Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Orzechy włoskie zmniejszają negatywny wpływ stresu na organizm

W ciągu ostatnich lat pojawia się coraz więcej badań wskazujących na rozmaite korzyści wynikające z regularnej konsumpcji orzechów. Wiemy już dziś, że dostarczają one wielu cennych dla naszego zdrowia składników, zmniejszając ryzyko rozwoju chorób układu krążenia, cukrzycy, a także – pomimo iż są wysokokaloryczne – wspomagając odchudzanie. Okazuje się jednak, że orzechy mają również inną zaletę – są w stanie zmniejszać negatywny wpływ stresu na organizm!

Stres w życiu codziennym

Chociaż stres nie jest jedynie domeną naszych czasów, nie ulega wątpliwości bowiem, że towarzyszył nam od zarania dziejów, to jednak współcześnie ma on dość specyficzny, groźny charakter. Dziś jesteśmy narażeni nie tyle na działanie doraźnych czynników stresowych, ale trwamy w stresie przez wiele dni, tygodni, miesięcy a niekiedy lat. To właśnie ciągłość tego stanu niesie za sobą dla nas najgroźniejsze konsekwencje. Organizm nie ma bowiem możliwości się zregenerować i wykształcić odpowiednich mechanizmów obronnych. W efekcie dochodzić może do zaburzenia pracy wielu układów i narządów oraz – do rozwoju groźnych chorób takich jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca czy innych.

Rola czynników żywieniowych

Zdolność do radzenia z negatywnymi skutkami stresu ma charakter wysoce indywidualny. Uzależniona jest ona od wielu czynników, przy czym pewien wpływ posiada także sposób odżywiania. Wiadomo dziś, że istotne znaczenie ma zapewnienie odpowiedniej podaży wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, takich jak witaminy, niezbędne kwasy tłuszczowe i składniki mineralne. Szczególnie niekorzystny jest deficyt kwasów omega 3, witaminy E, witamin z grupy B, magnezu.  Z drugiej strony w żywności występują także składniki dodatkowo zaburzające zdolność organizmu do radzenia sobie ze stresem.

Adaptogenne właściwości orzechów włoskich

Dane naukowe wskazują, że wysokie spożycie niektórych pokarmów w diecie nasila, a innych – łagodzi negatywny wpływ stresu na organizm. Tak jak do produktów niekorzystnych zaliczyć można słodycze i dania typu fast-food (głównie ze względu na obecność kwasów tłuszczowych trans i niską zawartość witamin i składników mineralnych), tak do produktów działających korzystnie zaliczymy warzywa, owoce i… orzechy, a zwłaszcza orzechy włoskie! Przeprowadzone w ostatnich latach badania wykazały, iż spożywanie orzechów włoskich oraz oleju z nich otrzymanego może wyraźnie zmniejszyć negatywny wpływ stresu na organizm powodując:

-   obniżenie ciśnienia tętniczego krwi - zarówno spoczynkowego, jak i tego będącego odpowiedzią na stres

- obniżenie poziomu białka C-reaktywnego będącego wskaźnikiem ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych

-   poprawę subiektywnej oceny natężenia stresu

Prawdopodobnie za powyższy efekt odpowiada kwas alfa-linolenowy, zaliczany do rodziny omega 3, którego w orzechach włoskich i otrzymywanym z nich oleju jest sporo, a którego spożywamy zazwyczaj za mało. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że analogiczną zależność zaobserwowano w przypadku zastosowania oleju lnianego, również zasobnego w kwas alfa linolenowy.

Żyjesz w ciągłym stresie? Jedz orzechy włoskie!

Jak widać, regularna konsumpcja orzechów niesie za sobą dość cenne z punktu widzenia współczesnych realiów konsekwencje. Warto więc by do swojej diety włączyły je przede wszystkim osoby żyjące w ciągłym stresie i mające problem z uporaniem się z jego konsekwencjami. Należy jednak pamiętać, że żaden produkt nie zastąpi zdrowego trybu życia obejmującego  zarówno sposób odżywiania, jak i kwestię aplikowania sobie obciążeń psychicznych i fizycznych. Oprócz konsumpcji orzechów warto też pracować nad asertywnością i zdolnością organizacji czasu oraz zapewnić sobie czas na relaks i odpoczynek.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.