Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

5 mitów na temat wieprzowiny

5 mitów na temat wieprzowiny
Chyba nie ma mięsa cieszącego się gorszą sławą niż wieprzowina. Osoby dbające o zdrowie, przykładające dużą uwagę do diety i starające się wypracować lub utrzymać nienaganną sylwetkę w szczególności starają się unikać produktów pochodzenia wieprzowego. Czy słusznie? Cóż, okazuje się, że bardzo wiele przekonań dotyczących tego mięsa nie ma rzetelnego uzasadnienia. W niniejszym artykule obalę pięć największych mitów na temat wieprzowiny.

Wieprzowina jest bardzo tłusta

Przekonanie mówiące, iż wieprzowina składa się głównie z tłuszczu jest niezwykle powszechne. W rzeczywistości jest tylko częściowo prawdziwe. Oczywiście są elementy tuszy wieprzowej niezwykle zasobne w tłuszcz, ale są też takie, które śmiało można nazwać chudymi. W sklepach bez problemu można dostać schab czy szynkę wieprzową zawierające zaledwie około 6 – 7% tłuszczu. Tego typu produkty śmiało można uwzględnić nawet w diecie niskotłuszczowej.

Tłuszcz wieprzowy to głównie kwasy nasycone, które „zatykają” tętnice

Kolejną nieprawdziwą teorią dotyczącą wieprzowiny jest stwierdzenie, które głosi, iż zawarty w niej tłuszcz to głównie nasycone kwasy tłuszczowe, których spożywanie przyczynia się do rozwoju chorób układu krążenia. Jest to stwierdzenie podwójnie nieprawdziwe. Po pierwsze tłuszcz wieprzowy składa się w przewadze z kwasu oleinowego, czyli tego samego który jest dominującym kwasem w oliwie z oliwek i oleju rzepakowym (jest to kwas jednonienasycony). Po drugie kwasy tłuszczowe nasycone nie muszą być groźne dla układu krążenia, o ile nie są spożywane nadmiarze, a ich konsumpcji nie towarzyszy wysokie spożycie węglowodanów.

Wieprzowe białko jest bezwartościowe

Trudno powiedzieć skąd się wzięło przekonanie mówiące, iż białko zawarte w mięsie wieprzowym jest bezwartościowe czy też mniej wartościowe niż białko innych mięs. Tak naprawdę nie ma na to żadnych dowodów. Patrząc na aminogram białka mięsa drobiowego, wołowego czy wieprzowego trudno tak naprawdę wyłonić absolutnego faworyta. Czynnikiem różnicującym może być obecność tkanki łącznej. Elementy tuszy mięsnej zasobne w białka kolagenowe charakteryzują się niższą wartością odżywczą. Tyle, że obecne mogę one być nie tylko w wieprzowinie, ale także w mięsie wołowym.

Wieprzowina jest ciężkostrawna i wiele dni zalega w przewodzie pokarmowym

Teorie mówiące, iż mięso – zwłaszcza wieprzowe - jest pokarmem ciężkostrawnym i przez wiele dni zalega w przewodzie pokarmowym są w niektórych kręgach bardzo popularne. Nie mają jednak wiele wspólnego z prawda. Mięsa są bowiem pokarmem stosunkowo lekkostrawnym. Wiele oczywiście zależy od pochodzenia surowca mięsnego – im większa w nim zawartość tłuszczu i tkanki łącznej tym trawienie trwa dłużej. Podobnie też znaczenie ma sposób obróbki – mięso przypalone także trawione jest wolniej i gorzej. Generalnie jednak założenie, które mówi, że wieprzowina jest ciężkostrawna nie musi być prawdziwe o ile sięgniemy po niezbyt tłusty jej kawałek , niezbyt poprzerastany tkanką łączną i poddamy odpowiedniej obróbce termicznej.

Wieprzowina zawiera mniej witamin i składników mineralnych niż inne mięsa

Wbrew obiegowym opiniom wieprzowina wcale nie jest mięsem jałowym, pozbawionym większości witamin i składników mineralnych. Na tle innych mięs wcale nie wypada pod względem wartości odżywczej blado. Przykładowo wieprzowina zawiera o wiele więcej żelaza niż drób i więcej witaminy B1 niż drób i wołowina razem wzięte. Dodatkowo obfituje także w inne witaminy z grupy B dostarczając także pewnych ilości cynku.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.