Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy na diecie ketogenicznej można pić alkohol?

Czy na diecie ketogenicznej można pić alkohol?
Dieta ketogeniczna nadal jest popularnym sposobem odżywiania. Jest to dieta o wysokiej zawartości tłuszczu i niskiej zawartości węglowodanów oraz zrównoważonej podaży białka, która oferuje korzyść w postaci utraty wagi przy jednoczesnym utrzymaniu mięśni.

Węglowodany są głównym źródłem energii dla organizmu. Gdy dana osoba ogranicza produkty będące źródłem węglowodanów, wątroba rozkłada rezerwy tłuszczu w organizmie na substancje chemiczne zwane ketonami. Gdy organizm zaadaptuje się do takiej sytuacji, ciało wykorzystuje ketony, jako źródło energii. To tak w wielkim uproszczeniu. Standardowy rozkład makroskładników w diecie "keto": 75% tłuszczu, 20% białka, 5% węglowodanów.

Korzystnym aspektem stosowania diety wysokotłuszczowej, w celu redukcji masy ciała, jest przede wszystkim brak ciągłego uczucia głodu, jaki towarzyszy często niskokalorycznym, wysokowęglowodanowym dietom redukcyjnym. Brak ciągłego uczucia głodu, a co za tym idzie — brak problemów z podjadaniem i brak trudności z trzymaniem się założeń diety, może prowadzić do efektywnego spadku wagi.

Nie jest to jednak dieta dla każdego łatwa i przyjemna. Wyobraź sobie, że przechodzisz na dietę ketogeniczną, a bardzo lubisz wypić sobie wieczorem piwko czy lampkę wina, a przy weekendzie kilka drinków. Tymczasem większość napojów alkoholowych zawiera węglowodany. 

Czy możesz pić alkohol, będąc na diecie ketogenicznej?

Zwykle założenia diety ketogenicznej mówią o ograniczeniu ilości węglowodanów do 30-50 g na dzień. To daje pewną niewielką pulę węglowodanów do zagospodarowania w ciągu doby. Nie każdy alkohol zawiera taką samą ilość węglowodanów. Piwo i napoje z dużą ilością cukru zawierają ich najwięcej, a napoje spirytusowe mają ich najmniej. Okazjonalnie można więc zdecydować się na napój alkoholowy, jeśli mieści się on w dziennej puli makroskładników.

Warto jednak wiedzieć, że ciało może zużywać energię z alkoholu, zanim wykorzysta energię ketonów. Może to potencjalnie ograniczyć działanie diety.

Osoby stosujące dietę ketogeniczną w celu leczenia schorzeń, takich jak cukrzyca lub epilepsja, powinny unikać alkoholu.

Napoje alkoholowe a węglowodany

Poniżej znajdziesz listę przyjaznych dla diety ketogenicznej napojów alkoholowych o niskiej zawartości węglowodanów. Zanim do niej przejdziemy jedna ważna uwaga: przechodząc na dietę niskowęglowodanową, poziom tolerancji alkoholu nieco się obniża, a to oznacza, że szybciej „uderza do głowy”.

Szampan i wino musujące

Szampan i wino musujące zawierają średnio 4,7 g węglowodanów na kieliszek, tak więc wypicie małego kieliszka wina musującego z okazji specjalnego wydarzenia powinno pasować do większości planów diety ketogenicznej.

Jasne piwo

Chociaż większość rodzajów piwa zawiera dużo węglowodanów, istnieje kilka lżejszych opcji do wyboru. Na przykład, jasne piwo dostarcza około 7 g węglowodanów na szklankę. Wybierz lekkie, jasne piwo, aby utrzymać dzienny limit węglowodanów.

Czerwone wino

Zarówno czerwone, jak i białe wino, zawiera stosunkowo niewiele węglowodanów. 200 ml wina to około 4-6 g węglowodanów. Przy czym wina wytrawne mają najniższą zawartość cukrów.

Mocne alkohole

Alkohole, takie jak: dżin, whisky, rum i wódka, nie zawierają węglowodanów.

Napoje, których należy unikać

Poniżej wymieniono niektóre napoje o wysokiej zawartości cukru i węglowodanów. Osoby stosujące dietę ketogeniczną powinny ich unikać.

Piwo ciemne

Przeciętna mała puszka piwa zawiera około 13 g węglowodanów. 500 ml piwa może dostarczać około 25 g węglowodanów.

Drinki/koktajle alkoholowe

Słodki alkoholowy koktajl może zawierać nawet do 50 g węglowodanów, co stanowi całą dzienną pulę węglowodanów w diecie ketogenicznej.

Wina deserowe

Wszelkiego rodzaju wina słodkie dostarczają od 25 do 30 g węglowodanów w 200 ml.

Likiery

Wszelkiego rodzaju likiery to największe źródło węglowodanów wśród alkoholi. Likier jajeczny dostarcza około 30 g węglowodanów na 100 ml, likier amaretto 60 g węglowodanów na 100 ml!.

Podsumowanie

Jeśli, stosując dietę ketogeniczną, chcesz okazjonalnie napić się alkoholu, to najlepiej wybierz mocny alkohol, czyli np. wódkę, rum, gin, koniak lub inny mocny trunek niezawierający węglowodanów. Dobrym wyborem jest też kieliszek wytrawnego/półwytrawnego wina. Zrezygnuj natomiast z likierów, słodkich win, drinków i ciemnego piwa. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.