Po takiej zapowiedzi chyba zaskoczeniem nie będzie jak napiszę, że magnez szczególnie poleca się przyjmować w godzinach wieczornych. Jak się okazuje pierwiastek ten działa wyciszająco na układ nerwowy (absolutnie jednak nie upośledza przy tym refleksu czy kojarzenia). Po całym dniu intensywnej pracy czy nauki, zwłaszcza jeśli wspomagaliśmy się kawą i energetykami, konkretna dawka magnezu przyjęta przed nocnym spoczynkiem ułatwić może zasypianie i poprawić jakość snu. Odkryte w ostatnich latach działanie przeciwdepresyjne magnezu również przemawia za tym, by dostarczyć dawkę tego pierwiastka w drugiej połowie dnia, kiedy nastrój często wyraźnie się obniża. Jak więc najlepiej przyjmować magnez?
Jeżeli masz problemy z zasypianiem lub śpisz płytko i niespokojnie najlepszą opcją jest przyjęcie około 200 – 400 mg organicznego magnezu na 30 – 60 min przed planowanym spoczynkiem. Zazwyczaj już po pierwszej aplikacji odczuć można pozytywny wpływ tego pierwiastka na układ nerwowy. Jeśli w ostatnim czasie masz problemy z poradzeniem sobie ze stresem w pracy czy na uczelni dobrym rozwiązaniem jest przyjęcie kilku mniejszych porcji w ciągu dnia (po ok. 100 mg na dawkę). Warto używać preparatów wzbogaconych o witaminę B6. Uważać też należy na niektóre formy tego pierwiastka, przyjmowanie tlenków i cytrynianów magnezu na pusty żołądek może zakończyć się biegunką…
Choć rekomendowana dzienna dawka magnezu wynosi 375 mg, to w przypadku osób bardzo aktywnych fizycznie i zawodowo zapotrzebowanie może być zdecydowanie wyższe. Dotyczy to przede wszystkim sportowców wyczynowych, ale także osoby rekreacyjnie uprawiające sport mogą mieć zwiększone potrzeby. Również spożywanie dużych ilości kofeiny czy to w postaci kawy, czy napojów energetycznych, czy też specjalnych suplementów zwiększać może zapotrzebowanie na magnez. Pierwiastek ten przyjmowany nawet w wysokich dawkach jest dość bezpieczny dla zdrowych osób dorosłych, a dobrej jakości preparat można włączyć do stałej suplementacji.