Jeśli klasyczne formy owsianki wychodzą Ci już bokiem, a masz ochotę rano na smaczny i pożywny posiłek, to myślę, że zainteresuje Cię ten przepis. Zazwyczaj podczas układania diet indywidualnych podsyłam go swoim klientom właśnie w okresie jesienni-zimowym, jako posiłek i deser 2w1. Jego przygotowanie nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności kulinarnych, potrzebna tylko umiejętność obsługi patelni i miksera oraz chwila wolnego czasu.
Lista składników
Żeby przygotować omleta kawowo-piernikowego – bo o nim tutaj mowa – potrzebujesz:
około 50 g płatków owsianych,
1 - 2 całe jajka,
2 - 3 białka jaj,
1 - 2 łyżeczki drobno mielonej sypanej kawy (może być smakowa, np. orzechowa),
szczypta przyprawy piernikowej (dostępna w sklepach spożywczych i marketach)
oraz słodzik (najlepiej w płynie lub proszku; w tabletkach należy najpierw rozkruszyć).
Przygotowanie jest banalnie proste
Do miski wbijamy jajka i białka, wsypujemy kawę, płatki owsiane, szczyptę przyprawy piernikowej i odrobinę słodziku (wedle uznania).
Miksujemy całość aż do momentu uzyskania jednolitej konsystencji i odstawiamy na kilka minut do lodówki.
Do smażenia używamy niewielkiej ilości tłuszczu (ja wybieram masło klarowne, ale może być także oliwa z oliwek lub olej rzepakowy) i patelni (np. teflonowej) z przykrywką.
Smażymy na niewielkim ogniu kilka minut z jednej strony – następnie odwracamy ostrożnie omlet i smażymy jeszcze chwilę z drugiej strony.
Ja czasem używam do posmarowania usmażonego już omleta musu jabłkowego domowej roboty lub pasty zrobionej z twarożku i odżywki białkowej.
Podsumowanie
Omlet kawowo-piernikowy stanowi bez wątpienia znakomite urozmaicenie od posiłków śniadaniowych, kanapek, klasycznej owsianki czy jajecznicy. Jest smaczny, pożywny i.. pobudzający (za sprawą użytej kawy). Zresztą można go spożywać nie tylko na śniadanie, ale również o innych porach dnia, znakomicie smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno. Urozmaicić go można dodając suszonych owoców, wspomnianego przeze mnie musu jabłkowego czy zmiksowanego z owocami twarogu. Tak więc pozostajemy tylko życzyć „smacznego”.
Wartość odżywcza
(duża porcja: 50 g płatków owsianych, dwa jaja i dwa białka)
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.