50% RABATU NA PLANY Z KODEM: NOWYROK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Skuteczne strategie powrotu do właściwej wagi

Skuteczne strategie powrotu do właściwej wagi
Osiągnięcie swojej wymarzonej, zdrowej wagi, może być dla wielu osób długą przeprawą. Utrzymanie diety i regularnej aktywności wymaga pewnego rodzaju poświęcenia, ale przede wszystkim nauki jak to robić, żeby stało się codziennością. Każdemu jednak zdarzają się potknięcia, okresy kiedy utrzymanie zdrowych zasad staje się trudne np. okres świąteczny, albo wakacyjny, czy choćby większy stres.

Nigdy nie jest za późno

Dla niektórych oznacza to odzyskanie utraconych wcześniej kilogramów i żal do siebie, że „wszystko stracone”. A to nie jest prawda. Nigdy nie jest za późno, żeby znowu wrócić do zdrowego trybu życia.

Oto kilka podpowiedzi, jak wrócić do właściwej wagi po okresie, kiedy sobie trochę bardziej pofolgowałeś.

Nie bądź dla siebie zbyt surowy

Przede wszystkim nie przejmuj się drobiazgami. Biczowanie się za drobne odstępstwa od planu żywieniowego lub pominięcie jednego, lub dwóch treningów nie jest pomocne. Jeśli przesadzasz, spróbuj być dla siebie miły i wspierający. Co powiedziałbyś dobrej przyjaciółce, gdyby odeszła od swojej diety i planu ćwiczeń? Prawdopodobnie udzieliłbyś jej wsparcia i zachęcił do spokojnego powrotu do treningów. Spróbuj być przyjacielem dla siebie.

Zastanów się nad przyczyną

Usiądź, weź kilka głębokich wdechów i jak już się uspokoisz, to spróbuj przeanalizować swoją sytuację i znajdź przyczynę. Odtwarzanie wydarzeń i okoliczności, które sprawiły, że zboczyłeś z trasy, mogą pomóc w zapobieganiu ponownemu wystąpieniu takiego scenariusza. Możesz nawet zapisywać szczegóły w notatniku. Będziesz zaskoczony tym, jak drobne rzeczy mogą wpływać na to, co robisz.

Niektórzy uważają, że przydatne jest zapisywanie i mapowanie szczegółów i wydarzeń, które doprowadziły do ​​przejadania się. Wiedza to potęga, a im bardziej jesteś świadomy swoich wzorców i pułapek, tym lepiej możesz planować i przygotowywać się na sukces w przyszłej utracie wagi.

Zacznij ponownie monitorować wszystko, co jesz

Wiele osób czuje się zawstydzonych i niekomfortowo, śledząc spożycie pokarmów w dni, w których zboczyły z trasy. Czują się tak, jakby wszystko przepadło, a taki sposób myślenia to prosta droga do zablokowania racjonalnego myślenia. Tak łatwo jest zostać przecież w swoim przekonaniu, że już nic nie da się zrobić i nie warto się starać. I tak ciężko jest spojrzeć sobie samemu prosto w oczy i przyznać, że było, a może i nadal jest źle. Tylko że to nic złego przyznać się do błędu i próbować go naprawić.

Spróbuj odłożyć ego na bok i podejść do śledzenia kalorii z neutralnego punktu widzenia. Czego możesz się nauczyć z tej sytuacji, jak wrócić na właściwe tory z dietą i ćwiczeniami? Możesz nawet stwierdzić, że szkody nie są tak duże, jak sobie wyobrażałeś. Nawet jeśli przesadzisz, pamiętaj, że to, co jesz dzień po dniu, naprawdę ma znaczenie dla długoterminowego zarządzania wagą.

Wsparcie jest kluczowe

Jeśli chodzi o zarządzanie wagą, wiele osób czuje dumę z tego, że robi to w pojedynkę. Jednak badania pokazują, że społeczne i emocjonalne wsparcie ze strony innych może ułatwić zgubienie kilogramów i utrzymać ten stan. Niektórzy członkowie rodziny i przyjaciele mogą w odpowiednim momencie przypominać o Twoich osobistych postępach, ukazując niewielki poślizg lub przesadę w perspektywie.

Nie czujesz wsparcia ze strony przyjaciół i rodziny? Innym wygodnym sposobem na zdobycie wsparcia jest dołączenie do jakiejś grupy w Internecie. Jeśli chcesz, możesz nawet pozostać anonimowym, co może Ci dać większe poczucie komfortu. A kto wie, może za jakiś czas stwierdzisz, że chcesz kogoś poznać lepiej i nawiążesz nowe przyjaźnie?

Podsumowanie

Każdemu może się zdarzyć potknięcie. Najważniejsze jest to, by wrócić na własne tory, co nie zawsze jest proste. Mając jednak plan działania i kilka dodatkowych strategii jesteś w stanie to zrobić. Zacznij od wybaczenia samemu sobie, chwili oddechu i uspokojenia myśli. Następnie przeanalizuj swoją sytuację, co wpłynęło na Twoje decyzje i spróbuj wrócić do diety i treningów, jakie stosowałeś przed potknięciem. Zadbaj o to, by mieć wsparcie wśród bliskich i/lub znajomych i przede wszystkim nie myśl, że wszystko przepadło.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.