Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Kiedy najlepiej brać magnez? Najlepsza pora na magnez?

Kiedy najlepiej brać magnez? Najlepsza pora na magnez?
Magnez to bardzo ważny pierwiastek, który jest niezbędny do zachowania naszego zdrowia. Ma kluczowe znaczenie dla wielu narządów naszego organizmu oraz metabolizmu energetycznego i syntezy białek. Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania mózgu, zdrowia kości oraz aktywności serca i mięśni. Kiedy najlepiej go przyjmować i czy pora ma jakieś znaczenie?

Jaki magnez wybrać i ile go przyjmować?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów magnezu w formie suplementu. Przed dokonaniem zakupu warto wziąć pod uwagę stopień jego wchłaniania. Świetnym wyborem wydaje się cytrynian magnezu. Ta forma jest dobrze wchłaniana przez organizm i ma wysoką rozpuszczalność w wodzie. Niezbyt dobrym wyborem będzie tlenek magnezu, który wchłania się w około 3-4%, czyli — jakby nie patrzeć — wcale.

Zalecane dzienne spożycie (RDA) dla magnezu wynosi 300–450 mg dziennie dla osoby dorosłej, a dla sportowców nawet 500 mg. Biorąc pod uwagę to, w jakim pędzie żyjemy, większość z nas może skorzystać na przyjmowaniu go w formie suplementu.

Magnez na migrenę, depresję i poprawę jakości snu

Przyjmowanie magnezu ma potencjalnie wiele korzyści zdrowotnych dla naszego organizmu. Wspiera pracę tarczycy, trawienie, korzystnie wpływa na poziom glikemii, jest istotny dla zdrowia kości, potrzebny jest do produkcji hormonów płciowych.

Badanie z udziałem 130 osób z migreną wykazało, że przyjmowanie suplementu zawierającego magnez zmniejszyło częstotliwość jej występowania, a uczestnicy zgłaszali mniej dni z migreną w ciągu 3 miesięcy.

Magnez na depresje i problemy ze snem?

Inne badanie wykazało, że suplementacja magnezem zredukowała objawy depresji u 112 osób dorosłych, z zauważalnymi korzyściami występującymi po 2 tygodniach. Co więcej, badanie przeprowadzone na 46 starszych osobach wykazało również, że przyjmowanie 500 mg magnezu dziennie przez 8 tygodni korzystnie wpłynęło na sen, w tym na całkowity czas jego trwania i czas potrzebny do zaśnięcia.

Czy pora przyjmowania magnezu ma znaczenie?

Suplement w postaci magnezu można przyjmować o każdej porze dnia. Nie ma strategicznego znaczenia, czy jest to rano, po południu czy wieczorem. Najważniejsza jest konsekwencja i regularne przyjmowanie go, dlatego warto wyrobić sobie nawyk przyjmowania go np. zawsze do/ lub po kolacji. Wtedy masz pewność, że otrzymujesz odpowiednią dzienną dawkę tego pierwiastka.

Warto wiedzieć jednak, że magnez może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami oraz z wapniem, dlatego lepiej zachować dwugodzinny odstęp w przyjmowaniu tych preparatów.

Podsumowanie

Przyjmowanie magnezu w postaci suplementu wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi. Można go przyjmować o każdej porze dnia, w zależności od tego, kiedy jest to dla Ciebie najwygodniejsze. Istotna jest regularność jego stosowania, dlatego warto ustalić harmonogram zażywania suplementów i trzymać się go.

Źródła: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4393401/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5487054/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3703169/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4717874/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.