Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dietetyczna, odżywcza pizza dostępna w supermarketach?

Pizza chyba nikomu nie kojarzy się ze zdrowym, a już zwłaszcza – z dietetycznym daniem. Jeden jej kawałek dostarcza przeciętnie od 300 nawet do 600kcal, a cała duża pizza może zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne ciężko trenującego sportowca! Co więcej takie danie, oprócz tego że zawiera potężne dawki białej mąki i soli, to dostarcza nieraz także sporej ilości sztucznych dodatków smakowych i cukru. Być może jednak niedługo osoby mające słabość do pizzy, będą mogły z czystym sumieniem włączyć ją do swojego menu!

Mrożona pizza opracowana przez dietetyka

Trzy miesiące temu w brytyjskich marketach pojawiła się mrożona pizza, której receptura została opracowana przez szkockiego dietetyka Mike’a Lean’a z Glasgow University. Co wyjątkowego jest w wymyślonym przez niego daniu? W przeciwieństwie do konwencjonalnych odpowiedników prozdrowotna, dietetyczna pizza charakteryzuje się mniejszą zawartością soli, kwasów nasyconych, a także tym, że przeciętna sugerowana porcja do spożycia pokrywa 30% dziennego zapotrzebowania dorosłej osoby na większość składników mineralnych i witamin. Wysoką koncentrację mikroskładników udało się osiągnąć dzięki sporej porcji warzyw i dodatkowi wodorostów zasobnych m.in. w jod.

Być może ten lub podobne mu produkty pojawią się również w innych krajach europejskich, takich jak choćby Polska. Biorąc pod uwagę zainteresowanie jakim cieszy się dietetyczna, zbilansowana pizza wśród Brytyjczyków, a także uwzględniając współczesne trendy i zainteresowanie wśród populacji zachodnich zdrowotnością pokarmów z jednej i poszukiwaniem gotowych i szybkich rozwiązań z drugiej strony, zakładać należy że również i u nas produkt mógłby okazać się hitem. Pozostaje czekać tylko, jak ktoś wpadnie na podobny pomysł.

Osobom, które zastanawiają się jak smakuje dietetyczna pizza wspomnę, że podczas degustacji Festiwalu Nauki w Glasgow przeprowadzonej z udziałem zarówno dorosłych jak i dzieci 80% uczestników zadeklarowało, że danie smakuje co najmniej równie dobrze, lub nawet lepiej niż zwykła pizza. Wynik ten jasno wskazuje na to, iż można zaprojektować danie typu fast-food dostępne w marketach w formie gotowej do spożycia po podgrzaniu, które jest zarazem zdrowe jak i smaczne.

Podsumowanie

Od pewnego czasu zauważyć można dość optymistyczny trend polegający na tym, że dla popularnych i lubianych przez nas, a zarazem niezbyt zdrowych i niskowartościowych dań i produktów spożywczych, zaczynają pojawiać się lepszej jakości odpowiedniki. Przy czym trend ten nie polega już tylko na bezsensownym „odtłuszczaniu” żywności, czy zastępowaniu cukru stołowego – słodzikami czy fruktozą, ale uwzględnia bardziej przemyślane zabiegi. 

Źródła: • http://www.heraldscotland.com • http://www.guardian.co.uk/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.