząca podstawowych zagadnień związanych z komponowaniem zdrowego jadłospisu jest w dzisiejszych czasach potrzebna, podobnie jak wiedza z zakresu obsługi komputera, a jej praktyczne znaczenie jest doniosłe. Wiele potrzebnych, ale i niezwykle ciekawych wiadomości na temat wpływu rozmaitych zabiegów żywieniowych na zdrowie i kondycję znajdziesz tutaj, na łamach portalu potreningu.pl. Zapraszam do lektury.