Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Magnez i cynk działają przeciwdepresyjnie – jak uniknąć niedoborów?

Magnez i cynk działają przeciwdepresyjnie – jak uniknąć niedoborów?
Jeżeli w ostatnim czasie zauważasz wyraźny spadek formy psychicznej, bardziej przejmujesz się problemami i gorzej radzisz sobie z wyzwaniami dnia codziennego – całkiem prawdopodobne, że brakuje Ci magnezu. Nie, to nie jest reklama kolejnego suplementu, tylko zależność potwierdzona wstępnie w badaniach.

Objawy niedoboru magnezu

Chociaż często zwraca się uwagę, iż podstawowym objawem niedoboru tego pierwiastka są skurcze mięsni, to w istocie rzeczy również nieuzasadnione obniżenie nastroju może stanowić sygnał, że spożywamy go zbyt mało.

Objawy niedoboru cynku

Również cynk wydaje się mieć istotne znaczenie dla naszej kondycji psychicznej. Choć o niedobory tego pierwiastka zdecydowanie trudniej niż w wypadku magnezu, to mogą się one jednak przydarzyć osobom, które suplementują spore dawki wapnia, bądź znaczną część białka dostarczają z odżywek (cynk występuje w naturalnych produktach proteinowych, ograniczenie ich spożycia na korzyść odżywek może doprowadzić do zbyt niskiej podaży tego pierwiastka). W przypadku długo utrzymującej się, pogłębiającej „chandry” należy rozważyć możliwość wystąpienia niedoborów nie tylko magnezu, ale i cynku.

Jak nie dopuścić do niedoborów?

Oczywiście w myśl zasady, zgodnie z którą „lepiej zapobiegać niż leczyć”, warto zadbać o to, by do niedoborów nigdy nie dopuścić. Jako że nie należę do zwolenników przesadnie rozbudowanej suplementacji, w pierwszej kolejności proponuję taką modyfikację diety, by odpowiednią ilość tych pierwiastków dostarczyć z konwencjonalnej żywności.

Znakomitym sposobem na zwiększenie podaży magnezu i cynku jest umieszczenie w jadłospisie kaszy gryczanej, pestek dyni, owoców morza, a także wysokomagnezowej wody mineralnej. W istocie rzeczy jest wiele produktów żywnościowych zasobnych w te pierwiastki, często jednak z nieuzasadnionych dla mnie przyczyn nie znajdują one miejsca w sportowej diecie.

Suplementacja

Oczywiście suplementacja jest również dobrym rozwiązaniem, ale rozważana powinna być w drugiej kolejności, po korekcie jadłospisu. Na rynku dostępne są preparaty zawierające cynk i magnez oraz witaminę B6.

Stosując je przez dłuższy okres czasu pamiętać jednak należy, że długotrwałe przyjmowanie cynku może niekorzystnie wpływać na proces retencji miedzi w ustroju, co nie jest zjawiskiem korzystnym. Osobiście polecam suplementację okresową zamiast stałej preparatem zawierającym cynk w dawce większej niż 15 – 20 mg na dobę. Magnez można stosować w stałej suplementacji.

Źródła: Rapid recovery from major depression using magnesium treatment. mEby GA, Eby KL. Antidepressant activity of zinc and magnesium in view of the current hypotheses of antidepressant action. Szewczyk B, Poleszak E, Sowa-Kućma M, Siwek M, Dudek D, Ryszewska-Pokraśniewicz B, Radziwoń-Zaleska M, Opoka W, Czekaj J, Pilc A, Nowak G Modulation of antidepressant-like activity of magnesium by serotonergic system. Poleszak E.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.