Niby ziemniak jaki jest - każdy widzi, a jednak mało kto daje sobie sprawę z faktycznych walorów tego warzywa. Ziemniaki cieszą się w świecie fitness złą sławą, uważa się, że zawłaszcza osoby odchudzające się powinny ich unikać, w rzeczywistości jednak tego typu przekonania nie mają uzasadnienia. Jak zaraz się przekonasz, ziemniaki stanowić mogą wartościowy składnik zdrowej diety!
Ziemniaki działają alkalizująco
Nasza współczesna dieta obfituje w produkty o właściwościach kwasotwórczych, takie jak mięso, wędliny , jaja, produkty zbożowe, podpuszczkowe sery. Wysokie spożycie produktów zakwaszających obciąża naturalne mechanizmy regulujące równowagę kwasowo-zasadową doprowadzając m.in. do zaburzenia pracy niektórych enzymów i nasilonej utraty ważnych składników mineralnych wraz z moczem. Ziemniaki w przeciwieństwie do popularnych produktów zbożowych posiadają właściwości zasadotwórcze przez co korzystnie wpływają na równowagę kwasowo-zasadową organizmu co może mieć szczególne znaczenie dla osób aktywnych fizycznie.
Ziemniaki są nisko przetworzone
Zasady zdrowego żywienia mówią, iż podstawą naszej diety winny być produkty mniej przetworzone, w miarę możliwości nabywane w stanie surowym i poddawane obróbce kulinarnej w warunkach domowych tuż przed konsumpcją. Ziemniaki bez wątpienia do takich należą. W przeciwieństwie do wielu innych produktów węglowodanowych takich jak choćby pieczywo, ryż, makarony czy kasze do naszych domów trafiają w zasadzie w „stanie nienaruszonym”. Brak specjalistycznej obróbki przemysłowej pozwala zachować maksymalną ilość składników odżywczych takich jak witaminy i składniki mineralne.
Ziemniaki to znakomite źródło potasu i witaminy C
Ziemniak to nie tylko woda i skrobia, ale także inne ważne składniki. Solidny posiłek uwzględniający około pół kilograma ziemniaków pozwala pokryć 100% zalecanego dziennego spożycia witaminy C. Taka sam porcja ziemniaków dostarcza także sporej dawki potasu, pokrywającej połowę dziennego zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Odpowiednie spożycie tego składnika mineralnego ważne jest dla utrzymania odpowiedniej równowagi wodno-elektrolitowej, a badania wskazują, że może także chronić przed katabolizmem mięśniowym.
Ziemniaki sycą na długo
Badania naukowe jak i codzienne obserwacje potwierdzają, że ziemniaki posiadają właściwości sycące. Po ich zjedzeniu nie odczuwamy głodu przez dłuższy czas niż po spożyciu takiej samej ilości energii w postaci pieczywa czy ryżu. Ma to szczególne znaczenie dla osób odchudzających się, stosujących niskokaloryczne diety. Uwzględnienie ziemniaków w redukcyjnym menu ułatwia utrzymanie restrykcji kalorycznych przez co przyczyniać się może do uzyskania lepszych efektów w postaci ubytku tkanki tłuszczowej.
Ziemniaki nie są tak kaloryczne jak się powszechnie sądzi
Ziemniaki uznawane są obiegowo jako bardzo kaloryczne, a ich wysoka wartość energetyczna związana jest podobno z obecnością potężnej dawki skrobi. Tak naprawdę 100g surowych ziemniaków dostarcza zaledwie 15 – 18g węglowodanów, a więc kilkukrotnie mniej niż taka sama ilość ryżu, makaronu czy płatków owsianych. Potrawy z ziemniaków mogą oczywiście stać się wysokoenergetyczne wtedy, gdy dodajemy do nich masło, ciężkie i tłuste sosy, tłuste mięsa i im podobne.
Podsumowanie
Ziemniak jak widać potrafi zaskoczyć. Okazuje się, ze wbrew obiegowym teoriom warzywo to nie tylko nie jest niepożądanym składnikiem zdrowej diety. Ziemniaki warto jeść, bo są wartościowe, zdrowe, smaczne, sycące i… tanie!
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.