Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Platany – warzywne banany

Platany nazywane również plantanami lub bananami warzywnymi to warzywo przypominające, na pierwszy rzut oka, banany. W Polsce nie jest ono popularne. Postanowiłam napisać o nich kilka słów, bowiem pojawiły się w ostatnim miesiącu w jednej z sieci znanych marketów.

Platany a banany

Platany i banany to z punktu widzenia botanicznego ta sama rodzina. Platany są jednak nieco większe i mają intensywną zieloną barwę. Platany to warzywo, w przeciwieństwie do bananów, które należą do owoców. Najczęściej spożywa się je po obróbce cieplnej. Smażone, pieczone lub gotowane.

Platan może być w zasadzie traktowany zarówno jako warzywo, jak i owoc. W zależności od tego, w jakiej formie aktualnie się znajduje.

Platan w zależności od tego, jak bardzo jest dojrzały, może być zielony, żółty lub „czarny”:

  • Platan zielony - jest zupełnie niesłodki, przypomina nieco ziemniaka, gdyż zawiera dużo skrobi. W tej formie nadaje się do robienia placków, czipsów, krakersów. Po pewnym czasie, zależnie od temperatury i wilgotności powietrza, zielony platan zaczyna żółknąć, a następnie czernieć.
  • Platan żółty - zawiera mniej skrobi i więcej cukrów prostych niż platan zielony. W tej formie świetnie sprawdzi się jako dodatek do słodkich naleśników czy ciast.
  • Platan czarny - jest bardzo słodki i bardzo miękki. Jego czarna barwa, nie oznacza, że jest zepsuty. W tej formie platan najlepiej sprawdzi się do przygotowania deserów, słodkich kremów, czy lodów.

Platany dostarczają witaminy C, A, B6 oraz magnezu i potasu.

Jak można przygotować platany?

Platany najczęściej smaży się w głębokim tłuszczu. Można je przyrządzić na oleju kokosowym.

Możemy przygotować cynamonowe platany panierowane w tapioce lub mące kokosowej, smażone na oleju kokosowy. W tym celu platana, najlepiej żółtego lub powoli czerniejącego, obieramy ze skóry (jest to nieco trudniejsze niż w przypadku bananów) i kroimy na 0,5cm plastry. Następnie obtaczamy w mące i smażymy. Po przełożeniu na talerz posypujemy cynamonem.

Z platanów można przygotować również chipsy lub frytki. Do przygotowania chipsów najlepiej użyć zielonych platanów. Pokroić na cieńsze plasterki, smażyć na oleju kokosowym do uzyskania złocistej barwy. Gotowe posypać solą.

Platany mogą stanowić również bazę do przygotowania masy na gofry czy placuszki. Do takich przepisów sprawdzą się platany zielone lub żółte.

Dojrzałe, czarne platany można również usmażyć na oleju kokosowym ze świeżo wyciskanym sokiem z pomarańczy. W takiej postaci są słodkie i przypominają w smaku banany. Podczas gdy zielone zbliżone są bardziej do smaku ziemniaków.

Co istotne, platany mogą być spożywane przez osoby będące na protokole autoimmunologicznym.

Podsumowanie

Zachęcam do eksperymentów z tym rzadko jeszcze u nas spotykanym owoco-warzywem.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.