Grunt to dobra organizacja
Jak nie masz czasu na przygotowywanie posiłków na bieżąco – zrób to wcześniej. Przykładowo: zmieszaj w misce płatki owsiane, orzechy włoskie i suszone owoce i zalej na wieczór przegotowaną wodą. Rano dodaj tylko banana i jogurt lub serek ziarnisty - jeśli chcesz przyjąć więcej białka – i oto masz szybkie i wartościowe śniadanie, dostarczające dobrych węglowodanów, solidnej dawki błonnika, zdrowych tłuszczów, pełnowartościowych protein, witamin, składników mineralnych (w tym solidnej dawki magnezu i potasu) oraz związków fenolowych o działaniu antyoksydacyjnym.
Szukaj przepisów na szybkie i wartościowe posiłki
Przygotowując obiad lub kolacje, wrzucić możesz do garnka do gotowania na parze kilka filetowanych kawałków łososia lub kurczaka i mieszankę warzyw – jeśli szkoda Ci czasu na ich krojenie i mycie, kup mrożone. Przygotowanie takiej potrawy przy odrobinie wprawy zajmie 20 – 30 minut. Na talerzu danie możesz polać oliwą i zjeść przegryzając tostem z razowego pieczywa i popijając sokiem wielowarzywnym. Jeśli dysponujesz większą ilością czasu – ugotuj ryż, kaszę lub makaron. Wcale złym rozwiązaniem nie będą także ziemniaki.
Gdy jesz w restauracji zapytaj o dania dietetyczne
Jeżeli natomiast danego dnia masz na tyle napięty harmonogram, że nie jesteś w stanie przygotować solidnego posiłku, to od czasu do czasu możesz zjeść w restauracji lub gotowe danie zamówić do domu. Wcześniej uważnie jednak zlustruj oferty punktów gastronomicznych. Przy odrobinie szczęścia trafić możesz na ofertę typu „fit”, gdzie zamiast schabowego z frytkami i sałatką z sosem majonezowym, otrzymasz pieczoną wołowinę z brązowym ryżem i bukietem surówek albo grillowanego kurczaka. Moda na zdrowy tryb życia sprawiła, że coraz więcej restauracji wprowadza takie potrawy do swojego menu. Mimo wszystko jednak zachowaj ostrożność i bazuj na daniach przygotowywanych w domu.
Wprowadź zdrowe i wartościowe przekąski
Pomiędzy głównymi posiłkami jedz świeże owoce, orzechy, migdały, mobilny nabiał (jogurt naturalny, kefir, serek ziarnisty), możesz także zainwestować w gotowe sałatki, które pojawiły się niedawno w sieciowych supermarketach. Dobrym rozwiązaniem będą także kanapki. Gdy gotujesz mięso lub rybę na obiad czy kolację, wstaw trochę więcej i użyj jako „obkładu” do razowego pieczywa. Wystarczy dodać liść sałaty, ogórka lub paprykę i oto mamy zdrową i wysokowartościową kanapkę. Ciekawą opcję stanowią także koktajle. Jogurt lub kefir naturalny, solidna porcja uprzednio umytych owoców (takich jak jagody, maliny, banany, nektarynki) to połączenie wartościowego posiłku i deseru 2 w 1. Opcji jest wiele – użyj wyobraźni.
Możliwości przygotowania szybkich i mało absorbujących posiłków jest wiele, podobnie jak wiele jest sposobności, by wprowadzić w życie aktywność fizyczną. Warto pamiętać, że nie ma konieczności dopasowywania się do popularnych wzorców, zakładających spędzanie wielu godzin na siłowni czy zjadanie niezliczonej ilości posiłków w ciągu dnia. Do celu zmierzać można mniejszymi krokami, unikając jednocześnie deprymujących potknięć i bolesnych upadków.