Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Sumak garbarski – silny przeciwutleniacz

Sumak garbarski, występujący pod nazwą sumak syryjski, jest mało znaną przyprawą nadającą posiłkom wyrazistego smaku, a przy okazji posiadającym wyjątkowe właściwości antyoksydacyjne, klasyfikujące go w czołówce pod tym względem.

Charakterystyka

Jest on gatunkiem krzewu z rodziny nanerczowatych i znany jest w krajach okolic Morza Śródziemnego. Szczególnie w Turcji, Syrii i Libanie. Jako przyprawę wykorzystuje się wysuszone i zmielone owoce drzewa sumaka.

Przyprawa ta stosowana jest najczęściej do tłustych dań mięsnych. W szczególności do baraniny, jagnięciny, dipów, a nawet jako panierkę do mięs. Najczęściej jednak dodawany jest on do popularnego w arabskiej kuchni mięsa kebabowego.

Co ciekawe, sumak stosowany był już przez starożytnych Rzymian, zanim odkryli oni cytryny. Wynika to z tego, że roślina ta posiada kwaskowaty i cierpki smak. Dlatego też można z powodzeniem stosować ją jako zamiennik octu, cytryn czy tamaryndowca.

Z uwagi na swoje właściwości powinien on być przechowywany w szczelnie zamkniętym pojemniku, bez dostępu światła.

Jak sama nazwa wskazuje, roślina ta wykorzystywana jest również w garbarstwie i farbiarstwie, z uwagi na swoje właściwości barwiące i obecność sporej ilości garbników.

Najsilniejsze źródło antyoksydantów

Jak stwierdzili Tureccy naukowcy, sumak garbarski ma wyjątkowe właściwości przeciwutleniające, stawiając go pod tym względem w czołówce wśród owoców i warzyw. Roślina ta według skali zdolności pochłaniania wolnych rodników tlenowych (ORAC) klasyfikowana jest na samym szczycie, wyprzedzając goździki, sorgo, oregano czy rozmaryn. 100 g sumaka syryjskiego ma wartość aż 312 400 mikromoli ORAC (równoważników troloksu, pochodnej witaminy E).

Należy mieć świadomość tego, że produkty posiadające silne właściwości przeciwutleniające łatwo mogą je tracić w wyniku dostępu tlenu, światła czy obróbki termicznej. Dlatego też, aby je zachować w jak najwyższym stopniu, warto tę przyprawę dodawać pod koniec przygotowywania posiłku.

Poprawa trawienia

Sumak garbarski nie bez powodu dodawany jest w kuchni tureckiej do tłustych mięs. Roślina ta ma bowiem właściwości poprawiające funkcjonowanie układu trawiennego, co ułatwia trawienie tłustych dań mięsnych popularnych w tamtych rejonach. Właściwości te wynikają w obecności dużej ilości garbników – do 21%. Popularny jest również wywar z liści i nasion sumaka. Poprawia on trawienie, działa przeciwzapalanie i przeciwbakteryjnie na bóle żołądka oraz niweluje biegunki. Uwagę powinny zwrócić na niego osoby borykające się z problemami wzdęć i gazów po zjedzeniu posiłków. Właściwości antybakteryjne potwierdzili naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Teheranie, dowodząc silne antybakteryjne działanie sumaka nawet na salmonellę. Określili oni, iż woda z dodatkiem przyprawy sumaka idealnie nadaje się do mycia warzyw i owoców.

Podsumowanie

Sumak garbarski jest przyprawą mało znaną, jednak o dość ciekawych właściwościach, nie tylko smakowych, ale przede wszystkim zdrowotnych, co w przełożeniu na dość niską cenę klasyfikuje go w czołówce roślin wartych stosowania. Szczególnie wśród osób z problemami trawiennymi, zakażeniami bakteryjnymi czy problemami zapalnymi organizmu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.