Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Magnez i cynk działają przeciwdepresyjnie

Magnez i cynk działają przeciwdepresyjnie
Jeżeli w ostatnim czasie zauważasz wyraźny spadek formy psychicznej, bardziej przejmujesz się problemami i gorzej radzisz sobie z wyzwaniami dnia codziennego – całkiem prawdopodobne, że brakuje Ci magnezu. Nie, to nie jest reklama kolejnego suplementu, tylko zależność potwierdzona wstępnie w badaniach.

Chociaż często zwraca się uwagę, iż podstawowym objawem niedoboru  tego pierwiastka są skurcze mięsni, to w istocie rzeczy również nieuzasadnione obniżenie nastroju może stanowić sygnał, że spożywamy go zbyt mało.

Również cynk wydaje się mieć istotne znaczenie dla naszej kondycji psychicznej. Choć o  niedobory tego pierwiastka zdecydowanie trudniej niż w wypadku magnezu, to mogą się one jednak przydarzyć osobom, które suplementują spore dawki wapnia, bądź znaczną część białka dostarczają z odżywek (cynk występuje w naturalnych produktach proteinowych, ograniczenie ich spożycia na korzyść odżywek może doprowadzić do zbyt niskiej podaży tego pierwiastka).  W przypadku długo utrzymującej się, pogłębiającej „chandry” należy rozważyć możliwość wystąpienia niedoborów nie tylko magnezu ale i cynku.

Oczywiście w myśl zasady, zgodnie z którą „lepiej zapobiegać niż leczyć”, warto zadbać o to by do niedoborów nigdy nie dopuścić.  Jako, że nie należę do zwolenników przesadnie rozbudowanej suplementacji, w pierwszej kolejności proponuję taką modyfikację diety , by odpowiednią ilość tych pierwiastków dostarczyć z konwencjonalnej żywności. Znakomitym sposobem na zwiększenie podaży magnezu i cynku jest umieszczenie w jadłospisie kaszy gryczanej, pestek dyni, owoców morza, a także wysokomagnezowej wody mineralnej. W istocie rzeczy jest wiele produktów żywnościowych zasobnych w te pierwiastki, często jednak z nieuzasadnionych dla mnie przyczyn nie znajdują one miejsca w sportowej diecie.

Oczywiście suplementacja jest również dobrym rozwiązaniem, ale rozważana powinna być w drugiej kolejności, po korekcie jadłospisu. Na rynku dostępne są preparaty zawierające cynk i magnez oraz witaminę B6. Stosując je przez dłuższy okres czasu pamiętać jednak należy, że długotrwałe przyjmowanie cynku może niekorzystnie wpływać na proces retencji miedzi w ustroju, co nie jest zjawiskiem korzystnym. Osobiście polecam suplementację okresową zamiast stałej preparatem zawierającym cynk w dawce większej niż 15 – 20 mg na dobę. Magnez można stosować w stałej suplementacji.

Rapid recovery from major depression using magnesium treatment. mEby GAEby KL.

Antidepressant activity of zinc and magnesium in view of the current hypotheses of antidepressant action. Szewczyk BPoleszak ESowa-Kućma MSiwek MDudek DRyszewska-Pokraśniewicz BRadziwoń-Zaleska MOpoka WCzekaj JPilc ANowak G

Modulation of antidepressant-like activity of magnesium by serotonergic system. Poleszak E.