Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Płatki śniadaniowe – czy to na pewno dobry wybór?

Płatki śniadaniowe – czy to na pewno dobry wybór?
Płatki śniadaniowe to jedno z najpopularniejszych śniadań na całym świecie. Są smaczne, zróżnicowane i przede wszystkim nie trzeba ich długo przyrządzać, co o poranku może być kluczowe dla wielu osób. Rano się spieszymy, więc opcja szybkiego śniadania jest bardzo wygodna, ale czy najlepsza?

Czy płatki śniadaniowe są zdrowe?

Większość osób z pewnością odpowie, że tak. Mamy różne zboża, które są zdrowe i cenne w diecie, a ponadto płatki zwykle je się z mlekiem, napojem roślinnym lub jogurtem. Wszystko wskazuje na to, że to rzeczywiście pożywny posiłek.

Gdzie zatem jest haczyk?

Niestety, ale wiele tego typu produktów tylko ładnie wygląda i ma piękne opakowania z nadrukowanymi sloganami reklamowymi. W rzeczywistości ich skład pozostawia wiele do życzenia. Są naładowane cukrem, mają mnóstwo dodatków, które podwyższają ich smakowitość, ale także kaloryczność.

Przyglądając się składnikom i tabelom wartości odżywczych, możesz podjąć świadomą decyzję i wybrać produkt, który nie tylko będzie smakować, ale także nie zagrozi Twojemu zdrowiu i sylwetce.

Na co zwracać uwagę?

Wiele płatków śniadaniowych zawiera duże ilości cukru. Żeby uniknąć takich produktów, to najlepiej jest unikać gotowych mieszanek. Z łatwością zrobisz je samodzielnie. Kup paczkę płatków owsianych (albo jaglanych, żytnich — takie, jakie lubisz), płatków kukurydzianych (lub innych chrupiących tego typu) i różne dodatki np. nasiona chia, siemię lniane, suszone daktyle, wiórki lub płatki kokosowe, orzechy i świeże owoce. Z takim zapasem codziennie możesz mieć inny zestaw śniadaniowy i realny wpływ na jego wartości odżywcze.

Dlaczego w płatkach jest tyle cukru?

Pewnie się zastanawiasz, dlaczego producenci, wiedząc, że cukier jest niezdrowy, wciąż go dodają do swoich produktów? Zwiększa on po prostu smakowitość!

Poza tym tego typu płatki zwykle są kierowane do najmłodszych — są słodkie i smaczne a dzieci chętnie (ku uldze niektórych rodziców) je jedzą. Niestety mogą być tego niezbyt przyjemne konsekwencje, ponieważ drastycznie wzrasta ryzyko nadwagi i otyłości czy problemów z zębami.

Nie daj się zatem zwieść pozorom, nie wierz w ciemno w slogany na kolorowym opakowaniu. Zawsze czytaj etykiety i wybieraj dla siebie i swoich dzieci produkty o lepszym składzie, najlepiej te bez dodatku cukru.

Owoce i zboża — to może być pułapka

Kiedy widzisz płatki, które na pierwszy rzut oka składają się ze zbóż i owoców, to możesz pomyśleć, że masz do czynienia z pożywnym i zdrowym produktem. Może się jednak okazać, że jest ich niewiele, a większość stanowią inne, mniej korzystne dodatki.

A co z owocami?

Przecież owoce są zdrowe... Tak, ale pod warunkiem, że dodasz świeże. To, co widzisz w płatkach śniadaniowych, może się okazać sztucznym wytworem z syropu kukurydzianego, sztucznych barwników i aromatów.

Które płatki śniadaniowe są najlepsze?

Jeśli bardzo lubisz takie śniadanie, wówczas dobrym pomysłem, jest przeanalizowanie składu wybranych mieszanek i wybraniu tych, które mają jasny skład bez dodatku cukru.

Nie da się ukryć, że najzdrowszą opcją są zwykłe płatki np. owsiane, jednak niektórym mogą się one wydawać nudne. Nie zniechęcaj się jednak i podejdź do tematu kreatywnie. Do tych "nudnych" płatków dodaj świeże owoce, orzechy, pestki, łyżkę masła orzechowego, 1-2 sztuki suszonych daktyli lub moreli, a zobaczysz, jak wiele różnych kompozycji możesz stworzyć.

Jest też dobra wiadomość — producenci z branży FIT, coraz częściej oferują płatki i granole bez dodatku cukru i to one są najlepsze z gotowych kompozycji.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.