Próbowałaś już wszystkiego, żeby schudnąć. Regularnie ćwiczysz, pilnujesz tego co jesz, a mimo to waga ani drgnie. To bardzo frustrujący problem, szczególnie jeśli naprawdę Ci na tym zależy.
Czy jest możliwe, że stoi za tym coś innego? Jakiś problem, który uniemożliwia Ci zrzucenie kilogramów? Okazuje się, że istnieje wiele schorzeń, które powodują przyrost masy ciała, a niektóre z nich niekiedy nie dają żadnych objawów, więc nawet nie jesteśmy świadome ich istnienia.
Niezbędne będą badania
Jeśli zmagasz się z podobnym problemem, to dobrym pomysłem byłoby wykonanie badań krwi. Kiedy powiesz lekarzowi, że ćwiczysz, pilnujesz diety i nic nie działa, to prawdopodobnie skieruje Cię na zbadanie morfologii, poziomu cukru, hormonów itp. Schorzenia które mogą powodować problemy z wagą, to m.in. zespół policystycznych jajników czy niedoczynność tarczycy, dlatego warto je wykluczyć lub rozpocząć leczenie.
Poniżej kilka najczęstszych problemów, które powodują przyrost masy ciała, a z których często nie zdajemy sobie sprawy.
Niedoczynność tarczycy
Nic dziwnego, że niedoczynność tarczycy powoduje przyrost masy ciała, ponieważ tarczyca jest głównym regulatorem metabolizmu spoczynkowego. Niedoczynność tarczycy jest powszechna u kobiet po menopauzie, ale nie tylko. Oprócz przyrostu masy ciała, inne objawy, które mogą wystąpić w przypadku niedoczynności tarczycy, obejmują:
- suchą skórę
- uczucie zimna przez większość czasu
- wypadanie włosów
- zmęczenie
- zaparcia
- depresję.
Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, w jakim stanie jest nasza tarczyca, jest wykonanie badań i konsultacja z lekarzem.
Depresja
Depresja może powodować zarówno przyrost, jak i spadek masy ciała. Przyrost towarzyszy często łagodnej wersji, a wynika to z faktu, że część osób jedząc, poprawia sobie nastrój. Następnie po zjedzeniu cukru i innych wysokokalorycznych produktów, nie mają ani energii, ani motywacji do ćwiczeń. Przyrost masy ciała może wynikać także ze stosowanych leków, podwyższonego poziomu kortyzolu, a także bezsenności.
Zespół policystycznych jajników
Innym powszechnym problemem kobiet jest zespół policystycznych jajników. Dotyka często kobiet przed menopauzą, ale nie tylko. Spowodowany jest nadmiarem hormonów zwanych androgenami, a jednym ze skutków jest właśnie wzrost masy ciała. Do innych zaliczyć można także nasilenie trądziku i pojawienie się włosków na twarzy.
Skąd wiadomo, że mamy zespół policystycznych jajników?
Nie ma jednoznacznego badania, dlatego trzeba się zgłosić do lekarza, który zleci zestaw badań, na podstawie których będzie mógł postawić diagnozę. Jeśli jesteś w okresie przedmenopauzalnym i przybierasz na wadze, szczególnie w centrum ciała, zauważasz więcej włosków na twarzy i innych częściach ciała lub masz problemy z płodnością, warto porozmawiać z lekarzem o możliwości wystąpienia tego schorzenia.
Bezdech senny
Bezdech senny to stan, w którym na przestajesz przez chwilę oddychać w trakcie snu. Takie okresy wstrzymanego oddechu mogą występować wielokrotnie w ciągu jednej nocy. Osoby z bezdechem sennym często czują się zmęczone w ciągu dnia, a ich partner może powiedzieć, że chrapią. To poważny stan, ponieważ może prowadzić do podwyższonego ciśnienia krwi i problemów z sercem, dlatego ważne jest, aby go zdiagnozować.
Chociaż bezdech senny występuje częściej u osób otyłych, istnieją dowody na to, że bezdech senny może powodować dalszy przyrost masy ciała. Jednym z powodów jest to, że bezdech senny zaburza sen. Kiedy nie śpisz wystarczająco, hormony apetytu, leptyna i grelina, nie pracują tak jak powinny i częściej sięgasz po dodatkowe przekąski.
Podsumowanie
Czasami przyrost masy ciała nie wynika tylko ze złej diety czy braku ruchu. Okazuje się, że są schorzenia, o których nawet sobie nie zdajemy sprawy, a które skutecznie mogą nam utrudniać uzyskanie szczupłej sylwetki.
Ponadto niektóre leki, które stosujemy, również mogą powodować przyrost masy ciała. Należą do nich leki hormonalne, sterydy, leki przeciwdepresyjne, antykoncepcyjne pigułki, niektóre leki kontrolujące poziom cukru we krwi, leki na migrenę i inne. Przyrost masy ciała z powodu stosowanych leków jest dość powszechny, dlatego warto skonsultować się z lekarzem, jeśli widzisz, że sytuacja wymyka się spod kontroli.
Pamiętaj też, że samo leczenie schorzeń to nie wszystko. Jeśli nadal masz złe nawyki i prowadzisz niezdrowy styl życia, wówczas żadna terapia Cię nie uchroni przed nadprogramowymi kilogramami.