Trudno Ci sobie wyobrazić codzienny jadłospis bez kanapek? Nie ma w tym nic dziwnego, bo kanapki mają bardzo wiele zalet – są pożywne, łatwe do zrobienia, wszędzie można je ze sobą zabrać i w razie ochoty po prostu zjeść. Jednak, aby codzienne przygotowywane kanapki nie były
typowym fast food’em ubogim w składniki odżywcze, warto zastanowić się zarówno nad wyborem pieczywa jak i samego „obkładu”. Poniżej przedstawiam kilka propozycji wartościowych dodatków do kanapek, którymi urozmaicisz swoje drugie śniadanie czy kolację.
Przepis na pastę z makreli
Stanowi alternatywę dla dostępnych w sklepach wysoko przetworzonych past rybnych,które przede wszystkim w składzie posiadają wątpliwej jakości tłuszcz – ryby natomiast zawierają w ilościach minimalnych.
Do przygotowania z pasty z makreli potrzebne będzie Ci:
60 g mięsa z makreli pozbawionego ości (taką ilość otrzymasz po obraniu mniej więcej połowy makreli),
1 jajko ugotowane na pół miękko (około 8 minut),
50 g serka twarogowego ziarnistego (mniej więcej 3 łyżki),
szczypiorek oraz pieprz i sól.
Można także dodać łyżeczkę musztardy.
Cała trudność polega na połączeniu wszystkich składników (z wyjątkiem szczypiorku, który dodasz na koniec) i otrzymaniu jednolitej pasty. Najszybciej taki efekt uzyskasz wykorzystując mikser, możesz także rozgnieść wszystkie składniki widelcem. Obowiązkowym dodatkiem do tak przygotowanej pasty są warzywa, nigdy o nich nie zapominaj! Może to być ogórek kiszony i liść sałaty albo każde inne warzywo, które lubisz.
Pasta przygotowana zgodnie z powyższym przepisem, w połączeniu z dwiema kromkami pieczywa żytniego razowego, posiada następujące wartości odżywcze:
Białko
Tłuszcze
Węglowodany
Energia
28 g
18 g
33 g
390 kcal
Przepis na pastę z tuńczyka i pastę z wędzonego łososia
Przepisy na pastę z tuńczyka i z wędzonego łososia są analogiczne do tego na pastę z makreli, z tym, że zamiast makreli używamy odpowiednio tuńczyka z wody w ilości 60 g (około pół puszki) oraz wędzonego łososia.
Rozkład wartości odżywczych w przypadku pasty z tuńczyka i 2 kromek pieczywa żytniego razowego wygląda następująco:
Białko
Tłuszcze
Węglowodany
Energia
28 g
9,2 g
33 g
316 kcal
Natomiast w przypadku pasty z wędzonym łososiem:
Białko
Tłuszcze
Węglowodany
Energia
29 g
13,5 g
33 g
355 kcal
Przepis na pikantną pastę z awokado
W ramach urozmaicenia od ryb, można zaserwować pastę z awokado, która także doskonale komponuje się z razowym pieczywem, a jednocześnie wnosi „powiew świeżości” do naszego jadłospisu.
Do przygotowania pasty z awokado potrzebne będą Ci:
30 g awokado (1/4 sztuki),
100 g serka twarogowego ziarnistego,
pół pomidora,
a także pieprz i sól.
Wszystkie składniki należy zmieszać i połączyć ze sobą w celu uzyskania jednolitej konsystencji. Tak przygotowana pasta nadaję się do spożywania z pieczywem, jako dodatek do jaj czy mięs.
W połączeniu z dwiema kromkami pieczywa żytniego razowego, wartości odżywcze przedstawiają się w następujący sposób:
Białko
Tłuszcze
Węglowodany
Energia
17 g
11 g
39 g
297 kcal
Podsumowanie
Kanapki nie muszą być banalnym posiłkiem, pozbawionym wartości odżywczych. Przy odrobinie dobrej woli i nawet minimalnych umiejętnościach kulinarnych możesz stworzyć bogate w składniki odżywcze jedzenie, na które znajdzie się miejsce w zdrowym i zbilansowanym jadłospisie.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.