Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Dietetyczna, odżywcza pizza dostępna w supermarketach?

Dietetyczna, odżywcza pizza dostępna w supermarketach?
Pizza chyba nikomu nie kojarzy się ze zdrowym, a już zwłaszcza – z dietetycznym daniem. Jeden jej kawałek dostarcza przeciętnie od 300 nawet do 600kcal, a cała duża pizza może zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne ciężko trenującego sportowca! Co więcej takie danie, oprócz tego że zawiera potężne dawki białej mąki i soli, to dostarcza nieraz także sporej ilości sztucznych dodatków smakowych i cukru. Być może jednak niedługo osoby mające słabość do pizzy, będą mogły z czystym sumieniem włączyć ją do swojego menu!

Mrożona pizza opracowana przez dietetyka

Trzy miesiące temu w brytyjskich marketach pojawiła się mrożona pizza, której receptura została opracowana przez szkockiego dietetyka Mike’a Lean’a z Glasgow University. Co wyjątkowego jest w wymyślonym przez niego daniu? W przeciwieństwie do konwencjonalnych odpowiedników prozdrowotna, dietetyczna pizza charakteryzuje się mniejszą zawartością soli, kwasów nasyconych, a także tym, że przeciętna sugerowana porcja do spożycia pokrywa 30% dziennego zapotrzebowania dorosłej osoby na większość składników mineralnych i witamin. Wysoką koncentrację mikroskładników udało się osiągnąć dzięki sporej porcji warzyw i dodatkowi wodorostów zasobnych m.in. w jod.

Być może ten lub podobne mu produkty pojawią się również w innych krajach europejskich, takich jak choćby Polska. Biorąc pod uwagę zainteresowanie jakim cieszy się dietetyczna, zbilansowana pizza wśród Brytyjczyków, a także uwzględniając współczesne trendy i zainteresowanie wśród populacji zachodnich zdrowotnością pokarmów z jednej i poszukiwaniem gotowych i szybkich rozwiązań z drugiej strony, zakładać należy że również i u nas produkt mógłby okazać się hitem. Pozostaje czekać tylko, jak ktoś wpadnie na podobny pomysł.

Osobom, które zastanawiają się jak smakuje dietetyczna pizza wspomnę, że podczas degustacji Festiwalu Nauki w Glasgow przeprowadzonej z udziałem zarówno dorosłych jak i dzieci 80% uczestników zadeklarowało, że danie smakuje co najmniej równie dobrze, lub nawet lepiej niż zwykła pizza. Wynik ten jasno wskazuje na to, iż można zaprojektować danie typu fast-food dostępne w marketach w formie gotowej do spożycia po podgrzaniu, które jest zarazem zdrowe jak i smaczne.

Podsumowanie

Od pewnego czasu zauważyć można dość optymistyczny trend polegający na tym, że dla popularnych i lubianych przez nas, a zarazem niezbyt zdrowych i niskowartościowych dań i produktów spożywczych, zaczynają pojawiać się lepszej jakości odpowiedniki. Przy czym trend ten nie polega już tylko na bezsensownym „odtłuszczaniu” żywności, czy zastępowaniu cukru stołowego – słodzikami czy fruktozą, ale uwzględnia bardziej przemyślane zabiegi. 

Źródła: • http://www.heraldscotland.com • http://www.guardian.co.uk/

W artykule mówimy o: Dietetyka i zdrowe odżywianie Odchudzanie Ladies