Kasza gryczana z pewnością nie należy do najbardziej lubianych produktów skrobiowych i ma stosunkowo niewielu entuzjastów, nawet wśród osób prowadzących zdrowy tryb życia, a szkoda. Kasza gryczana posiada szereg walorów, które sprawiają, że warto włączyć ją do diety, zwłaszcza że dania przygotowane z jej udziałem mogą być naprawdę smaczne. Warto więc przełamać niechęć wyniesioną jeszcze z dzieciństwa i zafundować sobie choć okazjonalny eksperyment kulinarny. Istnieje przynajmniej pięć dobrych powodów by kaszę gryczaną uczynić stałym elementem jadłospisu.
Znakomite źródło magnezu
Kasza gryczana wyróżnia się na tle innych produktów żywnościowych wybitnie wysoką zawartością magnezu. W stanie surowym dostarcza ponad 210 mg tego pierwiastka na 100 g, co pozwala zaspokoić połowę dziennego zapotrzebowania. Pod tym względem jest dwukrotnie lepsza od brązowego ryżu i niemal czterokrotnie – od razowego pieczywa. Włączając kaszę gryczaną do diety zaspokojenie dziennego zapotrzebowania na magnez to błahostka.
Brak glutenu
Gluten jest dość kontrowersyjnym i zarazem wszechobecnym składnikiem diety. Istnieją przesłanki ku temu by uważać, że wykluczyć go z diety powinny nie tylko osoby na niego uczulone i chore na celiakię, ale także wszyscy borykający się z chorobami autoimmunologicznymi. Koncepcja diety paleolitycznej sugeruje całkowite wykluczenie glutenu z diety nawet osób zdrowych wskazując, że składnik ten również w takich wypadkach może doprowadzać do zaburzenia przepuszczalności jelitowej. Brak glutenu w kaszy gryczanej jest więc potencjalną zaletą, którą można wziąć pod uwagę.
Wysoka zawartość dobrego jakościowo białka
Kasza gryczana na tle innych produktów skrobiowych wyróżnia się stosunkowo wysoką zawartością białka o całkiem przyzwoitym profilu aminokwasowym (jak na białka roślinne). Zawartość protein jest tutaj około dwukrotnie wyższa niż w razowym pieczywie i brązowym ryżu, kasza gryczana przewyższa pod tym względem również makarony i płatki owsiane. Profil aminokwasowy białka gryki jest lepszy niż produktów zbożowych i ziemniaków, przewyższa także pod tym względem znaczną część warzyw strączkowych.
Dobre źródło witamin z grupy B
Kasza gryczana dostarcza sporą dawkę witamin z grupy B, zwłaszcza tiaminy i pirydoksyny (odpowiednio około 0,5 – 0,6 mg i 0,6 – 0,7 mg na 100 g, co w obu przypadkach stanowi niemal połowę dziennego zapotrzebowania). Tiamina jest niezbędna dla prawidłowego przebiegu wielu procesów komórkowych związanych z produkcją energii oraz metabolizmem węglowodanów. Pirydoksyna uczestniczy w metabolizmie aminokwasów, uwalnianiu neuroprzekaźników oraz niektórych hormonów. Zapotrzebowanie na obie witaminy może być wyższe w przypadku osób obciążonych dużym wysiłkiem fizycznym.
Znakomicie syci
Kasza gryczana jest produktem niezwykle sycącym, przewyższa pod tym względem choćby tak popularny ryż. Produkt ten nadaje się znakomicie jako składnik diety odchudzającej. Dostarcza także sporej dawki błonnika, który spowalnia opróżnianie żołądka i pozytywnie wpływa na mikroflorę jelitową, a także zmniejsza poposiłkową glikemię. Właściwości sycące kaszy są szczególnie odczuwalne wtedy gdy połączymy ją z produktami białkowymi takimi jak mięso czy ryby.
Podsumowanie
Kasza gryczana stanowić może cenne uzupełnienie diety nie tylko w węglowodany złożone, ale także witaminy z grupy B, magnez, białko o całkiem przyzwoitej jakości oraz włókno pokarmowe (błonnik). Do dodatkowych zalet kaszy gryczanej zaliczyć należy brak glutenu oraz silne właściwości sycące.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.