Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Które owoce można jeść na diecie ketogenicznej?

Które owoce można jeść na diecie ketogenicznej?
Dieta ketogeniczna lub inaczej dieta keto to niezmiernie modny i popularny styl odżywiania i kontrolowania wagi. Dieta ta polega na spożywaniu posiłków wysokotłuszczowych przy ograniczeniu węglowodanów do 50 gramów (a czasem mniej) dziennie. Makroskładniki diety rozkładają się na około 75-90% tłuszczu, 5-15% białka i 5-10% węglowodanów. Wszystko po to, by pomóc organizmowi osiągnąć stan ketozy. Dla wielu osób ten rodzaj diety eliminacyjnej jest najlepszym wyborem.

Czy dieta keto wyklucza owoce?

Czy to oznacza, że przechodząc na keto mogę zapomnieć o jedzeniu owoców? Niektóre owoce faktycznie zawierają sporo węglowodanów, ale są też takie, które spokojnie możesz spożywać. Kluczem jak zawsze będzie umiar i kontrola spożycia. Co zatem warto uwzględnić w swojej diecie?

Awokado

Jakie owoce na keto? AwokadoAwokado (ku zdziwieniu wielu osób) to nie warzywo, lecz owoc. Stanowi produkt, który chyba każdy zwolennik diety keto ma w swojej kuchni. Awokado jest niezwykle bogate w minerały, błonnik i zdrowe tłuszcze. Ma niską zawartość węglowodanów, dlatego też jest częstym wyborem w diecie ketogenicznej.

Wielkość porcji awokado jest dyskusyjna. Niektórzy mówią, że jedna czwarta owocu inni, że połowa. Całe awokado zawiera jedynie 5,7 g węglowodanów w tym 4,6 g błonnika.

Jeżyny

Jakie owoce na keto? JeżynyBędąc na diecie ketogenicznej, dość częstą przypadłością jest pojawienie się biegunki tłuszczowej. Powody mogą być różne, ale głównie dzieje się tak za sprawą niewystarczającej podaży błonnika. Będąc na keto ważne jest spożywanie pokarmów roślinnych bogatych w błonnik, takich jak właśnie jeżyny. Już jedna filiżanka jeżyn zawiera prawie osiem gramów błonnika, gdzie zalecana dzienna wartość błonnika wynosi od 25 do 38 gramów.

Jagody

Jakie owoce na keto? JagodyOwoce jagód to przepyszne dary lasu i źródło wielu witamin oraz minerałów. Zawierają selen, miedź, cynk i mangan oraz witaminy: C, A, z grupy B czy PP. Jagody to również bogate źródło błonnika. 100 gramów jagód zawiera tylko 9 g węglowodanów. Sprawdzą się jako dodatek do omletu czy keto deseru z bitą śmietaną.

Orzech kokosowy

Jakie owoce na keto? Orzech kokosowyKokos jest owocem wywodzącym się z Azji. Rośnie na drzewie zwanym palmą kokosową i jest zdecydowanie keto, chociaż nie wszyscy są przekonani, że to owoc. Niektórzy klasyfikują kokos jako orzech lub ziarno. Możesz kupić cały orzech kokosowy i samodzielnie wydrążyć miąższ. Nie jest to proste, więc łatwiej nabyć mleczko z puszki czy kokos w postaci suszonej kostki lub wiórek. 100 ml mleczka kokosowego zawiera aż 18 g tłuszczu i jedynie 8 g węglowodanów.

Cytryny i limonki

Jakie owoce na keto? Cytryny i limonkiRzadko zdarzają się koneserzy cytryn czy limonek, którzy potrafią zjeść te owoce jak mandarynki. Nie należy jednak zapominać, że nawet dodając cytrynę czy limonkę do soku czy lemoniady, nadal dostarczamy organizmowi kalorii. Jedna cytryna pozbawiona części jadalnych waży ok. 80 g, w tym ma jedynie 6 g węglowodanów.

Oliwki

Jakie owoce na keto? OliwkiOliwki to owoce rosnące na drzewie oliwnym, które uprawiane są najczęściej w rejonie Morza Śródziemnego. Są one również technicznie klasyfikowane jako owoce. Na keto można śmiało jeść oliwki, ponieważ 100 g produktu zawiera jedynie ok. 2 g węglowodanów i ok. 13 g tłuszczu.

Maliny

Jakie owoce na keto? MalinyMaliny zaliczane do owoców jagodowych to kolejny produkt dla keto-maników. Te małe, czerwone, piękne dary przyrody zawierają jedynie 5 g węglowodanych na 100 g produktu. Spożywając je, otrzymasz również solidną dawkę witamin C i K. Zmiksowane z mleczkiem kokosowym smakują przepysznie.

Truskawki

Jakie owoce na keto? TruskawkiFani truskawek z utęsknieniem czekają na późną wiosnę, kiedy następuje sezon na te pyszne czerwone owoce. Zawierają około 6 g węglowodanów na 100 g produktu. Największą zaletą truskawek jest ich wszechstronność zastosowania. Możesz je spożywać jako dodatek do jogurtu greckiego, do sałatki, jako składnik keto deseru czy zrobić z nich lody.

Podsumowanie

Włączenie owoców do diety ketogenicznej może wydawać się trudne, jednak jest kilka opcji niskowęglowodanowych. Owoce jagód, truskawki, maliny, awokado, oliwki, cytryny, limonki czy kokos możesz śmiało spożywać będąc na keto. Oczywiście ilość należy dostosować do swojego zapotrzebowania.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.