Objawy niedoboru magnezu
Chociaż często zwraca się uwagę, iż podstawowym objawem niedoboru tego pierwiastka są skurcze mięsni, to w istocie rzeczy również nieuzasadnione obniżenie nastroju może stanowić sygnał, że spożywamy go zbyt mało.
Chociaż często zwraca się uwagę, iż podstawowym objawem niedoboru tego pierwiastka są skurcze mięsni, to w istocie rzeczy również nieuzasadnione obniżenie nastroju może stanowić sygnał, że spożywamy go zbyt mało.
Również cynk wydaje się mieć istotne znaczenie dla naszej kondycji psychicznej. Choć o niedobory tego pierwiastka zdecydowanie trudniej niż w wypadku magnezu, to mogą się one jednak przydarzyć osobom, które suplementują spore dawki wapnia, bądź znaczną część białka dostarczają z odżywek (cynk występuje w naturalnych produktach proteinowych, ograniczenie ich spożycia na korzyść odżywek może doprowadzić do zbyt niskiej podaży tego pierwiastka). W przypadku długo utrzymującej się, pogłębiającej „chandry” należy rozważyć możliwość wystąpienia niedoborów nie tylko magnezu, ale i cynku.
Oczywiście w myśl zasady, zgodnie z którą „lepiej zapobiegać niż leczyć”, warto zadbać o to, by do niedoborów nigdy nie dopuścić. Jako że nie należę do zwolenników przesadnie rozbudowanej suplementacji, w pierwszej kolejności proponuję taką modyfikację diety, by odpowiednią ilość tych pierwiastków dostarczyć z konwencjonalnej żywności.
Znakomitym sposobem na zwiększenie podaży magnezu i cynku jest umieszczenie w jadłospisie kaszy gryczanej, pestek dyni, owoców morza, a także wysokomagnezowej wody mineralnej. W istocie rzeczy jest wiele produktów żywnościowych zasobnych w te pierwiastki, często jednak z nieuzasadnionych dla mnie przyczyn nie znajdują one miejsca w sportowej diecie.
Oczywiście suplementacja jest również dobrym rozwiązaniem, ale rozważana powinna być w drugiej kolejności, po korekcie jadłospisu. Na rynku dostępne są preparaty zawierające cynk i magnez oraz witaminę B6.
Stosując je przez dłuższy okres czasu pamiętać jednak należy, że długotrwałe przyjmowanie cynku może niekorzystnie wpływać na proces retencji miedzi w ustroju, co nie jest zjawiskiem korzystnym. Osobiście polecam suplementację okresową zamiast stałej preparatem zawierającym cynk w dawce większej niż 15 – 20 mg na dobę. Magnez można stosować w stałej suplementacji.
Źródła: Rapid recovery from major depression using magnesium treatment. mEby GA, Eby KL. Antidepressant activity of zinc and magnesium in view of the current hypotheses of antidepressant action. Szewczyk B, Poleszak E, Sowa-Kućma M, Siwek M, Dudek D, Ryszewska-Pokraśniewicz B, Radziwoń-Zaleska M, Opoka W, Czekaj J, Pilc A, Nowak G Modulation of antidepressant-like activity of magnesium by serotonergic system. Poleszak E.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.
Jeśli nie zauważyłeś, probiotyki są gorącym tematem wśród społeczności dbającej o zdrowie. Te przyjazne...
Jeśli szukasz treningów, które pomogą Ci spalić kalorie, zbudować siłę i zwiększyć energię, prawdopodobnie...
Żelazo to minerał ważny dla zdrowia czerwonych krwinek. Występuje w hemoglobinie i mioglobinie. Do najważniejszych...