Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Płatki jaglane – wartościowy składnik diety

Płatki jaglane – wartościowy składnik diety
Płatki owsiane cieszą bardzo dużą popularnością wśród osób aktywnych fizycznie i wszystkich chcących się zdrowo odżywiać. Owsianka uznawana jest powszechnie za „idealne śniadanie”. Okazuje się, że istnieją także inne, równie cenne płatki, które warto włączyć do diety. Mowa o płatkach jaglanych, o których ciągle pisze i mówi się niewiele, a które posiadają szereg ciekawych właściwości. O jakich walorach mowa?

Doskonałe źródło węglowodanów

Węglowodany stanowią ważny element diety, zwłaszcza w przypadku osób aktywnych fizycznie. Odpowiedni dobór produktów węglowodanowych ma duże znaczenie dla odpowiedniego funkcjonowania gospodarki energetycznej organizmu. Płatki jaglane są źródłem skrobi, czyli „węgli” złożonych, które występują w nich w towarzystwie obniżającego poposiłkową glikemię błonnika (mowa o płatkach pełnoziarnistych). Dodatkowo płatki jaglane zawierają też substancje takie jak magnez, chrom i witamina B1, które biorą udział w przemianach węglowodanów i poprawiają wrażliwość insulinową.

Zasadotwórcza jaglanka

Problem z produktami zbożowymi jest taki, że podobnie jak mięso, jaja i ryby działają kwasotwórczo. Wysoka konsumpcja tego typu produktów negatywnie wpływać może na równowagę kwasowo-zasadową. do nasilonego ubytku ważnych składników mineralnych takich jak wapń, magnez, potas. Prowadzi to do nasilonego wydalania pierwiastków takich jak wapń, magnez i potas oraz potencjalnego wzrostu aktywności enzymów katabolicznych. Problem ten dotyczy także płatków owsianych. Płatki jaglane tymczasem wykazują lekko zasadotwórcze właściwości! Połączenie jogurtu naturalnego, solidnej porcji świeżych owoców i płatków jaglanych pozwala stworzyć „odkwaszający” i wartościowy posiłek.

Płatki jaglane są przyjazne dla przewodu pokarmowego

Płatki jaglane, podobnie jak kasza jaglana są zazwyczaj dobrze tolerowane nawet przez osoby, którym trawienie innych zbóż przysparza problemów (takich jak wzdęcia, gazy, biegunki). Co ciekawe, często jest to jedno z najlepiej tolerowanych zbóż (oprócz ryżu), w przypadku zespołu jelita drażliwego. Warto jednak zwrócić uwagę, iż istnieją różne rodzaje płatków jaglanych (oczyszczone i pełnoziarniste), które różnią się zawartością błonnika i niektórych składników odżywczych. Bardziej wartościowe są płatki pełnoziarniste, ale w przypadku problemów jelitowych takich jak wzdęcia, gazy, biegunki bezpieczniej będzie sięgnąć po płatki oczyszczone.

Nie zawierają glutenu

Proso jest zbożem bezglutenowym. Otrzymane z niego płatki jaglane także glutenu zawierać nie powinny, (ale dla pewności warto wybierać te wersje, które opatrzone są znaczkiem przekreślonego kłosa, inne mogą być glutenem zanieczyszczone). Brak obecności glutenu sprawia, że płatki jaglane mogą być spożywane przez osoby, które z powodu celiakii, chorób autoimmunologicznych czy też nadwrażliwości na gluten niezwiązanej z celiakią - nie mogą spożywać produktów zawierających ten składnik. Aspekt ten ma znaczenie również dla osób, które „wierzą” w moc modnej aktualnie diety bezglutenowej.

Znakomite źródło witamin z grupy B i składników mineralnych

Płatki jaglane stanowią bardzo dobre źródło witamin z grupy B. Dostarczają sporej ilości kwasu foliowego, tiaminy, pirydoksyny, oraz niacyny. Dodatkowo zwierają także pakiet cennych dla naszego zdrowia składników mineralnych, takich jak: magnez (ponad 100 mg w 100 g produktu surowego) i cynk (3- 3,5 mg w 100 g surowych płatków). Płatki jaglane są też dobrym źródłem żelaza, miedzi, manganu, chromu i krzemu, który korzystnie wpływa na stan włosów, paznokci i stawów!

Podsumowanie

Płatki jaglane stanowić mogą wartościowy element zdrowej diety. Są proste w przygotowaniu, smaczne, a także zasobne w składniki odżywcze takie jak węglowodany złożone, witaminy, z grupy B, ważne pierwiastki. Płatki jaglane są też produktem bezglutenowym i dobrze tolerowanym pokarmowo co także jest duża zaletą.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.