Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Nocne podjadanie – przyzwyczajenie czy choroba?

Nocne podjadanie – przyzwyczajenie czy choroba?
Sam fakt spożywania posiłków w godzinach wieczornych, to wbrew popularnej zasadzie by „nie jeść nic po godzinie osiemnastej”, jeszcze nie przestępstwo przeciw zdrowiu czy sylwetce, w niektórych wypadkach zwyczaj ten może jednak przybrać patologiczną formę i stanowić źródło poważnych problemów. Czy przypadłość ta powinna być rozpatrywana jedynie w kategorii złego nawyku, wymagającego korekty, czy może też jest to jednak choroba, którą należy leczyć?

Zespół nocnego jedzenia, czyli NES – co to takiego?

Zespól nocnego jedzenia, w skrócie NES (z ang. Night Eating Syndrome) zaliczany jest do zaburzeń odżywiania, podobnie jak anoreksja, bulimia czy ortoreksja, z tym że w przeciwieństwie do nich związany jest bezpośrednio z zaburzeniami snu. Charakteryzuje się on napadami kompulsywnego obżarstwa występującymi w późnych godzinach wieczornych, przebiegającymi nierzadko w stanie półsnu, czy też przy utracie świadomości. Osoby dotknięte tą przypadłością często nie pamiętają epizodów łakomstwa, ich zdziwienie i niepokój dopiero budzą braki w lodówce stwierdzane rano czy ślady po opakowaniach produktów żywnościowych.

Kto choruje na NES

Zespół nocnego jedzenia stwierdza się u około 0,4% populacji osób z prawidłową masą ciała i aż u 10 – 15% osób otyłych. Uważa się, że przypadłość ta może mieć podłoże genetyczne, choć istnieją pewne czynniki predysponujące do jej wystąpienia, jak choćby nadmierny stres, stosowanie niektórych leków, zerwanie z tytoniowym, alkoholowym lub narkotykowym nałogiem. Jak wspomniałem NES częściej występuje u osób otyłych, korelacja z nadmierną masą ciała jednak może być dwukierunkowa, czyli NES ze względu na swój charakter sprzyjać może występowaniu otyłości.

Kiedy należy zacząć się niepokoić

Jeśli zdarza Ci się wciągnąć kilka kawałków pizzy przed snem, czy też czasem zjesz paczkę ciastek lub tabliczkę czekolady w pościeli, to choć zabieg ten do zdrowych nie należy, nie musisz jeszcze fundować sobie psychoterapii. Jeżeli jednak stwierdzasz, że zapasy zgromadzone w Twojej lodówce dziwnym zbiegiem okoliczności wydają się kurczyć w nocy, a rano znajdujesz w kuchni opakowania od batoników, czekoladek, jogurtów, lodów, serków i wszelkich innych pokarmów, które wskazują na to, że objadasz się nieświadomie – to niestety, ale możesz mieć poważny problem i powinieneś poszukać pomocy u specjalisty.

Leczenie NES

W przypadku podejrzenia występowania NES należy udać się do poradni zaburzeń snu. Konieczne będzie przeprowadzenie specjalistycznych badań takich jak EMG, EEG, EOG oraz rozmowy ze specjalistą. Oprócz farmakoterapii bardzo istotne znaczenie w leczeniu NES mają takie kwestie jak dieta, aktywność fizyczna, odpowiedni tryb życia zakładający normalizację rytmu dobowego i odpowiednią higienę snu. Nieocenione znaczenie mieć także może wsparcie psychologiczne specjalisty i bliskich oraz rozmaite techniki relaksacyjne.